Topit lze levně i šetrně k životnímu prostředí

18. listopadu 2002, 00:00 - Vít Smrčka
18. listopadu 2002, 00:00

Čas věnovaný volbě optimálního vytápění se vám mnohonásobně vrátí Aqua-therm, největší veletrh ve střední Evropě věnovaný vytápění, otevře své brány na konci listopadu na pražském výstavišti v Holešovicích. Jak nejlépe topit?

Čas věnovaný volbě optimálního vytápění se vám mnohonásobně vrátí

Aqua-therm, největší veletrh ve střední Evropě věnovaný vytápění, otevře své brány na konci listopadu na pražském výstavišti v Holešovicích.

Jak nejlépe topit? T uto otázku si pokládá asi většina z nás, když chceme zvýšit komfort svého bydlení, ušetřit čas a nepoškozovat ovzduší oblaky kouře z komína. Ústup od vytápění uhlím vedl k rozsáhlé plynofikaci, která zbavila velké množství měst a velkých obcí kouře z komínů, přinesla pohodlné a cenově dostupné topení i ohřev vody. Na trhu jsou k dispozici moderní kotle s vysokou účinností, které poskytují spotřebitelům nejvyšší komfort vytápění spjatý s bezobslužným provozem. Zejména tam, kde nejsou plynovody, si stále udržuje pozici elektřina, k níž se začíná obracet pozornost i nových uživatelů. Kromě přímotopného vytápění jsou na trhu nyní k dispozici moderní akumulační kamna a velice progresivním zdrojem tepla jsou tepelná čerpadla, instalovaná nejčastěji v kombinaci s elektrokotli. V rozporu s některými prognózami z první poloviny 90. let se neuplatnily na tuzemském trhu příliš lehký topný olej a propan, které patří nyní k nejdražším palivům. Na rozdíl od zemního plynu přiváděného potrubím až do místa spotřeby jsou obě paliva rozvážena cisternami. Budoucnost má před sebou především vytápění biomasou, s níž vedle zemního plynu počítá v energetické strategii Evropská unie. V České republice je v provozu již několik desítek tisíc kotlíků na zplyňování dřeva. T am, kde se nepodařilo obce plynofikovat, začínají se stavět centrální kotelny na spalování biomasy, především dřevní štěpky, slámy, případně speciálně pěstovaných energetických rostlin. Dřevo v nabídce biopaliv v poslední době začínají nahrazovat peletky vyráběné z dřevních pilin, které zvyšují komfort vytápění. K progresivním směrům patří využití slunce k ohřevu vody i některé další obnovitelné zdroje energie. Přehled o nejnovějších trendech ve vytápění poskytne již devátý ročník mezinárodního odborného veletrhu vytápění, ventilace, klimatizační, měřicí, regulační, sanitární a ekologické techniky Aqua-therm Praha, který se uskuteční 26. až 30. listopadu 2003 na pražském V ýstavišti v Holešovicích. Na deset z letošních 450 vystavovatelů čekají zlaté medaile za nejlepší exponáty. Součástí veletrhu je odborný program. Novinkou letošního veletrhu je pro postižené povodněmi přímý nákup vybavení pro obnovu domů a bytů s veletržní slevou.

Odborný doprovodný program 9. ROČNÍKU MEZINÁRODNÍHO VELETRHU AQUA-THERM PRAHA 2002

Garanty odborného doprovodného programu jsou Svaz podnikatelů v oboru technických zařízení ČR (SPTZ) a Společnost pro techniku prostředí.

PARKHOTEL

Středa 27. listopadu

(9.30 - 14.30 hod.) Konference Investiční pobídky k naplňování zákona o hospodaření s energií (Financování třetí stranou, organizační zabezpečení projektu EPC, informace o realizovaných akcích)

(16.00 - 19.30 hod.) Konference VÝCHOD - téma: Přičlenění k Evropské unii v oboru technického zařízení budov (TZB) Čtvrtek 28. listopadu (9.00 - 15.00 hod.) Konference VÝCHOD - téma: Přičlenění k Evropské unii v oboru TZB

Pátek 29. listopadu

(9.30 - 15.00 hod.) Konference SPTZ - Snižování emisí skleníkových plynů zvyšováním energetické účinnosti (vyhledávání projektů v oblasti úspor energie, působnost Prototype Carbon Fond a Světové banky v ČR)

VÝSTAVIŠTĚ

Odborný program je rozdělen do 6 tematických bloků. V každém ze tří dnů, kdy bude odborný program probíhat, budou prezentovány dva tematické bloky.

Středa 27. listopadu

(10.30 - 13.30 hod.) Počítač pro topenářství a vzduchotechniku (software pro výpočty i kreslení)

(14.00 - 17.00 hod.) Otopné a chladicí plochy (otopná tělesa, podlahové a stěnové vytápění a chlazení)

Čtvrtek 28. listopadu

(10.30 - 13.30 hod.) Voda opadla, dům stojí a co dál s TZB? (rizika, především zdravotní, která mohou ohrožovat obyvatele zatopených domů a jak jim předcházet - správné způsoby vysoušení, větrání případně čištění vzduchu a dalších možných opatření)

(14.00 - 17.00 hod.) Novinky v ZTI (detaily, které rozhodují o spokojenosti se ZTI, novinky v legislativě, typy na informace)

Pátek 29. listopadu

(10.30 - 13.30 hod.) Netradiční systémy TZB (nízkoenergetické budovy, řízené větrání s rekuperací tepla, regulace inteligentní budovy, moderní zdroje tepla)

(14.00 - 17.00 hod.) Komíny a kouřovody (měření účinnosti zdrojů, zákon o ochraně ovzduší)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Google vytvoří lepší Street View. Budovy už nebudou roztrhané
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít