Továrna jako tříhvězdičkový hotel

09. dubna 2008, 16:00 - Mgr. Rudolf Marek
09. dubna 2008, 16:00

Detektory a specialisté z VOP-026 střežili ruzyňské letiště i olympiádu v Aténách

Za nynějším názvem jednoho z největších českých zbrojařských podniků VOP-026 ze Šternberka stojí potíže s výslovností. Firma modernizovala v letech 1997 až 2001 pro švédské ozbrojené síly 350 bojových pásových vozidel Pbv 501 odkoupených ze zásob někdejší armády NDR. Šlo dosud o její největší zbrojní zakázku. Švédům tehdy dělalo potíže vyslovit český název „vojenský opravárenský podnik“, a tak zdomácnělo současné Ví-Ou-Pí-026. „Tehdy jsme se naučili, jak se dělá špičková kvalita práce,“ vzpomíná ředitel divize Vojenská výroba Jiří Špaček. Zbrojovka má dnes obrat téměř dvě miliardy korun, více než tisícovku zaměstnanců a stomilionový zisk, který převážně investuje. Do obnovy a rozvoje dává kolem 150 milionů korun ročně. Zřizovatelem tohoto státního podniku je ministerstvo obrany. „Armádu obsloužíme vždycky přednostně, ale snažíme se být na armádních zakázkách stále méně závislí. Cítíme, jak klesá rozpočet resortu,“ říká generální ředitel firmy Rostislav Levíček.

Nejen bojová vozidla Tržby za výrobu a služby pro civilní sektor v minulém roce přesáhly 400 milionů korun a šlo výhradně o exportní zakázky. O vývoz zbrojní produkce, která aktuálně činí pouhé procento z obratu, se ale firma intenzivně zajímá. „S exportem speciální výroby jsme na začátku. Uzavřeli jsme už smlouvy o spolupráci se všemi významnými obchodníky se zbraněmi, jako jsou například Omnipol, MPI Group, Pamco, Max Merlin a další. Finančně se podílíme na zahraničních nákladech marketingu a zpětně využíváme jejich informace z trhů,“ říká Levíček.
Tykadla míří jak do Libye nebo na Ukrajinu, tak do USA, Velké Británie a Německa. Zatímco v Libyi se VOP-026 snaží uplatnit vlastní specialitu – modernizovaný lehký obrněný transportér BRDM-2, postavený na ruském podvozku -, ve Spojených státech amerických se firma prezentuje chemickým cvičištěm. Jde o tréninkový areál zaměřený na výzkum a likvidaci následků útoku bojovými látkami. Cvičení jsou mimořádně ostrá a používají se při nich nejnebezpečnější jedovaté látky, například sarin nebo yperit. Takové cvičiště VOP-026 v Česku již využívá a trénují na něm kromě domácích chemiků i specialisté armád NATO z Kanady, Rakouska a dalších zemí. Detektory a identifikátory chemických látek patří ke špičkovým produktům podniku, od nichž se odvozují úspěchy českých vojenských chemiků v rámci mnohonárodnostních sil. Řečtí chemičtí specialisté vycvičení ve VOP-026 chránili také olympiádu v Aténách.

Sci-fi ve Vyškově Málokdo měl asi možnost na vlastní oči spatřit funkční elektromagnetické dělo (odborníci se jistě ušklíbnou). Jde o generátor elektromagnetických impulzů, který dokáže svým výbojem zničit elektroniku v bojovém vozidle nepřítele a posádku nechat naživu. Vyškovský technický ústav pozemního vojska, který je součástí VOP-026, má funkčních přístrojů - v očích laiků pro filmové hvězdné války - celý arzenál. Největší z nich, simulátor pro testování odolnosti obrněných transportérů, automobilů i tanků proti účinkům výkonových impulzních elektromagnetických polí, je dlouhý třicet metrů. Dokáže vytvořit pod spletí antén stejný elektromagnetický výboj, jaký vzniká při jaderném výbuchu. Takových zařízení je na světě jen osm.
Vyškov je svými akreditovanými zkušebnami poměrně proslulý a zřejmě není náhoda, že americká zbrojovka General Dynamics souhlasila s nezávislým testováním svých kolových transportérů Pandur II pro českou armádu právě tam. „Zkušebnictví je obor, který chceme nabídnout evropským státům. Máme špičkové vybavení, metody i zkušenosti a vycházíme pro ně cenově výhodně,“ prozrazuje záměry Levíček, „byl jsem na Ukrajině, kde usilují o vstup do NATO. Zbraní a zbrojovek mají dost, ale chybějí jim zkušebnictví. To může být na Ukrajině náš první byznys. Také s nimi sjednáváme možné společné dodávky techniky do třetích zemí. Mají tradičně dobré vztahy s arabskými státy a mají zájem s námi jít do zahraničního obchodu. I Slovensko bude brzy muset investovat do zkušebnictví ve zbrojním průmyslu a také tam můžeme poskytnout naše know-how.“

OChrana státu V současné době se VOP-026 zaměřuje na rozvoj duálních technologií. Znamená to jejich využitelnost jak pro vojáky, tak pro civilní sféru. Špičkovým výrobkem firmy je dělostřelecký průzkumný a pozorovací komplet Sněžka. Umí mimo jiné zjistit, odkud bylo vystřeleno, a zaměřit na toto místo palbu vlastních zbraní. Dovede také ve válečné vřavě rozpoznat a sledovat cíle. Po teroristickém útoku islamistů na New York a Washington 11. září 2001 byl tento komplet nasazen i v Praze na ruzyňském letišti. Na dvou místech vztyčené radiolokátory dokázaly uhlídat celý mnohakilometrový prostor civilního letiště, aniž by rušily letovou řídicí věž, a nebylo třeba obkličovat areál letiště desítkami vojáků. Zatím bylo vyrobeno osm takových kompletů. Jejich cena se pohybuje kolem 75 milionů korun za kus a jednání o jejich modernizaci nyní probíhají. „Chceme být vnímáni jako firma, která tu je pro ochranu státu,“ poznamenává Levíček.
O nové tovární hale za 222 milionů korun se traduje, že byla ve Šternberku postavena jen kvůli montáži pandurů pro Steyr, což byl před zrušením zakázky ministerstvem obrany byznys za dvě miliardy korun. Nyní většinu plochy zabírají pásová bojová vozidla pěchoty BVP-1 a BVP-2, která se repasují pro českou armádu. Čtyři z nich, které speciální lakovna oděla do barvy písku, již slouží v Afghánistánu. „Nové pásové vozidlo by dnes stálo asi 150 milionů, my základní bévépéčko přestavíme podle požadavků za tři miliony,“ říká šéf zbrojní divize Špaček. Radostný pohled při myšlence, že těchto pásových obrněnců po světě jezdí asi 80 tisíc.
Při vstupu do haly překvapí návštěvníka její vnitřní vybavení určené pro zaměstnance, odhadem na úrovni tříhvězdičkového hotelu. A také čistota. Ať už jde o konferenční, pracovní nebo sociální zařízení. Pohled z proskleného balkonu do montážní haly však přitáhne světově proslulý radiolokátor Věra, jehož stožáry i s mobilním zařízením se dole právě dokončují.

projekty nad sto milionů I když VOP-026 nabízí kolem dvou set výrobků a služeb, prioritou zůstávají velké projekty v hodnotách nad sto milionů korun. Loni firma udělala jeden ze svých nejvýznamnějších obchodů, navíc bez zprostředkovatelských firem, a to prodejem dvaceti pásových obrněných vozidel. Do které africké země putovaly a jaký byl finanční objem zakázky, patří k utajovaným skutečnostem. Management ve Šternberku má ale rozpracováno asi deset dalších projektů podobného rozsahu. Zřejmě nejprestižnější z nich je licenční výroba nejmodernějších střeleckých věží RCWS-30 od renomované izraelské firmy Rafael pro pandury. „Licence je podepsaná, čekáme na upřesnění jejich počtu ve smlouvě o dodávkách. Naším záměrem je dohodnout se na pokračování výroby i pro export po skončení dodávek pro českou armádu,“ potvrdil generální ředitel firmy Levíček. Do pandurů by se mělo montovat i unikátní zařízení, které automaticky vyhodnotí zamoření bojovými látkami nebo radiaci a spustí přetlakové systémy vozidla a přívod nezávadného vzduchu do masek vojáků. Ve zkušební dílně se ventilační zařízení testuje bez přestávky již 1600 hodin.
Pro čtyři dělostřelecké radiolokátory Arthur, které nedávno zakoupila česká armáda ze Švédska a jež mají podvozky Tatra, připravuje VOP-026 mobilní podpůrné pracoviště. Významnou zakázkou by mohla být dodávka asi dvaceti mostních vozidel včetně mostovek AM70 ženistům asi za 800 milionů korun a také výbava více než tisícovky českých vojáků podle nejnovějších standardů 21. století. Ministerstvu obrany firma také nabídla opancéřování vojenských landroverů. „Pro nás je česká armáda důležitou referencí,“ říká Levíček. První otázka, na kterou se všude v zahraničí ptají, zní: „Mají to vaši vojáci?“

BOX 1 + foto V tovární hale VOP-26 bylo možné vidět i hrozivě čnící samohybnou odpalovací rampu protiletadlového raketového komplexu KUB z produkce bývalého Sovětského svazu. Zbraň odtajnil až výnos ministryně obrany Vlasty Parkanové loni v říjnu. Systém je schopen ničit letouny, vrtulníky a střely s plochou dráhou letu ve výškách do sedmi kilometrů na vzdálenost 23 kilometrů. Rakety byly nasazeny v irácko-íránské válce na straně Iráku (1980-1988), Syřany proti izraelské armádě při invazi do Libanonu (1982), ve válce v Perském zálivu opět iráckou armádou proti aliančním jednotkám (1991) a v Jugoslávii při válce na Balkáně (1991-1999).

Box 2 + foto Armáda se až na výjimky vzdala služeb čtyřkolového obojživelného obrněného transportéru BRDM-2. Ve Šternberku však šest těchto vozidel přetvořili pro potřeby policie. Přestavba byla radikální a z původního stroje toho moc nezbylo. Nyní je vybaven čtyřlitrovým motorem Renault, ABS a dalšími moderními prvky. Česká policie má tato vozidla v Praze a používá je na ruzyňském letišti v případě protiteroristických akcí a jako zábranu při masivních demonstracích. VOP-026 má program i na vojenskou přestavbu těchto transportérů, jež jsou stále ve výzbroji mnoha armád, a hodlá jejich modernizované verze nabízet státům, pro které je to logisticky výhodné.

Box 3 Státní podnik VOP-026 Šternberk byl založen v roce 1951. Hlavním výrobním programem byly opravy transportérů, automobilů a tanků. Postupně se specializoval a v současné době se tam opravují nebo modernizují bojová vozidla pěchoty, obrněné transportéry, podvozky speciálních vozidel a ženijní technika. Od roku 1995 má podnik i strojírenskou divizi pro civilní využití.

Detašované divize •VTÚPV Vyškov, dříve Vojenský technický ústav pozemního vojska. Je akreditovanou zkušební laboratoří a vykonává činnosti certifikačního orgánu pro vojenské i civilní účely. Testuje a vyrábí speciální bojová, dopravní a pásová vozidla, jejich nástavby, dílenské, evakuační a vyprošťovací prostředky. Vyrábí polní zdroje a rozvody elektřiny, mobilní pracoviště specializovaných sil včetně zdravotnictví. Významná část provozu se zabývá také elektromagnetickou kompatibilitou.
•VTÚVM Slavičín, někdejší Vojenský technický ústav výzbroje a munice. Jeho zkušební laboratoře jsou akreditovány národním akreditačním orgánem ČIA. Kromě zkušebnictví má divize tradici v malosériové výrobě pro ozbrojené síly i civilní sektor. Zabývá se zbraňovými systémy, testováním a likvidací munice, raket a výbušnin, optikou, optoelektronikou, průzkumnými, hlídkovými a zaměřovacími systémy a balistikou.
•VTÚO Brno, bývalý Vojenský technický ústav ochrany. Základním programem je výzkum, vývoj, zkoušky a školení specialistů v oborech vojenské chemie, elektronického boje a maskování.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto,…
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Kolik může stát Škoda Karoq „v plné palbě“? Klidně přes milion
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou platformu z F-Typu
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Technologie
Je tu Mini-ITX deska pro Skylake-X. Díky slotům SO-DIMM má pořád čtyřkanálové paměti
Právě vyšlo Ubuntu 17.10. Populární linuxová distribuce má několik klíčových novinek
Fotografové zapláčou. Adobe ukončí Lightroom 6, budoucnost je v předplatném
Dva displeje spojené v jeden. ZTE Axon M je hodně opožděnou revolucí
Nokia 7 je tady. Sympatická střední třída má skleněná záda a punc od Zeisse
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít