Třetí pokus směřuje k přímé volbě

10. února 2003, 00:00 - Dušan Šrámek
10. února 2003, 00:00

Teoreticky má největší šance na vítězství v prezidentském klání Václav Klaus Poslední únorový den bude i posledním dnem, kdy se pokusí napotřetí zvolit hlavu státu poslanci a senátoři. Pokud se to nepodaří, zůstává tak otevřena pouze možnost přímé volby.

Teoreticky má největší šance na vítězství v prezidentském klání Václav Klaus

Poslední únorový den bude i posledním dnem, kdy se pokusí napotřetí zvolit hlavu státu poslanci a senátoři. Pokud se to nepodaří, zůstává tak otevřena pouze možnost přímé volby.

Ani do dnešního dne se nepodařilo politickým stranám domluvit se na kandidátovi, který by uspěl v nepřímé volbě hlavy státu. Ve veřejnosti přitom sílí hlasy volající po přímé volbě. K iniciativě textaře Michala Horáčka, kterou podepsalo již několik desítek známých osobností s nejrůznější politickou orientací minulý týden přibyla další - Gott for prezident! Za souhlasu nejznámějšího českého zpěváka tak tři nekonformní umělci rozjeli kampaň, která má donutit politiky, aby ve třetí volbě skutečně někoho vybrali. Výběr kandidáta ale nebude jednoduchý. To ostatně ukázala i dosavadní zkušenost s hledáním kandidáta, jenž by byl přijatelný pro celé politické spektrum, případně alespoň pro vládní koalici. Nedůvěru mezi vládními partnery totiž vedle možných sporů o jednotlivé kandidáty vnášejí i výroky, které pak musejí ostatní účastníci jednání dementovat. Tak například z hlasování o možných třech kandidátech z akademických kruhů zakončili sociálnědemokratičtí poslanci hlasováním o místopředsedovi vlády pro legislativu Pavlu Rychetském. Premiér Vladimír Špidla vzápětí prohlásil, že se na tomto jménu domluvili s koaličními partnery. Ti však vzápětí jakoukoli podobnou dohodu popřeli a dokonce vyloučili, že by byli osobu Rychetského ochotni akceptovat. Jako nešťastné se nakonec ukázalo i to, že o jednotlivých kandidátech se začalo hovořit na veřejnosti, aniž ti by byli dopředu osloveni. Tomu chce nyní podle svých slov premiér Špidla zabránit. Do hledání dalšího společného kandidáta na post prezidenta republiky se však zapojí prakticky už jenom sociální demokracie a lidovci. Unionisté již totiž deklarovali, že preferují před třetí volbou prezidenta parlamentem volbu přímou. Není to ale konečné slovo. Pokud by se podařilo nalézt kandidáta, kterého by především podpořil i celý klub ČSSD a rovněž KDU-ČSL, byli by unionisté ochotni o jeho podpoře uvažovat rovněž. S nepřímou volbou se nakonec smířila i ODS, přestože je vedle US-DEU zatím největším zastáncem přímé volby. Ta trvá nezměněně na Václavu Klausovi jako svém jediném kandidátovi. Nominaci svého kandidáta nevyloučili ani komunisté. Koaličním stranám by pak nezbylo než navrhnout takovou osobnost, která by byla svým profilem akceptovatelná pro všechny. Shoda nad kandidátem, který by byl skutečně akceptovatelný pro všechny poslance a senátory koaličních stran, však bude nesmírně obtížná. Nejpravděpodobnějším scénářem tak bude, že od 1. března začnou strany připravovat přímou volbu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Vznikl velký výrobce procesorů ARM pro servery, Marvell a Cavium se spojí za 6 miliard $
Připravte si lyže. NaSvah.cz vám najde nejlepší střediska v Česku a na Slovensku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít