Trendem je kombinace zdrojů

29. listopadu 2004, 00:00 - foto: Vít Smrčka
29. listopadu 2004, 00:00

PREZIDENT SVAZU PODNIKATELŮ V OBORU TECHNICKÝCH ZAŘÍZENÍVstup do Evropské unie se českých výrobců v oboru vytápění výrazněji nedotkl. Podle Františka Holce jim ale chybí tak dobré a rychlé informace, jaké mají jejich konkurenti ve starších členských zemích.

PREZIDENT SVAZU PODNIKATELŮ V OBORU TECHNICKÝCH ZAŘÍZENÍ Vstup do Evropské unie se českých výrobců v oboru vytápění výrazněji nedotkl. Podle Františka Holce jim ale chybí tak dobré a rychlé informace, jaké mají jejich konkurenti ve starších členských zemích. * Byl jste odborným garantem veletrhu Aqua-therm. Co jeho letošní ročník napověděl o trendech ve vytápění? Kam trh směřuje?

Trendem je například kombinace klasických zdrojů tepla a obnovitelných zdrojů. Přední výrobci plynových kotlů dodávají k tomuto zdroji zároveň sluneční kolektor nebo tepelné čerpadlo. Systém dokáže sám vyhodnotit, co je v dané době nejlepší pro zákazníka.

* Jaký zdroj energie je v tomto případě nejvýhodnější? Pochopitelně, že nejvýhodnější je sluneční kolektor, protože solární energie nic nestojí. Sluníčko je velmi zajímavé - když svítí, dokáže při ohřevu užitkové vody uspořit v některých měsících i sto procent energie pro rodinný domek. * Jaká je ještě výhoda vámi zmíněného kombinovaného řešení? Systém také vyhodnotí, jestli spustit tepelné čerpadlo, nebo při velké zimě plynový kotel. Je dobré, že tyto různé zdroje energie jsou od jednoho výrobce. Jedná se o komplexní dodávku, nenastávají problémy při montáži a ladění jednotlivých zařízení. * Někoho může odradit výše počáteční investice. Ano, investice do těchto kombinovaných zdrojů se splácí déle, než je zvykem. Zákazník ale přitom šetří peníze za energie. * Na jaké další trendy veletrh ukázal?

Prosazují se komplexní služby pro zákazníky. Nejen tedy prodat kotel. Zákazník by měl dostat informaci, zda udělat novou otopnou soustavu, zda takzvaně zateplit a podobně. Objevují se nabídky komplexních služeb pro družstva nebo nabídky komplexní regulace. Také se objevují projekty na financování úspor energií třetí stranou. Vláda by měla umožnit soukromé sféře investovat do úspor energií ve státním majetku. Soukromé firmy by to mohly proinvestovat a udělat zároveň efektivně.

* Jak tedy budeme topit za deset až patnáct let?

Česká republika by se podle mého názoru měla orientovat na biomasu. Musí se to ale dělat uváženě a vytvořit k tomu podmínky.

* Můžete uvést konkrétní příklad?

Je třeba zvážit, zda je kolem obce dobrá zásobárna biomasy, nebo domluvit se zemědělci, aby pěstovali energetické plodiny, což by mohlo být v některých oblastech a regionech velmi zajímavé. To platí pro případ rekonstrukce uhelné kotelny, aby na biomasu přešly i obce při zásobování teplem ve svých objektech, jako je například obecní úřad, škola či zdravotní středisko.

* Jaké další zdroje preferujete?

Více bychom se měli věnovat sluníčku. Cena solárních zařízení šla v posledních letech výrazně dolů stím, jak se jich vyrábí více a používají se nové technologie. Proskočily informace, že se objevila zařízení na fotovoltaiku ne z křemíku, ale z umělé hmoty. Dalo by se to natáhnout na dům jako omítka, nebo rozprostřít kdekoliv. P rosazují se také kondenzační kotle. Stále více dodavatelů plynu se totiž snaží, aby se toto palivo využívalo co nejefektivněji. Za svaz bychom si přáli, aby se na trhu více objevila tepelná čerpadla na plyn, jako tomu bylo na veletrhu ve Frankfurtu. Tepelné čerpadlo, které má výkon devět kW, je výborné čerpadlo a jeho cena je zajímavá. Stále více se uplatňují kogenerační jednotky, dokonce i trigenerace, to znamená výroba tepla, elektřiny i chlazení.

* Letošní Aqua-therm se konal poprvé po vstupu České republiky do Evropské unie, tedy na jednotný evropský trh. Projevila se tato změna v oboru vytápění?

Nemohlo se objevit nic nového, všechno již bylo dáno před prvním květnem 2004. Už před tímto datem musely naše firmy, když vyvážely do Evropské unie, splňovat všechny podmínky.

* Jak jsme na tom v porovnání s firmami ve starších zemích Evropské unie?

Ukazuje se, že nemáme tak dobré a rychlé informace jako naši konkurenti, podnikatelé v Evropské unii. Před letošním Aqua-thermem jsem byl ve Vídni. Tam může Hospodářská komora poskytovat komplexní služby, protože na to má prostředky, tj. potřebné finance. V Rakousku existuje povinné členství v Hospodářské komoře - vybere se dostatek peněz, které se mohou dát například do přípravy předpisů, zákonů či norem. U nás to dělá jen skupina nadšenců a dělají, na co stačí.

* Máte dostatek informací o unijních novinkách?

Jako podnikatelé bychom potřebovali mít zastoupení v Bruselu ve všech technických a normalizačních komisích. Pro podnikatele je důležité vědět, jaké normy pro něho budou platit, a to v každém oboru. V Bruselu se připravují materiály tři roky dopředu a podnikatelé mají mít informace, že se za tři roky něco změní. Na nás to pak padne jako rána z čistého nebe.

* V oboru vytápění se uplatňují stále větší, nadnárodní firmy. Mají menší firmy v tomto oboru perspektivu?

Firma, která nepůjde dopředu a nebude inovovat, zanikne. Její výrobky nebude nikdo kupovat - ať je velká nebo malá. Globalizace žere všechno, ruší ale firmy, které jsou neefektivní. Velký nadnárodní koncern má tu výhodu, že se v něm snáze najde něco nového, co by oživilo výrobu. Stěhují se fabriky. Je rozdíl, jestli se platí zaměstnancům deset eur za hodinu nebo půl eura. Hromadná výroba je založena na tom, aby bylo potřeba co nejméně lidské práce a především co nejméně odborné lidské práce. V České republice byly například otevřeny továrny na výrobu dílů pro automobily, počítalo se s rozšířením těchto firem. To už se ale neuskutečnilo a firmy se z části začaly stěhovat dále na východ, do Bulharska, Rumunska, Moldávie či Ukrajiny. To se děje i ve výrobě kotlů. Technologie na výrobu komponentů do kotlů je také vysoce automatizována, je velice drahá, stále více se koncentruje jen u několika výrobců. Když kotel rozděláte, zjistíte, že většina komponentů u všech dodavatelů kotlů je stejných.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Týdeník Euro z vydavatelství Mladá fronta vydává speciál Top advokátní kanceláře 2017
Auta
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný…
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber vypustí do ulic 24 tisíc aut bez řidiče
Technologie
Je plnohodnotný Skype příliš pomalý a přebujelý? Zkuste Skype Lite pro Android
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Microsoft experimentuje s vyhledáváním ve Windows. Co možná nabídne Redstone 4?
Opera Dev umožňuje zpřehlednit nabídku se seznamy otevřených a zavřených stránek
„Dobře vaří, ale jsou drazí.“ Mapy.cz přidávají hodnocení firem
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít