Menu Zavřít

Topolánek a Bush u cíle

29. 2. 2008
Autor: Euro.cz

Ve smlouvě USA a ČR zbývá doladit jedinou formulaci

Právě se vracím z Bílého domu, pan prezident Bush mé představy o provozu amerického radaru v Brdech téměř přijal. Tak nějak si mohl minulou středu ve Washingtonu premiér Mirek Topolánek zavtipkovat po své hodinové schůzce s americkým prezidentem Georgem Bushem. Od podpisu obou radarových smluv (hlavní se týká instalace radaru, druhá pak podmínek pobytu amerických vojsk) totiž dělil oba státníky jen krůček. „Chybí nám tři slova,“ upřesnil Topolánek blízkost cíle s tím, že chybějící pasáž se týká životního prostředí. Češi prý požadují přísnější pravidla. Bush pak v prohlášení opětovně vyloučil, že by chystaná protiraketová obrana byla namířená proti Rusku.
Podle Topolánka by obě dohody mohly být podepsané už v dubnu v rámci summitu NATO v Bukurešti. Tím by se mohlo vyhovět i přání Polska, které chtělo smlouvu s USA na zřízení tamní americké raketové základny uzavřít v jedné vlně s Českem. Polský premiér Donald Tusk se do Washingtonu chystá 10. března.
Topolánek se v rozhovoru pro Českou televizi pochlubil, že americká strana ocenila tvrdost českých vyjednavačů. Zda však překvapivé oddálení podpisu dohody zapůsobí i na četné tuzemské kritiky přílišné české vstřícnosti vůči USA, jisté není. Od začátku veřejné diskuse o umístění radaru na českém území (podzim 2006) totiž počet odpůrců neklesl pod 65-70 procent. A to navzdory masivní informační kampani vládního mluvčího Tomáše Klvani v hodnotě patnácti milionů korun. Vláda také dosud nemá jistou podporu nadpoloviční většiny ve sněmovně, která je nutná k ratifikaci. Pro radar jsou zatím jen poslanci ODS a KDU-ČSL. Zelení, komunisté i sociální demokraté projekt odmítají.
Ačkoli veřejná debata o radaru trvá necelé dva roky, ve skutečnosti by dohoda byla výsledkem třináctiletých snah USA. S plánem na protiraketovou obranu přišla už Clintonova administrativa v roce 1995 a tajná jednání vedl už levostředový kabinet Vladimíra Špidly. Oficiální žádost však USA předložily Česku až těsně poté, co 19. ledna 2007 získala důvěru vláda Mirka Topolánka. Američané pak odmítli nabízenou lokalitu ve vojenském prostoru Libavá u Olomouce a vybrali si prostor Brdy nedaleko Prahy.

BOX:
Řekli o radaru

„Vladimire (Putine), z tohoto systému byste neměl mít strach. Proč na něm vlastně nespolupracujete?“
Americký prezident George Bush v Praze 5. 6. 2007

„V Evropě budou poprvé v dějinách rozmístěny elementy amerického jaderného systému. Pro nás je to stejné jako kdysi rozmístění pershingů v Evropě.“
Ruský prezident Vladimir Putin, 29. 4. 2007

„Dobrý den, prapore, hvězd a pruhů / tak už ses rozvinul nad náma / dobrý den prapore našich druhů / co jsme je vítali s džípama.“
Píseň hudebníka Jana Vyčítala a ministryně obrany Vlasty Parkanové pro prezidenta USA, 5. 6. 2007

„Nevím, co radary v Česku uvidí z Íránu, ale nepochybně bude dobře vidět ruské území až na Ural. Odpověď na tuto námitku neslyšíme. Pokud USA přijmou naše návrhy, zmizí nevyhnutelnost rozmístit nové raketové zbraně v Kaliningradské oblasti.“
Ruský vicepremiér Sergej Ivanov, ITAR-TASS, 4. 7. 2007

BRAND24

„To se pořád budeme bát, že se Vladimir Putin na nás zamračí? Svatá prostoto! Pokud vím, na prezidenta Bushe se nemračí. Mračí se jen na slabé a podělané a straší je útočnými zbraněmi. Pro mne je to jen další důvod tady ten radar mít.“
Exprezident Václav Havel, Právo, 15. 9. 2007

„Myslím si, že radar na české půdě bude. Nebude to zítra ani pozítří, je totiž ještě mnoho technických a legislativních otázek, které se musejí vyřešit.“
Prezident Václav Klaus, BBC, 13. 11. 2007

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).