Třetí země světa - Facebook

29. března 2011, 14:00 - Miroslav Řihák
29. března 2011, 14:00

Manažerský panel

Internetová sociální síť Facebook má dnes po celém světě přes 600 milionů uživatelů. Je na každém, koho přijme mezi své „přátele“, nebo naopak koho mezi ně nepozve. Řada uživatelů tráví na Facebooku až hodiny denně. Nezasvěcený si říká, co tak asi ti lidé ve virtuálním světě dělají?
Také mám svůj účet. Nestal jsem se však jeho aktivním uživatelem. Možná bych už dávno zapomněl, že nějaký mám. Občas mi však přijde do e-mailu zpráva od některého z mých devíti „přátel“. Je příjemné vědět, čemu se právě věnují, a prohlédnout si fotografie a videa z mobilních telefonů, co natočili na dovolené. Dne 19. března v 17.45 zahájilo spojenecké letectvo vojenskou akci proti režimu Muammara Kaddáfího. Operace Odyssey Dawn byla spuštěna na základě rezoluce Rady bezpečnosti OSN jen měsíc poté, co médii proběhly první zprávy o protestech v Libyi. Přitom oficiální zprávy libyjského establishmentu dlouho existenci jakýchkoli protestů proti režimu popíraly. Popíraly i pozdější ozbrojené povstání. Je jasné, že zpravodajské služby světových mocností měly detailní informace o tom, co se v Libyi děje. Dokázaly by se ale špičky světové diplomacie tak rychle dohodnout, kdyby nebyl Facebook, Twitter a ostatní sociální sítě? Dokázaly by se tak rychle dohodnout, nebýt takového množství internetových stránek, kam obyčejní lidé umísťují svoje fotografie a videa z mobilních telefonů? Toto svědectví v reálném čase asi politici na Facebooku nesledovali. Sledovala ho však média a jejich vliv na vývoj veřejného mínění byl ohromný.
Kdyby uživatelé této služby tvořili stát, byl by Facebook třetí nejlidnatější zemí na světě. Větší je jen Čína s 1,34 miliardy obyvatel a Indie s 1,16 miliardy obyvatel. Tato „země“ nemá ani prezidenta, ani vládu. Má absolutní svobodu. Ne nadarmo vypnula egyptská vláda v době nepokojů po celé zemi internet. Dokonce došlo i k blokování mobilních sítí. V komunistické Číně mají zase cenzoři plné ruce práce, aby ochránili svůj lid před myšlenkou svobodně komunikovat.
Mluví se o „facebookové revoluci“. Ta je jasným příkladem toho, jaký vývoj udělaly informační a komunikační technologie v posledních letech. Jsou katalyzátorem ekonomických i společenských změn.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít