Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

 Kancelářská budovat Main Point v Praze na Pankráci
Kancelářská budovat Main Point v Praze na Pankráci
Autor: čtk

Trh s komerčními nemovitostmi roste, letos už dosáhl objemu 64 miliard korun

27. listopadu, 14:36 - jih
 Kancelářská budovat Main Point v Praze na Pankráci
Kancelářská budovat Main Point v Praze na Pankráci
Autor: čtk
27. listopadu, 14:36

Investice do komerčních nemovitostí v Česku dosáhly za první tři čtvrtletí roku 2019 výše 2,5 miliardy eur (cca 64 miliard korun). To podle odborníků ukazuje, že objem za celý letošní rok překoná rok 2018 o desítky procent. Roste přitom také podíl českých investorů, a to i v segmentu nejdražších transakcí.

Tržní hodnota kancelářských budov v Česku, a zejména v Praze, dále roste v důsledku vytrvalé poptávky a nedostatečné nabídky. A tento trend bude pokračovat.

„Očekáváme, že celkový objem investic do nemovitostí v roce 2019 dosáhne téměř tří miliard eur, což bude asi o 27 procent více než v předchozím roce. Rekordů z let 2016 a 2017 zřejmě dosaženo nebude, nicméně tehdy se do celkových investic počítaly tzv. entity level transakce, tedy ty na pomezí mezi akvizicí firmy a nemovitostní transakcí. Navíc byl rok 2017 výjimečný několika velkými transakcemi na maloobchodním trhu, které se již zřejmě v nejbližší době opakovat nebudou. Bez započítání těchto obchodů by byl letošní objem téměř srovnatelný s rekordními roky,“ uvedl Michal Soták, partner a vedoucí investičního týmu pro střední a východní Evropu ve společnosti Cushman & Wakefield.

Češi jsou vidět

Napříč sektory v letošním roce výrazně přibylo velkých transakcí. Těch v hodnotě nad 50 milionů eur (skoro 1,3 miliardy korun) bylo asi 35 procent, což je mnohem více než v minulých letech. Novinkou je, že na tyto vyšší transakce mnohem častěji dosáhli také lokální investoři. Podíl těchto hodnotnějších transakcí se u nich pohyboval kolem 24 procent, což je oproti loňským 10 procentům významný nárůst.

To, že se lokálním investorům dařilo a roste jejich kupní síla, dokazují transakce společností BH Securities a Conseq nebo realitního holdingu