Trh se spotřebním zbožím roste. Na odbyt jdou chytré telefony, sušičky či varné desky - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Trh se spotřebním zbožím roste. Na odbyt jdou chytré telefony, sušičky či varné desky

,
Trh se spotřebním zbožím roste. Na odbyt jdou chytré telefony, sušičky či varné desky
Zdroj: Anna Vacková

Obchodní studie hlásí další pozitivní trend. Trh se spotřebním zbožím zaznamenal v České republice v první čtvrtletí roku 2017 v meziročním srovnání téměř čtyřprocentní růst na celkových 17,3 miliardy korun. Obrat „táhl“ zejména sektor telekomunikací, který se zvedl meziročně o osm procent. Výrazně roste i poptávka po domácích spotřebičích. Výsledky vyplývají z průzkumu společnosti GfK.

TV trh

Na českém trhu u skupiny televizorů byla „tahounem“ rostoucí poptávka po modelech s největší úhlopříčkou. Dále rostla váha pokročilých parametrů jako UHD, Smart TV a prohnutá obrazovka. Došlo také k dynamickému meziročnímu nárůstu většiny audio kategorií: sluchátek, reproduktorů a domácích audio systémů.

Celkově však TV trh pokles v objemu i hodnotě s výjimkou největších úhlopříček. Dvojciferných propadů se také dočkaly set top boxy a videopřehrávače.

Foto

Foto trh zaznamenal rostoucí poptávku po kompaktních fotoaparátech s výměnným objektivem. Naopak kompakty s pevným objektivem se dočkaly opět dvouciferného poklesu.

Velké domácí spotřebiče

Trh velkých domácích spotřebičů vykazuje stabilní nárůst tažený především rychlým růstem sušiček prádla. Další produktovou skupinou s dvouciferným přírůstkem jsou vestavné varné desky. Rostou však i všechny ostatní podskupiny domácích spotřebičů mimo kategorii chlazení. Jedinou kategorií vykazující pokles jsou stále samostatné mrazničky, ale i u chladniček zaznamenal průzkum stagnaci.

Prodeje spotřebního zboží podle sektorů v miliardách korun
 Prodej spotřebního zboží v ČR v 1. čtvrtletí 2017
Zdroj: GfK

Malé domácí spotřebiče

Trh malých domácích spotřebičů pokračuje v rostoucím trendu z minulého roku a v prvním čtvrtletí se jednalo o nejrychleji se rozvíjející trh v ČR. Většina produktových skupin sektoru malých domácích spotřebičů vykazuje plusový vývoj, a to především z kategorie osobní péče.

Negativní trend byl zaznamenán opět u odšťavňovačů. Pokles odšťavňovačů se nezastavil a meziročně se prodej této produktové skupiny snížil o více než čtvrtinu.

Informační technologie

Pozitivní vývoj zaznamenala ultratenká zařízení v rámci přenosných počítačů. Dále pokračoval růst herních zařízení v kategorii stolních a přenosných počítačů.

Naopak negativní trend, a tedy meziroční pokles objemu, byl zaznamenán u stolních i přenosných počítačů. K negativnímu trendu se připojil i dvouciferný propad tržeb u tabletů.

Telekomunikace

I nadále dochází ke zvyšování váhy chytrých telefonů, zejména s uhlopříčkou mezi 5 a 5,5 palci. Naopak klasické mobilní telefony vykázaly meziroční dvouciferný pokles.

Kancelářská technika

Pozitivní trendy zaznamenal trh s kancelářskou technikou, a to v podobě dvouciferného růstu prodejů v kategorii inkoustových tiskáren, u které průměrná cena meziročně rostla. Naopak tržby z prodejů multifunkčních zařízení meziročně stagnovaly, průměrná cena meziročně mírně klesala.

Rok 2016
V roce 2016 prodej spotřebního zboží v Česku vzrostl o 2,2 procenta na 74 miliard korun. Nejrychleji, o 11 procent meziročně, se zvýšil odbyt mobilních telefonů a dalších telekomunikačních zařízení. Naopak poklesl zejména prodej fotoaparátů.

Čtěte také:

Na Slevomatu brzy nekoupíte zlevněné zboží. Portál se zaměří na luxusní nabídky

Hlad německých firem po českém zboží roste


Ohodnoťte tento článek
Diskuze