Tomáš Prouza: Energetická unie a česká síla

14. dubna 2015, 08:16 - Tomáš Prouza
14. dubna 2015, 08:16

O energetické unii toho od představení jejího návrhu na konci února bylo napsáno hodně. Je dobře, že se téma dostává do popředí mediálního zájmu. Jedná se totiž o skutečný milník evropské energetické politiky.

Pět dimenzí

Přelomový projekt v první řadě usiluje o překreslení dosavadní geometrie energetické politiky EU – stávající trojúhelník vzájemně se střetávajících cílů udržitelnosti, konkurenceschopnosti a bezpečnosti má být přetvořen do pěti doplňujících se dimenzí. Jejich prostřednictvím mají být synergicky zajištěny energetická bezpečnost, rozvoj trhu, dekarbonizace, zvyšování energetické účinnosti a růst konkurenceschopnosti Evropské unie na základě inovací. Plán je to nepochybně ambiciózní, a proto bude představovat výzvu pro všechny zúčastněné – přirozeně včetně samotných jeho tvůrců.

Z hlediska České republiky si můžeme skutečně gratulovat. Projekt energetické unie se totiž rodí z velké části díky úsilí místopředsedy Evropské komise a komisaře pro energetické záležitosti Maroše Šefčoviče, který začátkem měsíce jednal s premiérem Bohuslavem Sobotkou a následně byl hostem Pražského evropského energetického fóra. Právě jeho osoba, jeho rozhled a jeho zkušenosti včetně hluboké znalosti specifického kontextu střední Evropy jsou zárukou férového a vyváženého přístupu. Jeho návštěva je pro Českou republiku pozitivním signálem, který ukazuje, že Evropská unie s českým hlasem počítá, což je mimo jiné výsledkem aktivního přístupu české vlády k evropským tématům.

Visegrád funguje

Energetická politika není prioritou jen české vlády, ale také nadcházejícího českého předsednictví ve Visegrádské skupině. Regionální spolupráce je dobrým nástrojem pro zvyšování energetické bezpečnosti a spolupráce V4 je v tomto ohledu osvědčeným a dobře fungujícím formátem. Česko chce visegrádskou spolupráci v energetice dále prohloubit. S našimi sousedy v regionu nás pojí historie a mnohdy podobné problémy. Je proto dobré se spojit a najít témata, která můžeme hájit společně. Jednání o energetické unii na březnové Evropské radě je důkazem, že tento přístup funguje.

České republice se společně s visegrádskými partnery podařilo prosadit důraz na posílení energetické infrastruktury, zmínit v závěrech problematiku dostupnosti energií pro spotřebitele s cílem zabránit energetické chudobě a podpořit konkurenceschopnost našich firem. Evropskou radou ale nic nekončí, naopak. Nastal okamžik, kdy energetická unie přestává být pouhým konceptem a stává se z ní skutečná politika. Nyní se bude jednat o tom, jak bude prováděna.

Co konkrétně bude na stole? V první řadě se budeme na unijní úrovni snažit zvýšit energetickou bezpečnost včetně takových otázek, jakými jsou vyjednávání s partnery mimo EU.

Otázka důvěry

Neméně důležité je ovšem dokončení vnitřního trhu a plná implementace existujících legislativních pravidel všemi členskými státy. Zásadní je dále zachování technologické neutrality a uznání role jádra v rámci dekarbonizace. Rádi bychom také směrovali pozornost na problematiku výrobní přiměřenosti a individuální zodpovědnosti členských států za jejich energetické sektory.

Budovat vzájemnou důvěru, což je jeden z principů energetické unie, je chvályhodné. Důvěra ale musí být zasloužená a odpovědný přístup je jejím nutným předpokladem. Česká republika může slíbit, že prohlubování důvěry naplno podpoří. Budeme zodpovědní, transparentní a spolehliví partneři.

Autor je státním tajemníkem pro evropské záležitosti


Čtěte také:

Sobotka: Energetická unie zvýší spolehlivost dodávek

Summit EU podpořil plán na vznik evropské energetické unie

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Chrome 62 má častěji upozornit na nezabezpečené weby. Nějak to ale nefunguje
Samsung má hotový 8nm proces, poslední před EUV. Výroba může začít, zájem má Qualcomm
Jak ve Windows 10 Fall Creators Update odstraněním staré instalace systému ušetřit pár „giga“?
Photoshop se naučí nová kouzla. Chybějící obraz doplní díky umělé inteligenci
Vodafone reaguje na konkurenci. Za 599 Kč nabídne neomezený LTE internet na doma
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít