Třetí svět v ohrožení

04. února 2009, 14:05 - Martin Shabu
04. února 2009, 14:05

Chceme-li zabránit masivní migraci do Evropy, musíme pomoci Africe

Jak pomoci chudým zemím během českého předsednictví Rady Evropské unie? Na tuto otázku se snažila nalézt odpověď neformální rada ministrů pro rozvojovou spolupráci, která se uskutečnila na konci ledna v Praze. Dle Louise Michela, Evropského komisaře pro rozvoj a humanitární pomoc, Češi setkání perfektně připravili. Belgický komisař především vyzvedl práci ostříleného diplomata a náměstka ministra zahraničí Jana Kohouta, který zasedání řídil.

EURO: Domníváte se, že otevření hraničních přechodů s Izraelem umožní rychlou obnovu Palestiny? MICHEL: Určitě ano. Je důležité vytvořit podmínky pro trvalý mír. Nemůžete provádět rekonstrukci Gazy, neexistuje-li jistota, že obnova válkou zničených objektů nebude za dva dny opět v troskách. Uvolnění současného napětí významně přispěje k větší otevřenosti a k obnově ekonomického rozvoje. Po osmnácti měsících blokády neexistuje v Palestině téměř hospodářský život. To je také jeden z důvodů, proč byly podzemní tunely využívané pro pašování zboží. Lidé tím stimulovali ekonomickou aktivitu.

EURO: Jakou částku EU věnuje na pomoc této oblasti? MICHEL: Evropská unie poskytuje Palestině každoročně pomoc ve výši 600 milionů eur.

EURO: Nedávno jste navštívil palestinská území včetně Gazy. Jaký byl váš první dojem? MICHEL: Byl to naprosto bezútěšný pohled. Ihned jsem zareagoval, že něco takového je neospravedlnitelné. I v situaci, kdy Hamas odstřeluje Izrael raketami, nemá židovský stát oprávnění k nepřiměřené reakci a nepřiměřeným škodám. Viděl jsem rezidenční čtvrti, které byly doslova celé srovnané se zemí. Máte dojem, že se zde odehrávalo systematické ničení. Je zřejmé, že se nerozlišovalo mezi civilním obyvatelstvem a militanty. To je nepřípustné. Izrael nejednal v souladu s mezinárodními humanitárními pravidly.

EURO: Jak současná finanční krize ovlivní rozvojovou spolupráci ? MICHEL: Hospodářská recese bude mít vážné dopady na Evropu a bohatý svět. Tyto ekonomické dopady však budou o to více doléhat na chudé a rozvíjející se ekonomiky. Zhruba procento růstu HDP EU-27 představuje objem prostředků, které Evropská unie vynakládá na rozvojovou pomoc v Africe. Poklesne-li ekonomická výkonnost EU o jedno procento, pak teoreticky zanikne veškerá pomoc, o níž hovoříme.

EURO: Mnoho Čechů se ptá, proč bychom měli pomáhat chudým, jsme-li sami ohroženi například ztrátou zaměstnání. Co byste jim odpověděl? MICHEL: Rozvoj chudých zemí je součástí našeho řešení ohledně vyrovnání se s následky finanční krize. Vezměme si například migraci. Pokud odejmete prostředky pro chudé obyvatele, pro něž je jedinou životní perspektivou pomoc zvenku, EU bude čelit masivní vlně migrace. Pokud to učiníme, do Evropy bude přijíždět stále více lidí z chudých afrických zemí. Jestliže Africe naopak pomůžeme, ocitneme se v situaci vítěz-vítěz. Afrika představuje ohromný trh. Pokud jej pomůžeme rozvíjet, můžeme z něj také následně profitovat. Je to náš soused.

EURO: Co se osvědčilo při provádění rozvojové pomoci? MICHEL: Takzvaný evropský konsensus (European Consensus on Development – pozn. red.). Jde o dohodu uvnitř evropské sedmadvacítky, která definuje postup rozvojové spolupráce. Chudé země musejí mít možnost rozhodovat o svém osudu a politikách, které budou naplňovat. Nejde o vztah příjemce dávek a donora, jenž je příčinou závislosti. Povzbuzejeme u partnerů zájem o vybudování vlastních schopností státní správy, systému zdravotní péče nebo vzdělávání.

Louis Michel Belgický liberální politik, který vystudoval germanistiku a pedagogiku, patří v evropské politice mezi zkušené praktiky. Zasedal již v Evropské komisi (EK) vedené Romanem Prodim. Tehdy odpovídal za oblast vědy a výzkumu. Od listopadu 2004 pracuje pod předsedou EK José Manuelem Barrosem. Jeho agenda zahrnuje humanitární a rozvojovou pomoc.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná…
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké provedení Bentaygy
Technologie
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít