Trampoty pana arcibiskupa. Pražská diecéze prodělává desítky milionů korun - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Trampoty pana arcibiskupa. Pražská diecéze prodělává desítky milionů korun

,
Trampoty pana arcibiskupa. Pražská diecéze prodělává desítky milionů korun
Zdroj: Jan Mihaliček/Euro

Pražské arcibiskupství se topí ve finančních potížích. Po církevních restitucích zvolilo špatnou investiční strategii.

Zámek v Dolních Břežanech u Prahy vlastní pražské arcibiskupství více než 300 let. Tedy s přestávkou během komunistického režimu a dalších let, kdy diecéze čekala, až se jí renesanční skvost vrátí v rámci církevních restitucí. V roce 2016 pak začala někdejší letní sídlo pražských arcibiskupů přestavovat na čtyřhvězdičkový hotel s novým názvem Clara Futura, tedy v latinském překladu „světlá budoucnost“. Tento název teď působí spíše ironicky než vznešeně.

Hrozí totiž, že arcibiskupství o svůj zámek znovu přijde. Tentokrát už natrvalo. Do náročné rekonstrukce přitom vložilo více než čtvrt miliardy korun, rok a půl tu skutečně provozovalo hotel, ale příjmy z ubytování zůstaly daleko za očekáváním církevních hodnostářů. Do nepříznivé situace navíc ještě zasáhla koronavirová krize, a arcibiskupství tak nakonec letos zámek zcela uzavřelo.

„Prodat ho je to poslední, co bychom teď chtěli,“ tvrdí vedoucí investičního odboru pražského arcibiskupství Vladimír Tylš. Diecéze se proto v posledních týdnech snaží jednat s několika hotelovými řetězci, které by zámek zkusily provozovat na vlastní riziko. Původně se předpokládalo, že zámecký hotel nebude mít nouzi o solventní hosty přijíždějící do dolnobřežanských výzkumných center laserové techniky ELI Beamlines či HiLASE. Ale to se nakonec nepotvrdilo, protože rozvoj těchto center se nevyvíjí tak, jak se předpokládalo.

\"\"

Čtyřhvězdičkový hotel s kapacitou 41 pokojů, zastřešeným atriem, salonky, francouzskou restaurací, konferenčními prostorami a kaplí pro svatební obřady měl být ukázkovým příkladem nové strategie…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?