Touha po úspěchu byla v ženách vždy,

20. ledna 2003, 00:00 - Text a foto Nikoleta Alivojvodič
20. ledna 2003, 00:00

říká v rozhovoru prezidentka Asociace podnikatelek a manažerek Zdenka Holcmanová Asociace podnikatelek a manažerek České republiky (APM ČR) existuje od roku 1990. Byla založena s cílem podpořit rozvoj malého a středního podnikání žen. Sdružuje cílevědomé manažerky, majitelky podniků, živnostnice, ale i dámy, které se na podnikání teprve připravují.

říká v rozhovoru prezidentka Asociace podnikatelek a manažerek Zdenka Holcmanová

Asociace podnikatelek a manažerek České republiky (APM ČR) existuje od roku 1990. Byla založena s cílem podpořit rozvoj malého a středního podnikání žen. Sdružuje cílevědomé manažerky, majitelky podniků, živnostnice, ale i dámy, které se na podnikání teprve připravují.

* Na zakládací listině Asociace podnikatelek a manažerek je i váš podpis. Jak se zrodil nápad založit podobnou organizaci?

V roce 1990 zaniklo mnoho podniků, ale na druhou stranu se začaly bouřlivě zakládat podniky nové. Spousta žen přišla o zaměstnání a zároveň se před nimi otevřely nové profesní perspektivy. Byla to doba překotného zahajování podnikání a hledání nových příležitostí. Řada z nás si uvědomovala, že k tomu, abychom se těchto příležitostí chopily, potřebujeme se dále vzdělávat. Na semináři o managementu, který vedla doc. Ing. Miloslava Umlaufová, CSc., jsme se tenkrát shodly, že si v dosažení svých profesních cílů musíme vzájemně pomáhat. Naší mužští partneři měli přece jen výhodnější pozice. Bylo zvykem, že hodně žen při výkonu nenáročného povolání pečovalo o rodinu, o děti a o zázemí profesně vytíženého manžela. Tehdy jsme chtěly, a mnohdy i musely chtít změnu. Na rodině a dětech nám samozřejmě záleží v první řadě. Ale co když manžel o zaměstnání přijde?

A co naše ctižádost něčeho ve svém vlastním oboru dosáhnout?

Na zakládajícím shromáždění Asociace podnikatelek a manažerek ČR se tehdy sešlo přes 300 žen z celé republiky. Prezidentkou byla zvolena Miloslava Umlaufová, která stála v čele APM ČR až do roku 2001. Dnes je čestnou prezidentkou a stále nám velmi pomáhá.

* Členkami asociace se mohou stát ženy podnikatelky, manažerky, ale i ženy bez jakékoli obdobné zkušenosti. Pokud se nemýlím, dveře asociace jsou otevřeny i mužům. Kdo všechno se tedy může stát řádným členem APM?

APM ČR je nezávislé, neziskové, nepolitické, dobrovolné sdružení žen. Podle našich stanov se řádnou členkou APM ČR může stát každá občanka ČR a cizinka s trvalým nebo dočasným pobytem v ČR, starší 18 let. Kolektivním členem se může stát každý podnik, družstvo či jiné organizace. Seminářů asociace se mohou zúčastnit také ženy, které zatím váhají zaplatit členský příspěvek. Až je některý z našich programů zaujme, pak se řádnými členkami většinou stanou. Na naše akce nezřídka zavítají i muži, a jsou velmi vítáni.

* Kterým podnikatelským oborům se většinou vaše členky věnují?

Převážně podnikají ve službách - kosmetika, účetnictví, poradenská činnost, obchodní činnost, vzdělávací a rekvalifikační činnost, zprostředkovatelská činnost, reklamní agentury, provozují hotely, penziony. Některé vlastní a řídí výrobní podnik, či se živí řemeslnou výrobou. Ve svých řadách máme i vysokoškolské pedagožky, auditorky, právničky a manažerky. Máme i členky, které nepodnikají a mají svá zaměstnání, nebo pomáhají v podnikání svým manželům a partnerům.

* Jaké výhody jim členství v asociaci nabízí?

Umožňuje například společná setkání s kolegyněmi s podobnými zájmy. Podnikatelky často mezi sebou navazují obchodní kontakty, získávají nové zákazníky nebo hledanou spolupráci. V ečery s přednáškami úspěšných podnikatelek a podnikatelů, představitelů státní správy, českých i zahraničních odborníků inspirují a přinášejí nové užitečné poznatky a informace. APM ČR úzce spolupracuje s Agenturou pro rozvoj podnikání při Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR. Každá podnikatelka (ale i podnikatel) se v rámci této dohody může na APM ČR obrátit o dotované poradenství. Organizujeme i „Poradenský kabinet“, který umožňuje bezplatnou poradu s právníkem, auditorem, daňovým poradcem. Na akcích Finančního klubu asociace se setkávají profesionálky ve službách ekonomických, účetních a daňových s předními odborníky v oboru, řeší s nimi úskalí novel zákonů, též novinky v oboru. V Klubu začínajících podnikatelek členky dostanou potřebné informace o legislativě, inspirují se přednáškami o začátcích zkušených kolegyň a kolegů. Nezanedbatelné jsou i výhody plynoucí z členství asociace v podobně zaměřených mezinárodních organizacích.

* Co konkrétně tato mezinárodní spolupráce obnáší?

APM ČR je členem IFBPW (International Federation of Business and Professional Women) a BPWE (Business and Profesional Women of Europe). Prostřednictvím těchto organizací členky navazují kontakty s podnikatelkami a manažerkami z jiných států. V roce 1998 stála APM ČR při zrodu mezinárodní vzdělávací organizace ve střední Evropě CEBWA (Central European Business Women´s Academy), která každoročně pořádá setkání podnikatelek v některé ze zúčastněných zemí. Prostřednictvím APM ČR se členky mohou zúčastnit i zahraničních stáží a studijních pobytů, například v USA, Izraeli, na Kypru apod. APM ČR zatím uspořádala čtyři mezinárodní konference. Poslední se konala v září 2002 na téma „Současná budoucnost - e-služby“.

* Jakým způsobem tvoříte agendu konferencí a seminářů? Inspirujete se přáním členek?

Přání a potřeby členek jsou pro radu APM ČR tou nejpodstatnější inspirací! Při vstupu do APM ČR vyplňuje každá členka dotazník, v němž uvádí svá očekávání od členství v asociaci, ale i to, co může pro APM ČR dobrovolně vykonat. Vyplnění odpovědí není povinností, slouží pouze pro základní orientaci rady o přáních, potřebách a možnostech členek. Také jednání rady asociace jsou otevřena všem členkám, které o to projeví zájem.

* Jsme na začátku roku 2003. Prozradíte nám, co chystáte v následujících pár měsících?

Kromě tradičních shledání, seminářů a vzdělávacích programů nás čeká i organizace mezinárodního setkání CEBWA v Praze, které by mělo navázat na téma naší poslední mezinárodní konference o e-businessu. 22. ledna se v pražském hotelu Luník koná shromáždění členek, na kterém vyhodnotíme rok 2002 a připravíme témata akcí pro rok 2003. Shromáždění ukončí diskuze věnovaná účetním a daňovým záležitostem závěru roku. Pokračovat v činnosti budou také všechny kluby asociace. Uvažujeme obnovit i činnost Klubu angličtiny, ve kterém se členky budou setkávat kvůli procvičení anglické konverzace. V únoru naše viceprezidentka pověřená mezinárodními kontakty vycestuje na stáž do Washingtonu, aby nám přinesla poznatky z oblasti získávání financí pro neziskové organizace. Budeme také spolupracovat s Českou manažerskou asociací při výběru kandidátů pro soutěž „Manažer roku“. Celoročním úkolem členek rady bude pořádání setkání s podnikatelkami a manažerkami mimo Prahu za účelem propagace možnosti členství v APM ČR. Dokončíme také některá důležitá jednání, která by mohla výrazně pomoci členkám asociace v jejich podnikatelských aktivitách.

* Za více než 12 let působení v asociaci jste se jistě setkala se spoustou zajímavých žen. Myslíte si, že jsou v současné době profesně cílevědomější a odhodlanější, než byly na začátku 90. let?

Cílevědomost, odhodlanost či touha po úspěchu byly v ženách vždy. Dnes se ale snaží využívat nových příležitostí. Pro řadu žen je v současné době nutností skloubit rodinný život s potřebami často náročného povolání. To je posiluje. I přesto však v ženách stále dřímá plně nevyužitý potenciál pro řízení podniků, což je dáno i krátkou historií podnikání žen v ČR.

Více informací o členství v asociaci získáte na sekretariátě APM ČR, Plzeňská 221/130, 150 00 Praha 5, tel./fax: 257 218 416, e-mail: apmcr@bohem-net.cz, www.apmcr.cz

___

Zdenka Holcmanová podniká v oboru účetnictví a daňové poradenství. Členkou Asociace podnikatelek a manažerek ČR je od jejího založení. Prezidentkou APM ČR byla zvolena na podzim roku 2001.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít