Tomáš Pitr: Mé jméno teď Setuze škodí

23. ledna 2006, 00:00 - PETR HAVEL
23. ledna 2006, 00:00

Nejistotám kolem tuzemského výrobce rostlinných olejů, ústecké Setuzy, by mohl být již brzy konec. Jejího majoritního vlastníka, společnost Český olej, totiž zřejmě koupí finanční skupina PPF Investments. Jak vidí předpokládanou transakci Tomáš Pitr, který za Český olej vystupuje?

* Kdo vlastně přišel s nápadem na prodej Setuzy finanční skupině PPF - byla to vaše aktivita?

Ne, byla to skupina PPF, ale Český olej to velmi přivítal.

* Proč? Ztratíte tím podnik, o který jste léta bojoval. Jenže spojení s mou osobou Setuze v současné době škodí, zpochybňuje se její perspektiva a tuto nejistotu není únosné dále prodlužovat. Proto je třeba situaci urychleně řešit, především pak onen sporný čtyřmiliardový dluh podniku vůči státu. A je žádoucí, aby o tom za Setuzu jednal někdo jiný než Pitr. PPF je dnes nejsilnějším kapitálovým hráčem na tuzemském trhu a je to navíc skupina, která má zájem v zemědělsko-potravinářské oblasti v České republice působit dlouhodobě. Bude-li to ona, pak je to ideální řešení. Protože význam a sílu PPF může těžko kdokoli zpochybňovat. Stát by s obtíží hledal lepší skupinu než PPF, pokud si chce být jistý, že bude Setuza fungovat standardně a bude se dál rozvíjet. * Jenže stát deklaroval úmysl získat v Setuze prostřednictvím Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF) zpět svůj loni ztracený podíl a mohl by pak na následném prodeji tohoto podílu vydělat.

Za současné situace může stát vydělat jen maximálně 450 milionů korun převodem pohledávky z České konsolidační agentury (ČKA) na PGRLF. To je ale skutečně maximální ocenění, které by mohl stát získat v případě konkurzu Setuzy. Záleželo by ale mimo jiné na tom, zda nucený správce dokáže udržet podnik v chodu - prostě hodnota pohledávky by mohla klesnout třeba na 150 milionů. Podle mne je reálná hodnota pohledávky takových 350 milionů, a pokud někdo, třeba PPF, nabídne více než 350 milionů - a PPF nabídla dokonce přes 450 milionů - nemá stát v tuto chvíli výnosnější alternativu. Mohl by ji mít jen v případě, že by docílil v Setuze majoritu, to by se však muselo stát za účasti Českého oleje. Ten ale v současné době nebude postupovat proti PPF, to znamená, majorita státu v Setuze je čistě hypotetická a není ničím podložená. Navíc pohledávka za Setuzou by se musela převádět z konsolidační agentury na PGRLF v takzvaném režimu s právní vadou.

* Co to znamená?

Pohledávkou s právní vadou se stala v okamžiku, kdy Setuza odstoupila v loňském roce od notářského zápisu týkajícího se převodu pohledávky z konsolidační agentury na Podpůrný a garanční rolnický fond, který uznával její závazek. Nicméně Setuza je připravena, pokud by byl nabyvatel pohledávky dostatečně bonitní - například PPF nebo někdo jiný - dát takovému nabyvateli uznání závazku. Tak, aby byla právní vada odstraněna a pro ČKA by byl pak prodej definitivní řešení.

* Ví dozorčí rada ČKA o tom, že jde o pohledávku s právní vadou? Nejsem si tím jistý. * Co režim prodeje pohledávky s právní vadou obnáší?

Jde o specifický režim, kdy nabyvatel pohledávky musí splnit dvě podmínky: nabídnout částku minimálně ve výši ocenění, což v současné době existuje, a kromě toho odstranit právě právní vadu. Musí tedy zajistit souhlas dlužníka s převodem pohledávky s tím, že dlužník pohledávku uznává.

* Jak vlastně vznikl dluh Setuzy, co se změnilo po nucené správě Investiční a Poštovní banky?

Sezuta měla u IPB standardní úvěr. Poté, co byla na banku uvalena v červnu 2000 nucená správa a portfolio IPB převzala Československá obchodní banka (ČSOB), stala se partnerem Setuzy ona. Společnost přitom přibližně rok a půl svůj provozní úvěr bance splácela, bylo to přibližně 300 milionů korun splátek a podobná částka na úrocích. Jenže splátky byly stále zatíženy vysokými úroky, které v té době výrazně klesaly. ČSOB neměla zájem původní smlouvy měnit a neustále účtovala vysokou úrokovou sazbu. Za této situace se hledala cesta, která by úvěrovou situaci standardizovala. Proto jsme s bankou uzavřeli desetiletou smlouvu na protažení úvěrů na dlouhodobé, při současném snížení úrokové sazby. Tuto dohodu schválila i ČKA. Jenže ČSOB si následně kladla další a další podmínky, nad rámec dohody schválené ČKA, takže nakonec k dohodě mezi Setuzou, ČSOB a Českým olejem nedošlo. Vše vyvrcholilo tím, že firma neměla jiné řešení než na trhu koupit pohledávku, kterou pak započetla vůči svému dluhu u ČSOB.

* To je ta diskutovaná Neméthova směnka? Ano, část z ní. * Jak to s ní vlastně vypadá - je platná, nebo není? Podle Setuzy platná je. Společnost proto stále trvá na jejím zápočtu k dluhu u ČSOB, takže vlastně jakoby nemá pohledávku vůči ČSOB. Banka přitom celou dobu tvrdí, že žádná smlouva s Neméthem neexistuje. Jenže v posledních dnech se prokázalo, že smlouva existuje a je takzvaně existenční, což značně mění situaci. Podle mne banka musí přejít na jinou rétoriku a bude zřejmě tvrdit, že smlouva sice existuje, ale neplatný je její obsah. Napadat jej ale může jedině soudně, a protože smlouva je z roku 1998, tak jsou veškeré soudní možnosti vyčerpány z důvodu promlčení. ČSOB tak nebude schopná obsah smlouvy zažalovat . * ČSOB by se tak stala naopak dlužníkem Setuzy? Ne, tu pohledávku použila Setuza na zápočet. Na druhou stranu platností této pohledávky neexistuje dluh firmy, který se vyšplhal díky úrokům do výše přes čtyři miliardy. TOMÁŠ PITR

Podnikatel, považovaný za jednoho z nejbohatších lidí v Česku. Je majetkově spojován s rozsáhlým uskupením několika desítek především potravinářských firem, mezi něž patří například Marila Příbram nebo ústecká Setuza. Vystupuje jako poradce společnosti Český olej, která v současné době drží více než 90 procent akcií ústecké firmy. Premiér Jiří Paroubek Pitra loni veřejně označil jako nepřítele státu, protože podle jeho názoru stojí v pozadí korupční aféry spojené s privatizací Unipetrolu. Koncem loňského roku byl Pitr nepravomocně odsouzen za 11 let staré daňové úniky.

PŘEDNOSTNÍ PRÁVO PPF

Společnost PPF Investments získala přednostní právo na koupi firmy Český olej, která ovládá přes 90 procent akcií Setuzy. Opce byla sjednána na šest měsíců, během kterých chtějí obě strany vyřešit čtyřmiliardovou pohledávku státu za Setuzou. Uvedla to skupina PPF s tím, že o pohledávku státu má zájem. Pohledávka za Setuzou 4,1 miliardy korun je nyní v držení České konsolidační agentury. Vláda ji chce převést na rolnický fond pod ministerstvo zemědělství. To by pak pohledávku přeměnilo v akcie a získalo tím pro stát opět podíl v Setuze. Podle mluvčího konsolidační agentury Jiřího Pekárka je nabídka PPF vzhledem k rozhodnutí vlády irelevantní. Agentura podle něj musí vyčkat na rozhodnutí dozorčí rady ohledně převodu na rolnický fond a teprve poté se může zabývat alternativními scénáři. Také ministr financí Bohuslav Sobotka potvrdil, že platí usnesení vlády o převodu na fond za cenu tržního ocenění.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít