Tomáš Smetánka: Šťastná Indonésie

22. srpna 2012, 10:41 - Tomáš Smetánka
22. srpna 2012, 10:41

Ve srovnání, zda a jak šťastní se cítí obyvatelé různých států světa, se již několik let umisťuje na nejvyšších příčkách Indonésie. Průzkum provádí pravidelně ve 24 zemích světa firma Ipsos. Čísly lze doložit, že většina z bezmála čtvrt miliardy Indonésanů se považuje za šťastné, ale o zdroji tohoto pocitu se můžeme jen dohadovat.

Kdo poznal Indonésii jako turista, bude ho nejspíš hledat v okouzlujícím prostředí tropické přírody. Jenže víc než polovina Indonésanů žije na Jávě, nejhustěji zalidněném ostrově na zeměkouli, kde silný dojem nevzbuzují prosluněné pláže, ale přeplněná města s kolabující dopravou a těžko představitelnými rozdíly mezi životní úrovní v centru a na periferii. Tak snad národní hrdost a mezinárodní úspěchy?

Na londýnské olympiádě skončila čtvrtá nejlidnatější země světa v medailovém žebříčku díky svým vzpěračům na 63. místě. Ani přes rostoucí váhu v regionální politice, úspěšné působení ve Sdružení států jihovýchodní Asie a členství ve skupině G20 Indonésie přece jen ještě nepatří mezi těžké váhy mezinárodních vztahů.


Čtěte také: České firmy chtějí do Indonésie, kde čeká čtvrt miliardy zákazníků


Nebo veřejný život? Jak se to vezme: V patnáctém roce po pádu autoritativního režimu prezidenta Suharta je politická diskuze živá a dynamická, tedy zřetelný posun. Významná témata jsou korupce ve státní správě, ve financování politických stran, v přidělování státních zakázek – vyvolává to spíš dobrou, nebo špatnou náladu?

Takže nakonec je průkazná zase statistika: v dobách evropské krize a skepse se mohou Indonésané radovat z ekonomického růstu, a to zvlášť ti, kteří si pamatují asijskou krizi v období 1997–8. Tehdy klesl HDP země o 13 procent, teď hospodářství už několik let vykazuje víceméně setrvalý růst přes šest procent.

Indonéská ekonomika navíc není odkázána na export, ale funguje do značné míry díky domácí poptávce, která se loni na HDP podílela 55 procenty. Rozhodnutí agentur Fitch a Moody’s z přelomu roku dát Indonésii poprvé od konce devadesátých let investiční rating má vlastně možná stejnou motivaci jako tvrzení 51 procent indonéských respondentů, že jsou „velmi šťastní“.

Autor je velvyslanec ČR v Indonésii

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Cnews FM: Sžili jsme se s Firefoxem Quantum, nebo jsme ho vyhodili z okna? [podcast]
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít