Toshiba čeká ztráty přes 87 miliard. Dolů ji táhnou odpisy u jaderných aktivit - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Toshiba čeká ztráty přes 87 miliard. Dolů ji táhnou odpisy u jaderných aktivit

, čtk,
Toshiba čeká ztráty přes 87 miliard. Dolů ji táhnou odpisy u jaderných aktivit
Zdroj: čtk

Japonská společnost Toshiba odepíše ve své americké jaderné divizi 712,5 miliardy jenů (160 miliard Kč). Firma dnes také oznámila, že předseda její správní rady Šigenori Šiga v rámci převzetí zodpovědnosti za vzniklé ztráty odstoupí z funkce. Toshiba nyní předpokládá, že za finanční rok do konce března vykáže čistou ztrátu 390 miliard jenů (87,5 miliardy Kč). V dřívější prognóze počítala s celoročním ziskem, který odhadovala na 145 miliard jenů.

Podnik měl dnes ráno zveřejnit výsledky hospodaření za třetí finanční čtvrtletí. Na poslední chvíli však oznámil, že prezentaci výsledků kvůli problémům s auditem odkládá. Akcie podniku na to reagovaly prudkým poklesem, jejich cena uzavřela obchodování na burze v Tokiu se ztrátou osm procent.

Toshiba uvedla, že auditoři zpochybnili způsob, jakým její americká jaderná divize Westinghouse zaúčtovala převzetí společnosti Chicago Bridge & Iron (CB&I). Dodala, že se snaží získat od regulačních úřadů povolení, aby mohla čtvrtletní výsledky zveřejnit až 14. března.


Přečtěte si:

Toshiba očekává ztráty. Část divize čipů kvůli nim odprodá

Sídlo společnosti Toshiba v japonské metropoli Tokyu


Později firma zveřejnila odhady zisku na první tři čtvrtletí i celý finanční rok a rozsah odpisů u jaderných aktivit v USA. Upozornila ale, že tyto údaje ještě neschválili auditoři.

Toshiba již koncem prosince varovala, že bude muset kvůli divizi Westinghouse zaúčtovat rozsáhlé odpisy. Investoři proto napjatě čekali na dnešní zveřejnění čtvrtletních výsledků podniku, aby se dozvěděli jejich přesnou výši.

Vývoj cen akcií společnosti Toshiba mezi červencem 2016 a únorem 2017:

Toshiba Corporation Chart

Zdroj: Ieconomics


Westinghouse má problémy. Čtěte více:

Jaderná soutěž v Česku bez Američanů? Westinghouse prý už žádný reaktor nepostaví

 Jaderná elektrárna Temelín