Trh nad propastí: americkým akciím hrozí významný propad

 Gallistl 27. července, 11:22  -  Vladan Gallistl
27. července, 11:22

Stále větší počet amerických finančníků má obavy, že akcie mohou zažít významný pokles. Vyplývá to z průzkumu CNBC Fed Survey mezi ekonomy, manažery investičních fondů a analytiky.

Ceny akcií, ale rovněž dluhopisů jsou podle expertů příliš vysoko. Investoři přesto zůstávají klidní. „Předpoklad pro významnou korekci na trzích tu je,“ uvedl pro CNBC Mark Zandi, hlavní ekonom společnosti Moody's Analytics.

Podobný názor má rovněž britský ekonom Sony Kapoor, který měl mimochodem přednášku na letošním setkání certifikovaných finančních analytiků CFA Society Czech Republic. „Dojde k významné korekci na amerických kapitálových trzích. Lepší by bylo, kdyby k tomu došlo raději dříve než později, protože pozdější korekce by více poškodila celou ekonomiku,“ uvedl pro server Euro.cz Kapoor.

Čím hlubší propad by trhy potkal, tím negativněji by se odrazil například ve spotřebě amerických domácností. Ty by při výrazném poklesu akcií, v nichž mají uložené peníze, zchudly a ztratily by chuť utrácet. Výsledkem by byl pomalejší ekonomický růst v USA.


Centrální banky přibrzdí „mejdan na trzích“. Přečtěte si komentář


Americké burzy přitom čelí celé škále hrozeb. Ocenění firem neodpovídá jejich finančnímu zdraví a vývoji americké ekonomiky. Na růstu akcií se navíc podílela očekávání spojená s novým americkým prezidentem Donaldem Trumpem, která se však zatím nenaplňují. Podle hlavního ekonoma RDQ Economics Johna Rydinga se čekalo, že zvolení Trumpa a jeho kroky v oblasti ekonomiky vykompenzují přísnější politiku americké centrální banky Fed.

„Jsou dva faktory, proč zejména americké burzy prudce rostou. Prvním jsou očekávání ohledně snížení korporátních daní a druhým ohledně zvýšených výdajů na infrastrukturu,“ sdělil Kapoor s tím, že Trump hodlá zároveň dělat politiku, která bude přátelštější k byznysu: mimo jiné uvolnit regulace v oblasti energetiky a financí. Pokud bude dál zůstávat jen u slibů, trhy vystřízliví a bude následovat propad cen akcií.

Podle Kapoora navíc Trump není pro ekonomický vývoj žádným pozitivem, což však investoři zatím nevnímají. „Prudký růst trhu při tom, jakou hrozbu pro globální a americkou ekonomiku představuje Trump a jeho politika, je šokující. A to pochopitelně nemůže trvat věčně,“ zdůraznil Kapoor.


Trump chce střídání v čele Fedu. Přečtěte si více


Kromě nenaplněných očekávání může americké burzy nepříznivě ovlivnit zpřísněná politika Fedu, který začne prodávat své portfolio cenných papírů (zejména státní dluhopisy a hypoteční zástavní listy), což bude tlačit jejich cenu dolů. Podle investičního stratéga Russell Investments Stephena Wooda by to mohlo způsobit konec býčího trhu na akciových trzích, který trvá již přes osm let.

Finančníci proto doporučují investorům, aby vybrali aspoň část zisků. K investicím pak doporučují trhy v Evropě a Asii a rozvíjející se trhy.

Dále čtěte:

Prostor pro zvyšování úroků v USA je omezený, tvrdí šéfka Fedu

Fed znovu zvýšil sazby. Dluhopisů se začne zbavovat ještě letos

Nezaměstnanost v USA je na 16letém minimu. Klesla na 4,3 procenta


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto,…
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Kolik může stát Škoda Karoq „v plné palbě“? Klidně přes milion
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou platformu z F-Typu
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Technologie
Tip: Jak odložit instalaci Windows 10 Fall Creators Update na pozdější dobu?
HP představilo pracovní konvertibilní tablet pro lidi pracující s nástroji firmy Adobe
Levněji to ještě nebylo. Office 365 na celý rok jen za 599 Kč
Až do soboty zdarma. Stáhněte si tahovou strategii Civilization III
Jdete zítra volit? Liftago, SmileCar a Rekola vás k urně svezou zadarmo
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít