Topolánek v kleštích, nástupce neznámý

06. dubna 2009, 00:00 - Libuše Frantová
06. dubna 2009, 00:00

Premiér Mirek Topolánek se ocitl mezi mlýnskými kameny. Z jedné strany ho tlačí ke zdi prezident Václav Klaus s požadavkem na rychlé řešení, z druhé strany předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek. Dohoda o nové vládě, která dovede zemi k předčasným volbám, se tak rodí jen velmi těžko.

Dohodnou se lídři největších parlamentních stran, nebo nechají rozhodnutí na prezidentovi?

Autor: Profit - Jakub Stadler

Ikdyž se minulý týden zdálo, že pod tlakem prezidenta se lídři největších parlamentních stran poměrně rychle domluví, jediné, na čem se byli schopni shodnout, jsou předčasné volby v polovině října. I když schůzky mezi vládní koalicí a ČSSD probíhají, podoba dočasné vlády, kterou Mirek Topolánek nazývá k nelibosti prezidenta Václava Klause „letní překlenovací vládou“, není zdaleka jasná. Premiér měl navíc povinnosti na mezinárodní scéně – účastnil se mezinárodních jednání a návštěvy amerického prezidenta Baracka Obamy v Praze.

Paroubek tlačí Topolánka ke zdi

Přestože sociální demokraté nejdříve souhlasili s tím, aby Topolánkův kabinet dovládl až do konce předsednictví Česka v Radě Evropské unie, začali si klást podmínky, které nejsou pro Topolánka přijatelné. Paroubkův požadavek, aby z vlády, která kvůli vyjádření nedůvěry ve Sněmovně podala demisi, premiér odvolal ministra vnitra Ivana Langra, je nesmyslný. V takové situaci by ho podle právníků nemohl ani nikdo ve funkci nahradit, protože by bylo absurdní, aby do kabinetu v demisi jmenoval prezident nového ministra. Paroubek tedy změnil názor a nyní shodně s Václavem Klausem tvrdí, že současnou vládu by měla rychle nahradit vláda odborníků, na níž se politické strany dohodnou. Měla by dokončit české předsednictví a dovést zemi k předčasným volbám.

Topolánek sice řekl, že existují také další varianty, dokdy by současný kabinet v demisi mohl úřadovat, ale ani jedna není přijatelná pro ČSSD, protože by v něm zůstal Ivan Langer. ČSSD je totiž rozhodnuta dostat Langera z ministerstva vnitra za každou cenu. Prý se obává, aby se krátce před volbami neobjevilo něco jako „Kubiceho zpráva“, která v roce 2006 spojila stranu s organizovaným zločinem. A únik zprávy bývalého šéfa elitní policejní jednotky spojují socialisté právě s Langerem, i když na postu ministra vnitra seděl v té době člen ČSSD František Bublan.

V nové vládě chce ČSSD navrhnout obsazení poloviny křesel, další polovinu by si navrhly strany vládní koalice, tedy ODS, lidovci a zelení. Členy dočasné vlády měly být nepolitické osobnosti, podle Paroubka například úspěšní diplomaté. Předseda nejsilnější opoziční strany dokonce minulý týden naznačil, že konkrétní jména už se rýsují. Slíbil, že do konce týdne, nejpozději neděle, jsou zástupci parlamentních stran schopni se dohodnout na nové vládě a jejím základním programu. Paroubek současně připustil, že obsazení poloviny „svých“ vládních křesel bude konzultovat s komunisty a poslankyní nové Demokratické strany zelených Olgou Zubovou. Ta přiznala, že už jednala s Jiřím Paroubkem o možném vlivu její strany na ministerstvo školství v příštím kabinetu. Dočasná vláda se má obejít bez dvou rezortů – ministerstva pro lidská práva a legislativní rady vlády.

I když ODS ještě před několika dny o říjnovém termínu voleb a nástupu úřednické vlády během několika týdnů nechtěla ani slyšet, Jiří Paroubek dohodu už v polovině minulého týdne představil jako téměř uzavřenou. Chvíli se tak zdálo, že sociální demokracie dosáhne toho, co její šéf od začátku prosazoval. „Zdá se mi, že jednání nabírá potřebnou rychlost a začíná vypadat tak, jak si představujeme,“ pochvaloval si veřejně Paroubek. Později byl poněkud opatrnější: „Já si myslím, že zvítězil politický realismus. Nechci tvrdit, která strana vyhrála. Jsou to vyvážená řešení.“ Nový kabinet se měl obejít bez současného premiéra Mirka Topolánka, i když ODS prosazovala, aby novou vládu sestavil vítěz sněmovních voleb.

„V zájmu dosažení široké politické shody jsme připraveni na to, že zde s podporou všech demokratických stran vznikne kabinet složený z nestraníků,“ připustil nejprve i Topolánek s tím, že nová vláda by mohla nastoupit už v dubnu po schválení vládního balíčku zákonů proti ekonomické krizi. Hodlal prezidentovi navrhnout, aby ho i napotřetí pověřil jednáním o sestavení nové vlády. I kdyby vládu nevedl následně on, ale nestraník, na němž by se politické strany shodly. Prezidentův tajemník Ladislav Jakl potvrdil, že Václav Klaus bude politickou dohodu respektovat, pokud bude opřená o většinu poslanců.

Topolánek narazilu vlastních poslanců

Poslanci ODS však svého předsedu za ústupky socialistům nepochválili. Vadil jim diktát Jiřího Paroubka i jeho výroky, že obsazení vlády bude konzultovat s komunisty. Dokonce nechtěli přistoupit ani na dohodu o vytvoření nestranické úřednické vlády. „To já raději říkám, ať se stáhneme. A ať si to Jiří Paroubek vezme a ukáže, co umí,“ prohlásil první místopředseda občanských demokratů David Vodrážka. Topolánek pak po jednání klubu ODS ve Sněmovně řekl, že se Paroubkem nenechá vydírat.

Podle politologů není postavení Mirka Topolánka vůbec jednoduché. „Má moc protihráčů, vedle Klause a Paroubka i některé vlastní straníky. To všechny možné dohody komplikuje,“ konstatuje politolog Bohumil Doležal. A dodává, že poslanci ODS dali svému předsedovi podobně nesplnitelné podmínky jako prezident. „Věřím, že jim vadí, když Paroubek říká, že bude konzultovat obsazení poloviny křesel s komunisty. Ale v tom mu nikdo nemůže zabránit, konzultovat může každý s kým chce,“ dodává. Připomíná, že sama ČSSD nemá polovinu, tedy sto hlasů ve Sněmovně, ale spolu s komunisty, kteří jí také pomohli potopit vládu. „Jediný způsob, jak by mohl Topolánek vyhovět požadavkům klubu ODS, je to, kdyby začal jednat o velké koalici. Ale na to Paroubek nepřistoupí,“ konstatuje Doležal.

Topolánek je v kleštích, protože prezident pohrozil, že pokud se politici nedomluví, jmenuje premiéra sám. Takový kabinet, i kdyby nezískal ve Sněmovně důvěru, by mohl vládnout až do parlamentních voleb. Tomu chce Topolánek za každou cenu předejít. „Ale takové řešení nevadí ani komunistům, ani Paroubkovi, vadí jen Topolánkovi. Proto má tak špatnou pozici,“ míní Doležal. Ostatně šéf ČSSD už pohrozil, že pokud nedojde k dohodě mezi ČSSD a ODS, půjde za prezidentem a ohlásí, že s ODS není dohoda možná, a ať premiéra, který sestaví nový kabinet, určí sám. Vyšachování ODS a Topolánka ze hry však podle Doležala může vést k rozkolu uvnitř největší vládní strany. Přesto je přesvědčen, že všechny varianty jsou pro ODS před předčasnými volbami lepší, než kdyby koaliční vláda úřadovala až do voleb, protože by stejně už nebyla schopná nic prosadit.

Mezitím se objevují spekulace o možné osobě budoucího premiéra úřednické vlády i jejích členů. Mezi kandidáty padají jména diplomata Jana Kohouta, šéfa Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Martina Peciny a řady dalších. Většina z nich to však rezolutně odmítá.

Pozn.: Vzhledem k páteční uzávěrce Profitu není v silách redakce monitorovat v tomto vydání také pozdější vývoj jednání o nové vládě.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít