Tři hodiny Topolánkovy slávy

16. ledna 2009, 14:54 - Martin Shabu
16. ledna 2009, 14:54

Premiér poprvé oslovil europoslance z pozice předsedy Evropské rady

Česká republika zahájila předsednictví Rady Evropské unie první návštěvou Mirka Topolánka v Evropském parlamentu (EP). Ten minulý týden od pondělí do čtvrtka zasedal ve francouzském Štrasburku. Během tříhodinové debaty se český premiér prezentoval rovněž v roli předsedy Evropské rady.

Předsevzetí

V úvodu Topolánek shrnul české předsednické priority vtěsnané do tří „e“ – ekonomika, energetika a Evropa ve světě včetně aktuálních témat Gaz a Gaza. „Jestliže e ve fyzice značí energii, pak g je symbolem gravitačního zrychlení. A 2g je pro necvičený organismus docela slušné přetížení,“ uvedl pro pobavení publika premiér. Poradci ho však nevarovali, že jazykovou hříčku pronesenou v češtině je nutné přetlumočit do dvaceti dalších jazyků. Úsměv proto bylo možné spatřit jen na tvářích několika málo přítomných.
Dále Topolánek připomněl význam končícího předsednictví Francie a vyzvedl historické průsečíky českých a francouzských dějin: „Na francouzském dvoře vyrůstal náš největší král Karel IV., císař Říše římské, který po vzoru pařížské Sorbonny založil pražskou univerzitu, jednu z významných institucí evropské vzdělanosti. S Francií nás tedy pojí jak naplnění našich národních tužeb, tak prosazování univerzálních evropských hodnot.“
Topolánkův kabinet chce rozhýbat konkrétní řešení evropských bolístek. Do všech předsednických aktivit však bude významně promlouvat hlas demokraticky voleného Evropského parlamentu. Ten ale čekají významné změny. V mnoha členských zemích budou evropské volby spojené s všelidovým hlasováním o důvěře tamních vlád. Nejinak tomu bude i v případě České republiky. Plány českých politiků a velké ambice mohou tudíž narazit na značné problémy.

Tři recepty

Vedle mnoha legislativních opatření, která české předsednictví hodlá v některých oblastech rozvinout (viz Ekonomické priority a Energetika), nabízíme Evropě i vlastní specifické zkušenosti. První je spojená s transformací českého bankovního systému v devadesátých letech. Ta nám prý pomůže efektivněji vytáhnout nahoru pokulhávající evropskou ekonomiku. Naznačená paralela mezi českou bankovní a světovou finanční krizí však budí rozpaky. Česká bankovní krize totiž měla zásadně odlišné výchozí podmínky.
Mnohem bližší české realitě a evropskému kontextu byla zmínka o renesanci debaty o budoucím využití jaderné energetiky. Představitel koaliční vlády se zelenými popisoval v podstatě vlastní situaci. Za ní se vláda navíc zabývá dlouhodobou energetickou vizí. Fakt, že v důsledku rusko-ukrajinského sporu o dodávky plynu zvažují Slováci spustit druhý blok jaderné elektrárny v Jaslovských Bohunicích, nelze přehlédnout. Třetím receptem je transformační zkušenost, kterou v rámci projektu Východního partnerství nabízíme postkomunistickým zemím východní Evropy. Naší morální povinností prý je pomoc zemím za hranicemi EU. Vzhledem k politickému významu Východního partnerství strohost popisu zamýšleného projektu mnoho pozorovatelů překvapila. Této, původně švédsko-polské iniciativě přitom Češi značně věří. Vedle vytouženého setkání s novým americkým prezidentem Barakem Obamou je Východní partnerství druhým zahraničněpolitickým vrcholem diplomatických snah Prahy. Ve vystoupení však o něm zazněly pouze dvě krátké zmínky.

===== Vstřícná gesta =====

Projev sledovala celá poltická elita Evropského parlamentu. Kromě Hanse-Gerta Pötteringa, který zasedání řídil, byli přítomni šéfové socialistické frakce Martin Schulz a evropských lidovců Joseph Daul či předseda Evropské komise José Manuel Barroso. Topolánek využil příležitosti a politicky prozíravě citoval oba šéfy největších politických frakcí EP.
Mnoho europoslanců může srovnávat předsednické vůdce, kteří v minulosti stanuli před evropským sborem. Nelze nevzpomenout mistra projevu, britského labouristu Tonyho Blaira. Ve srovnání s ním se například Topolánek až na výjimky přímo nedíval na europoslance, které citoval. A v odpovědích na dotazy z pléna často ani neuvedl jména poslanců, na které reagoval. Celkově šlo o průměrné vystoupení, které vybočovalo jen hlasovou razancí. Ve chvíli ruchu v poslaneckých řadách Topolánek neváhal připomenout svůj zvučný hlas. Oproti vybroušenému ostrovnímu stylu se tím naplno projevil základní nedostatek české politiky –rétorického tréninku z domácí Poslanecké sněmovny.
Setkání bylo první oťukávací zkouškou, ve které Topolánek celkově obstál. Několikrát se ze sálu ozval spontánní potlesk europoslanců. Ten nejbouřlivější doprovodil přání brzkého uzdravení, které premiér poslal hospitalizovanému exprezidentovi Václavu Havlovi. Druhého Václava musel pouze bránit. Po několika výtkách evropských poslanců, které se týkaly prezidenta Václava Klause, se Topolánek hlavy státu zastal a vyzvedl jeho přínos v devadesátých letech při transformaci české ekonomiky. Přesvědčivý a otevřený postoj deklaroval i v otázce budoucího směřování EU. „Mluví se i o druhé Evropské unii: byrokratické, mocensko-technologické a odduchovnělé. Věřím však v onu první Evropu. V Evropu svobody, práva, idejí a pravidel,“ dodal premiér.
Neváhal zmínit i strach unijní sedmadvacítky z českého kverulantství. Barrosa i některé další politiky, kteří se minulý týden v Národním divadle zúčastnili zahájení českého předsednictví, však mohla následující pasáž nudit. Topolánek v ní opět připomněl spojení Masarykovy české otázky s tou evropskou – včetně již dříve zmíněné citace filozofa Františka Václava Krejčího.

Pochvala i politování

Ministerský předseda pochválil české úspěchy v uplynulých dvou týdnech v čele Evropy. Česká mise na Blízkém východě i zprostředkování politické dohody o dodávkách plynu mezi Ukrajinou a Ruskem jsou toho prý důkazem. Češi vedle ustáleného předsednického sloganu Evropa bez bariér představili i doplňkové motto. „Evropa bez bariér nemůže být Evropou bez pravidel a hranic. Odstraňování vnitřních bariér musí jít společně s ochranou proti nelegálním aktivitám, které ohrožují bezpečí a zájmy Evropanů,“ dodal premiér.
Otázku přijetí Lisabonské smlouvy takticky obešel odkazem na nevyřešenou situaci v Irsku a výzvou k politické citlivosti. A dále konstatoval, že Češi by s největší pravděpodobností v hypotetickém referendu dokument odmítli. „K Lisabonské smlouvě – což si zaslouží pár slov – bych řekl, že je v podstatě průměrná. Je o něco horší než smlouva z Nice a o něco lepší než smlouva příští,“ řekl mimo jiné v diskusi. Premiér referoval i o své nelehké domácí situaci. Rekonstrukce vlády a systematické torpédování opozicí mu předsednický výkop neulehčily.

Box 1:
Ekonomické priority

Revize směrnice o kapitálové přiměřenosti investičních podniků a úvěrových institucí.
Vyjednání směrnice regulující pojišťovnictví, nařízení o činnosti ratingových agentur.
Vyjednání směrnice o institucích elektronických peněz.
Revize nařízení o platbách v eurech.
Včasné a řádné provedení cestovních map Rady pro hospodářské a finanční záležitosti přijatých v reakci na krizi finančních trhů.

Box 2:
Energetika

Dokončení Druhého strategického energetického přehledu.
Směrnice o udržování minimálních zásob ropy a ropných produktů – navýšení povinných minimálních zásob z 90 na 120 dnů.
Revize transevropských energetických sítí (TENs-E).

Souvislosti

Znění pracovního programu českého předsednictví Evropa bez bariér je přístupné na oficiálním portálu vlády eu2009.cz.
http://www.eu2009.cz/cz/czech-presidency/programme-and-priorities/program-a-priority-478/

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
OLED, QLED a Smart TV. Jaké jsou nejlepší televizory roku 2017?
Jak (ne)funguje propojení počítače s mobilem ve Windows 10 Fall Creators Update?
Mladí Číňané soutěží ve virtuálním tleskání prezidentovi, mají na to aplikaci
Volby.cz byly pod „hackerským“ útokem, tvrdí Český statistický úřad
Nvidia dává opět ke grafikám zadarmo hru Destiny 2, podporuje takto GTX 1080 a 1080 Ti
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít