TRAFIKA

15. března 2004, 00:00 - MIROSLAV MELICHAR, MARTIN SCHMARCZ
15. března 2004, 00:00

Před pár týdny bubnovalo ministerstvo práce a sociálních věcí na poplach, když se nezaměstnanost blížila k deseti procentům. Dnes zaznamenáváme nárůst už na téměř 11 %. Ministr Škromach se k tomuto faktu v televizním zpravodajství vyjádřil slovy: "...

VLÁDA NEZVLÁDÁ NEZAMĚSTNANOST

Před pár týdny bubnovalo ministerstvo práce a sociálních věcí na poplach, když se nezaměstnanost blížila k deseti procentům. Dnes zaznamenáváme nárůst už na téměř 11 %. Ministr Škromach se k tomuto faktu v televizním zpravodajství vyjádřil slovy: “…za růst nezaměstnanosti v ČR mohou podnikatelé, kteří nevytvářejí pracovní místa …a občané, kteří podvádějí.“ Ministr Škromach nepřipouští, že vinu nese do velké míry jeho rezort. EU nabízí republice 15 miliard korun na snížení nezaměstnanosti, ale úřady práce nemají programy k jejich využití. Podnikatelé se snaží restrukturalizovat své firmy v souvislosti s přechodem na trh EU. Zejména živnostníci díky „reformě“ veřejných financí bojují o přežití. Nemají tedy příliš prostoru na vytváření pracovních míst. Za vlády Vladimíra Špidly ukončilo svou podnikatelskou činnost 27 000 zejména malých a středních podniků. Je otázkou, zda pouze chybí politická vůle zlepšovat podnikatelské prostředí, nebo zda je to záměr.

**HLOUPÉ DLUHY A CHUDOBA

Předseda vlády se zkrátka rozhodl, že zdrojem bohatství této země budou dluhy. Z tohoto pohledu je třeba se dívat i na makroekonomické ukazatele publikované v minulých dnech, jež mapují činnost této vlády v roce 2003. V loňském roce stoupl hrubý domácí produkt o 2,9 procenta. Konečná spotřeba o 4,1 procenta, mzdy dokonce o téměř sedm procent. Státní dluh stoupl o více než sto miliard. Domácnosti utratily o 66 miliard více než rok předtím. Míra nezaměstnanosti se blíží jedenácti procentům a počet nezaměstnaných dávno překročil magickou hranici půl milionu. Jak těmto zdánlivě rozporuplným datům rozumět? Daří se českému hospodářství, anebo ne? Současná situace - ze všeho nejvíce - připomíná rozjásané Gierekovo Polsko. S tím rozdílem, že tam se alespoň v sedmdesátých letech komunisté pokoušeli vyvolat dojem, že investují dluhy do výroby a že dávají základ budoucí prosperitě. U nás se nepředstírá ani to.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít