Trh s komerčními nemovitostmi roste, letos už dosáhl objemu 64 miliard korun - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Trh s komerčními nemovitostmi roste, letos už dosáhl objemu 64 miliard korun

, jih,
Trh s komerčními nemovitostmi roste, letos už dosáhl objemu 64 miliard korun
Zdroj: čtk

Investice do komerčních nemovitostí v Česku dosáhly za první tři čtvrtletí roku 2019 výše 2,5 miliardy eur (cca 64 miliard korun). To podle odborníků ukazuje, že objem za celý letošní rok překoná rok 2018 o desítky procent. Roste přitom také podíl českých investorů, a to i v segmentu nejdražších transakcí.

Tržní hodnota kancelářských budov v Česku, a zejména v Praze, dále roste v důsledku vytrvalé poptávky a nedostatečné nabídky. A tento trend bude pokračovat.

„Očekáváme, že celkový objem investic do nemovitostí v roce 2019 dosáhne téměř tří miliard eur, což bude asi o 27 procent více než v předchozím roce. Rekordů z let 2016 a 2017 zřejmě dosaženo nebude, nicméně tehdy se do celkových investic počítaly tzv. entity level transakce, tedy ty na pomezí mezi akvizicí firmy a nemovitostní transakcí. Navíc byl rok 2017 výjimečný několika velkými transakcemi na maloobchodním trhu, které se již zřejmě v nejbližší době opakovat nebudou. Bez započítání těchto obchodů by byl letošní objem téměř srovnatelný s rekordními roky,“ uvedl Michal Soták, partner a vedoucí investičního týmu pro střední a východní Evropu ve společnosti Cushman & Wakefield.

Češi jsou vidět

Napříč sektory v letošním roce výrazně přibylo velkých transakcí. Těch v hodnotě nad 50 milionů eur (skoro 1,3 miliardy korun) bylo asi 35 procent, což je mnohem více než v minulých letech. Novinkou je, že na tyto vyšší transakce mnohem častěji dosáhli také lokální investoři. Podíl těchto hodnotnějších transakcí se u nich pohyboval kolem 24 procent, což je oproti loňským 10 procentům významný nárůst.

To, že se lokálním investorům dařilo a roste jejich kupní síla, dokazují transakce společností BH Securities a Conseq nebo realitního holdingu Českomoravská Nemovitostní (ČMN). Ten letos koupil pražské administrativní budovy Crystal a BLOX, obě v rámci jednoho dealu, který byl zároveň největším obchodem realizovaným českým investorem. Oba projekty byly financovány bankou ČSOB.

„Jsme rádi, že se nám obě části transakce s CFH povedly. V příštím roce máme podobný investiční záměr. Jako důležité vidíme zesílení zastoupení českého kapitálu v investicích, aby kvalitní domácí projekty nebyly v držení jen zahraničních subjektů,“ řekl Radek Stacha, předseda představenstva ČMN.

15 největších transakcí na trhu kancelářských budov za první tři čtvrtletí 2019:
Top 15 investičních transakcí na trhu kanceláří za Q1-Q3/2019

Celkově na trhu převažují zahraniční investoři, a to zejména díky několika větším obchodům ze strany korejského kapitálu, jehož investice do kancelářských budov letos dosáhly 655 milionů eur (bezmála 17 miliard korun), což je 22 procent z celkového pro letošek předpokládaného objemu investic do nemovitostí. Největšího podílu mezi jednotlivými zeměmi dosáhnou letos opět investoři z Česka: asi 34 procent.

Vedou kanceláře

Stabilně největší část investic do komerčních realit tvoří kancelářské budovy. Ve třetím čtvrtletí roku 2019 tvořily 57 procent z celkového objemu transakcí, což je nejvyšší podíl od roku 2013. Vzhledem k vývoji úrokových sazeb v Česku i eurozóně i nadále přetrvávají atraktivní podmínky financování. Zhodnocování komerčních budov podporuje silná poptávka po kancelářských prostorech. Výnosy z prémiových kancelářských budov v Praze se nyní pohybují kolem 4,3 procenta.

„Příští rok se dá opět očekávat vysoká transakční aktivita. Dokončit by se měl téměř rekordní počet kancelářských budov, takže relevantní produkt na trhu bude. Zájem o něj určitě také: stále výhodné výnosy zajistí atraktivitu pro zahraniční investory a ti lokální budou nadále nabývat na síle,“ dodal Michal Soták z Cushman & Wakefield.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze