Top 09 je trnem v oku rivalů

07. prosince 2009, 13:03 - Libuše Frantová
07. prosince 2009, 13:03

Nová konzervativní strana TOP 09 vstoupí jen do takové vlády, která se zaváže radikálně snižovat schodek státního rozpočtu. Takovou zprávu vyslal její ustavující sněm voličům.

Autor: Jakub Hněvkovský

Ve srovnání s nedávným kongresem občanských demokratů se nesl prv­ní celostátní sněm TOP 09 ve zcela jiné atmosféře. Nepanovalo na něm ­žád­né napětí ani sváry, naopak celé vedení bylo zvoleno hladce a téměř jednohlasně. Není divu. Strana ­TOP 09, která jde do voleb s podporou Hnutí starostů a nezávislých, má do květnových sněmovních voleb dobře nakročeno. I když vlastně teprve vzniká, už jí vyslovuje ve volebních preferencích podporu přes jede­náct procent voličů. Takového úspěchu lidová strana, z níž zakladatel a mozek Miroslav Kalousek i většina tváří „topky“ pochází, v novodobé historii samostatně nikdy nedosáhla. Ale má ještě vyšší ambice – chce v květnových volbách porazit komunisty a stát se třetí nejsilnější parlamentní stranou.

Ikona kníže Schwarzenberg

Podle očekávání byl do čela strany zvolen Karel Schwarzenberg a prv­ním místopředsedou Miroslav Kalousek. Právě originální a oblíbený politik Schwarzenberg se stal ikonou a hlavním trumfem partaje, která chce být konzervativní programovou alternativou ODS. Úkolem podle jejího předsedy je „říkat občanům pravdu, neslibovat nesplnitelné, nebo malovat růžové obláčky“. TOP 09 opravdu nepřichází s žádnými populistickými sliby. Naopak. Odmítá žití na dluh, proto chce provést zásadní změny především v takzvaných mandatorních výdajích. A to jsou peníze, které plynou ze státního rozpočtu na důchody, podpory v nezaměstnanosti a různé sociální dávky.

Dokonce je mnohem razantnější ve zdravotnické reformě než někdejší ministr zdravotnictví Tomáš Julínek z ODS. „Je to poměrně odvážný program, který jde mnohem dál, než šel Julínek. Nejde v něm jen o zdravotnické poplatky, ale o platby za konkrétní úkony,“ upozorňuje politolog Petr Just. TOP 09 mluví o tom, že by si lidé měli hradit ze svého i léčbu „lehčích“ nemocí, jako je chřipka, a některé operace jako žlučníkové kameny, kýlu nebo křečové žíly. Celkově plánuje strana zvýšit spolu­­účast ze současných 16 až na 25 procent. „Ale není realistické, aby něco takového prosadili,“ je přesvědčen Just. Levicové strany a lidovci, ale ani ODS se po zkušenosti se svou zdravotnickou reformou podle něj do tak riskantního podniku nepohrnou.

Stranu ovládli bývalí lidovci Z programu, který nová strana představila, je podle politologa Justa zřejmé, že nahání spíš mladší voliče, pravicově zaměřené, z velkých a středních měst. Označil TOP 09 za „druhou ODA“, menší pravicovou stranu, která je na politické scéně nezbytně nutná pro možné zformování většinové středopravé vlády. Podobnost s ODA vidí nejen ve volebním programu, ale i personálním propojení. Některé tváře TOP 09 pocházejí z ODA, ať už je to sám předseda Karel Schwarzenberg či exministryně obrany Vlasta Parkanová, která později vstoupila k lidovcům. Ale nejvíc osobností přišlo do ­Kalouskem založené partaje z KDU-ČSL. Hlavně v čele strany, krajských organizací i kandidátek do květnových sněmovních voleb jsou bývalí lidovci – starosta Čeladné Pavol Lukša, bývalý šéf Hospodářské komory Jaromír Drábek, ­náměstek na ministerstvu spravedlnosti Marek Ženíšek a senátorka Ludmila Müllerová, kteří se stali místopředsedy strany, poslanec Pavel Severa, exposlanec Jaroslav Lobkowicz a celá řada dalších. „Strana staví na osobnostech, které jsou nebo byly donedávna aktivní, nikoli na nových nebo vyhaslých tvářích jako třeba Strana práv občanů Miloše Zemana,“ říká Petr Just. Politologové se neodvažují předvídat, jestli se nová strana stane dlouhodobější součástí české politické scény, nebo zazáří jen na jedno volební období. Radost z úspěchů konkurenta ostatní politické strany pochopitelně nemají. Zvlášť velké strany, kterým voliči čím dál více ubývají. Předseda občanských demokratů Mirek Topolánek vidí v TOP 09 spíš konkurenta a nazývá ji „uměle vybuzeným a mediálně podpořeným projektem“. Nová strana totiž nesplnila tak úplně očekávání. Měla za úkol získat bezradné voliče bývalých malých stran ODA a Unie svobody, kteří nechtějí volit ODS, a tak mrhají hlasy pro různé malé strany, které nemají šanci překročit nutnou pětiprocentní hranici a dostat se do parlamentu. A takových zoufalých voličů je téměř třetina. Jenže se ukázalo, že projekt TOP 09 podle plánu nezafungoval. Vznikající strana sice získává voliče, ale spíš na úkor občanských demokratů a částečně lidovců. Zřejmě i proto, že se profiluje jako konzervativní, což láká hlavně pravicové voliče, nespokojené s více rozkročenou politikou ODS nebo jejími „kmotrovskými“ praktikami. Paroubkovi jde o vlastní budoucnost

Nejhysteričtější výpady na hlavy nejznámějších tváří nové strany se ozývají z řad sociální demokracie. „Zakládající sjezd strany TOP 09 ukázal, že tato strana politických recyklátů nedokázala vyplodit nic jiného než programový dokument plný diletantských a prázdných floskulí,“ tvrdí Jiří Paroubek. Paroubkovi jde o hodně. „Když ve sněmovních volbách nedopadne dobře, v čele ČSSD může skončit. Ale potřebuje nejen vyhrát, touží se vrátit do vlády. Když se mu to nepodaří, ve straně bude silný tlak, aby odstoupil. Hraje o svou vlastní budoucnost,“ vysvětluje Petr Just.

Úspěch TOP 09 může Paroubkovy plány zhatit i v případě volebního vítězství. I když se ČSSD podaří sněmovní volby vyhrát, nemusí být schopna dát dohromady s podporou komunistů většinovou vládu. Naopak by ji mohla vytvořit ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. I když dnes není možné označovat lidovce v čele s Cyrilem Svobodou za příznivce pravicové politiky, dá se předpokládat, že se spíš přidají k pravicovým stranám, než by se hnali do vlády s komunisty.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Psaní na displeji tažením a nová gesta při psaní rukou [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít