Trafika: Česko na straně spojenců? Je i není

07. dubna 2003, 00:00 - admin
07. dubna 2003, 00:00

Na svém pondělním zasedání se vláda neshodla, zda a jak poslat do Iráku polní nemocnici. První komplikací, jíž musí čelit, je nedělní protiválečná rezoluce ČSSD. Pokud si členové ČSSD nechtějí ve vládě připadat schizofrenně a hlavně příliš rozzlobit spolustraníky, budou muset najít nějaké kulantní zdůvodnění pro vyslání nemocnice.

Premiérovi by vyhovovalo, kdyby nemocnice odcestovala s mandátem Červeného kříže. Mandát OSN, který vláda nemá, však lze obejít i jinak. Třeba ministru zahraničí Svobodovi by nevadilo vyslat nemocnici do Iráku jako součást protiteroristické operace Trvalá svoboda. Že to vypadá krkolomně, nevadí. Aby zdůvodnila nasazení polní nemocnice, mohla by vláda v nejbližších dnech využít služeb nějakého zkušeného rabína, případně teologa. Zná cíl, tedy nemocnici do oblasti vyslat. Ví i čemu se musí vyhnout, tedy připustit, že jsme součástí britsko-americké koalice. Vláda to myslí dobře, chce pomoci, ale zároveň se nechce „namočit“. Že u toho vypadá směšně a zmateně, jí její příznivci odpustí. Pro kabinet je v této chvíli důležité pokračovat v „jasné“ zahraniční politice.

Martin Zvěřina, Lidové noviny

Je málo válek, do nichž Česká republika vyslala vojáky. Přesněji řečeno, taková válka je jedna: irácká. Vláda naši účast zvýší. Přidá nemocnici. Nebo nepřidá. Když republika iráckou válku podporuje, patrně tím chce vyjádřit, že jde o válku závažnou. Ale ne tak Česká republika. Ta chce ústy vládnoucí sociální demokracie vyjádřit, že irácká válka, do níž poslala vojáky-chemiky a chce poslat vojáky-lékaře, je vedena v rozporu s mezinárodním právem. Otcem socialistické zahraniční politiky je temná a velmi „východně“ nečitelná postava Kavanova. On je motorem protiiráckého usnesení nedělního sjezdu. Mezi „přáteli“ v ČSSD má stále nepochopitelný vliv. Straně nic dobrého nepřinesl. Naopak - pootáčel ji směrem k podivným kontaktům s podivnými silami. Své ministerstvo zaplavil čpícími aférami. Zahraniční politiku ČR tlačil do levých končin, v jejichž kulisách má americký imperializmus nenahraditelné místo. Naše nemocnice v irácké válce, ať už tam pojede či ne, není jen humanitární pomoc. Je to metafora neevropských českých temnot. Kavan by ji mohl doplnit: Sbírejte jen irácké raněné! Ďábly nechte ležet.

Karel Steigerwald, MF Dnes

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít