Trajektorie růstu

20. května 2008, 16:53 - (red)
20. května 2008, 16:53

Česko je pro finanční instituce s rakouskými kořeny velmi důležitý trh

Zřejmě nejvíce prostředků investovaly rakouské společnosti v Česku do poskytování finančních služeb. A většina českých zastoupení rakouských finančních domů zažila loni rekordní rok a jejich růst pokračoval i letos navzdory turbulencím na světových finančních trzích. Navíc si rakouské společnosti připsaly v uplynulých dvanácti měsících i zajímavá posílení formou akvizic.

Rekordní Česká spořitelna
Nejvyšší čistý zisk vykázala Česká spořitelna ze skupina Erste Bank, která dokázala meziročně zvýšit konsolidovaný čistý zisk počítaný podle mezinárodních finančních standardů o sedmnáct procent na 12,15 miliardy korun. Přitom hlavní hnací silou růstu profitability banky byly provozní výsledky. Provozní zisk meziročně vzrostl o 22,8 procenta na 18,37 miliardy korun, a díky tomu se také České spořitelně podařilo dosáhnout historicky nejnižší hodnoty ukazatele provozních nákladů k provozním výnosům (takzvaných Cost/Income Ratio). Ten za rok 2007 činil 50,0 procenta proti 53,7 procenta na konci roku 2006. Důvodem dobrých výsledků byla hlavně úvěrová expanze banky. Za rok 2007 vzrostl objem klientských úvěrů o 27,1 procenta na 418,42 miliardy korun. České spořitelně se daří zvyšovat zejména úvěry fyzickým osobám, a to o 28,4 procenta na 220,72 miliardy korun. V oblasti hypoték, jejichž objem dosáhl 111,56 miliardy korun, činil přírůstek dokonce 39,2 procenta.
Česká spořitelna loni nabídla také některé novinky. K nim patří například možnost investovat do prvního realitního fondu v Česku určeného drobným investorům. Dále se součástí finanční skupiny banky stala společnost RAVEN EU Advisory zaměřující se na poradenství v oblasti dotační politiky České republiky a Evropské unie. V inovacích Česká spořitelna pokračovala i počátkem letošního roku. Přišla například s nabídkou vlastních motivů platebních karet a založila dámský investiční klub. I díky těmto krokům mohla Česká spořitelna za první čtvrtletí letošního roku vykázat nárůst meziroční čistého konsolidovaného zisku o 18,5 procenta na 3,23 miliardy korun. „Za tímto hospodářským výsledkem stojí výrazný nárůst objemu poskytnutých úvěrů a přijatých vkladů,“ komentoval to generální ředitel České spořitelny Gernot Mittendorfer. Dále dodal, že v letošním roce očekává spořitelna meziroční nárůst čistého zisku o patnáct až 20 procent.

Pojišťovací expanze
Rekordní hospodářský výsledek za Českou republiku si vloni připsali i zástupci společnosti Vienna Insurance Group (VIG). Skupina VIG v České republice, která zahrnuje společnosti Kooperativa pojišťovna a Česká podnikatelská pojišťovna (ČPP), vykázala za loňský rok meziroční růst předepsaného pojistného o šest procent na celkových 33,75 miliardy korun. Zisk VIG před zdaněním stoupl v Česku o 26 procent a dosáhl 1,6 miliardy korun. Hlavní podíl na tuzemských výsledcích VIG měla Kooperativa pojišťovna s hrubým ziskem 1,4 miliardy korun a předepsaným pojistným 28,9 miliardy korun. Česká část VIG se přitom ke konci loňského roku podílela na předepsaném pojištění VIG ve střední a východní Evropě téměř čtyřiceti procenty. I to byl zřejmě jeden z důvodů, proč se Burza cenných papírů Praha stala počátkem února po vídeňské burze druhým místem, kde se akcie VIG obchodují. „Vienna Insurance Group je hrdá na to, že je jediným pojistitelem kótovaným na pražské burze,“ komentoval generální ředitel VIG Günter Geyer vstup na český kapitálový trh. Obzvlášť dobrou pozici má VIG v Česku v oblasti pojištění průmyslových rizik a pojištění motorových vozidel, kde drží asi třetinu trhu.
K dalšímu posílení na českém i středoevropském trhu nakročila VIG dohodou se skupinou Erste Bank o prodeji v rakouské pojišťovny s-Versicherung včetně jejích dceřiných pojišťoven v Česku, na Slovensku, v Maďarsku a Chorvatsku a Rumunsku za 1,445 miliardy eur. Navíc byla mezi Erste Bank a VIG podepsána distribuční smlouva na patnáct let, kterou se oba koncerny zavázaly k přednostní distribuci svých produktů. VIG tím získá přístup do více než 2900 poboček a k více než šestnácti milionům zákazníků Erste Bank. Erste Bank zase bude moci oslovit zhruba deset milionů klientů VIG v zemích, kde obě společnosti působí společně. V Česku se transakce týká společnosti Pojišťovna České spořitelny.

Intergace v Raiffeisen
Rekordní výsledky zaznamenala ke konci loňského roku také česká pobočka Raiffeisenbank spolu s eBankou, kterou v rakouská bankovní skupina získala v roce 2006. Obě společnosti zaznamenaly nejlepší hospodářský výsledek ve své historii - celkový zisk obou bank dosáhl hodnoty 1,01 miliardy korun. V roce 2006 přitom činil zisk Raiffeisenbank 562 milionů korun a eBanka skončila ve ztrátě 93 milionů korun. „Je to další milník v historii obou bank. Miliarda zisku je pro nás o to cennější, že jsme tohoto výsledku dosáhli v náročném procesu integrace obou bank,“ uvedl generální ředitel Raiffeisenbank Lubor Žalman. Doplnil, že společná aktiva obou bank přesáhla 143 miliard korun a k dokončení procesu integrace dojde letos v létě. Spojená banka bude vystupovat pod názvem Raiffeisenbank.
Čistý zisk samotné Raiffeisenbank dosáhl 780 milionů korun a meziročně vzrostl o 39 procent. Celková aktiva se zvýšila o 30 procent na 116,7 miliardy korun. „Daří se nám rychle růst ve všech klíčových segmentech, k již tradičnímu růstu v úvěrové oblasti se loni přidal i významný nárůst u vkladových, spořicích a investičních produktů,“ řekl Žalman. Poskytnuté úvěry Raiffeisenbank vzrostly o 43 procent na 97 miliard korun, růst vkladů činil 29 procent, celkem vzrostly na 72 miliard korun. Nejlepší rok ve své historii zaznamenala také eBanka. Její čistý zisk dosáhl 231 milionů korun. Celková aktiva vzrostla o 24 procent na 26,7 miliardy korun. Raiffeisenbank a eBanka měly počátkem dubna 103 poboček, v nejbližších dvou až třech letech by to mělo být zhruba 130 obchodní míst. Nové pobočky vzniknou hlavně v Praze a městech nad padesát tisíc obyvatel.
Další posílení zaznamenala skupina Raiffeisen na českém trhu v oblasti stavebního spoření: v březnu získala svolení České národní banky k fúzi stavebních spořitelen Raiffeisen a Hypo. Nový subjekt s názvem Raiffeisen stavební spořitelna se stane třetí největší firmou na trhu s téměř milionem klientů a bilanční sumou zhruba 76 miliard korun.

Menší, ale úspěšní
Další rakouské banky a pojišťovny sice nemají na českém trhu tak významný podíl jako předešlá trojice, určitě však nelze říci, že by se jim nedařilo. Příkladem může být BAWAG Bank CZ, která za loňský rok vykázala nárůst čistých výnosů o třináct procent a provozního zisku o 130 procent na 248 milionů korun. BAWAG se rozhodl oslovit český trh mimo jiné i nabídkou přefinancování hypoték a spotřebních úvěrů a také nabídkou zajímavě úročených spořicích účtů. Za první čtvrtletí letošního roku uložili noví klienti u banky na tyto účty více než tři miliardy korun. „Jen v lednu jsme zaznamenali nárůst tři sta procent nově otevřených aktivních účtů. Podle našeho průzkumu klienty láká nejen úroková sazba, ale také skutečnost, že vedení účtu zdarma a bezplatné internetové bankovnictví,“ řekl člen představenstva BAWAG Bank CZ Martin Kryl. Zřejmě i tyto výsledky pomohly k poměrně rychlému nalezení nového vlastníka banky, když se ji její současný akcionář BAWAG P. S. K. rozhodl prodat. BAWAG Bank CZ s dvaceti českými pobočkami, třemi stovkami zaměstnanců a bilanční sumou, která ke konci loňského roku dosáhla hodnoty téměř 28 miliard korun, převezme německá Landesbank Baden-Württemberg (LBBW). Převzetí české banky podléhá ještě schválení antimonopolních úřadů, akvizice by měla být dokončena ve druhé polovině roku. Cena transakce zveřejněna nebyla, ale podle agentury Reuters by se měla pohybovat kolem 160 milionů eur. LBBW je pátou největší bankou v Německu a nejsilnější ze sedmi zemských bank.
Velmi úspěšná byla v loňském roce i Volksbank CZ, jejíž zisk z běžné činnosti před zdaněním se meziročně zvýšil o 73 procent na 440 milionů korun. „Naše bilanční suma ke konci roku dosáhla téměř 36,5 miliardy korun, to představuje nárůst o více než 43 procent. Úspěchů jsme dosáhli i v dalších oblastech. Objem úvěrů se meziročně zvýšil rovněž o 43 procent a klientské vklady o více než 40 procent,“ komentoval výsledky předseda představenstva Volksbank CZ Johann Lurf.
Významný podíl na rostoucích hospodářských ukazatelích Volksbank CZ má pokračující expanze prodejní sítě, která byla v průběhu loňského roku z původních 32 obchodních míst rozšířena na 54. K důvodům přírůstku nových filiálek patří i koncept takzvaných VolksbankShopů v hypermarketech Kaufland, kterých Volksbank otevřela od podzimu 2006 přes třicet. „Naším cílem je nabídnout co nejdosažitelnější servis bankovních služeb. Především rozšířená provozní doba – od osmi do dvaceti hodin sedm dní v týdnu – se u klientů setkala s velmi kladnou odezvou,“ konstatoval ředitel marketingu Volksbank CZ Petr Žibřid. Koncept VolksbankShopů vznikl přímo v Česku a v případě, že se osvědčí, plánuje skupina Volksbank nasazení tohoto modelu také v jiných zemích, například Slovensku, Slovinsku, Chorvatsku či Rumunsku.
Rychle se daří expandovat i dalšímu zástupci rakouských bankovních domů zaměřenému i na retailové klienty – společnosti Oberbank. Ta má dnes v Česku sedmnáct poboček a plánuje další. Do konce letošního roku bych jich mohlo být až dvacet. „V Česku je celková bilanční suma bank jen o málo vyšší než sto procent HDP. Ve starých zemích EU to je asi 270 procent. Podobné to je i s pobočkami. V ČR připadá na jednu bankovní filiálku pět tisíc obyvatel a v Rakousku je to jen 1500 lidí. Tyto statistiky ukazují prostor, jaký na českém trhu ještě pro expanzi zbývá,“ řekl předseda představenstva Oberbank Franz Gasselsberger. Důležitost Českého republiky pro Oberbank ukazuje i skutečnost, že právě z ČR a Bavorska pocházelo v loňském roce přes šedesát procent přírůstku úvěrů celé skupiny. Při oslovování tuzemských klientů Oberbank spoléhá zejména na nabídku hypoték a výhodně úročených spořicích produktů. „Aktuálně máme asi sedm tisíc drobných a přes dva a půl tisíce firemních klientů Oberbank. Tedy asi o pětinu více než loni,“ řekl ředitel české pobočky Oberbank Robert Pokorný.

Privátní i specializovaní
Kromě zmíněných bank a pojišťoven na českém trhu působí i specializované subjekty a privátní bankovní domy často poskytující služby formou takzvaného jednotného evropského pasu. K těm patří například Bankprivat, Privatbank ze skupiny Raiffeisenlandesbank Oberösterreich, Partner Bank, Constantia Privatbank či Gutmann & Cie Praha ze skupiny známé Bank Gutmann, která v Česku nabízí své služby i prostřednictvím dalších dvou společností Central European Financial Management (CEFM) a Matco. CEFM je aktivní v oblasti poradenství, risk managementu, projektového financování a správy majetku, Matco se zabývá správou a vymáháním pohledávek. Mezi specializované subjekty lze zařadit například Investkredit Bank zaměřenou na korporátní a nemovitostní financování a Dexia Kommunalkredit Czech Republic poskytující finanční služby veřejné sféře. V posledních letech si do Česka našly cestu i ještě úžeji specializované společnosti. K nim patří například patří společnost C-Quadrat, rakouský správce aktiv, který na tuzemský trh vstoupil v roce 2006. „V Česku hodláme oslovit nejen institucionální klienty, ale rovněž prostřednictvím nezávislých poskytovatelů finančních služeb nabízet zajímavé investiční příležitosti i drobným klientům,“ řekla týdeníku EURO manažerka společnosti pro Česko Zuzana Holendová.

(box)

Rakouští finančíci na českém trhu

Skupina Erste Bank

 • Česká spořitelna
 • Pojišťovna České spořitelny
 • RAVEN EU Advisory

Vienna Insurance Group

 • Kooperativa pojišťovna
 • Česká podnikatelská pojišťovna

Raiffeisen

 • Raiffeisenbank
 • eBanka
 • Raiffeisen stavební spořitelna

Další bankovní subjekty

 • BAWAG Bank CZ
 • Volksbank CZ
 • Oberbank

Specialisté

 • C-Quadrat
 • Bankprivat
 • Partner Bank
 • Constantia Privatbank
 • Gutmann & Cie Praha
 • Central European Financial Management
 • Matco
 • Investkredit Bank
 • Dexia
 • Kommunalkredit Czech Republic

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
8 smartphonů do 10 000 Kč: kompakt, phablet, odolňák i vlajková loď [Vánoce 2017]
Robot Atlas je zase mrštnější. Podívejte, jak udělá salto (video)
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít