TOMÁŠ JEŽEK: Kapitálový trh nebyl dostatečně regulován

02. května 2006, 00:00 - JAROSLAV SCHEJBAL
02. května 2006, 00:00

Spoluautorem myšlenky kuponové privatizace byl Tomáš Ježek, který v letech 1990 až 1992 zastával také post ministra privatizace. Poté šéfoval Fondu národního majetku.

Spoluautorem myšlenky kuponové privatizace byl Tomáš Ježek, který v letech 1990 až 1992 zastával také post ministra privatizace. Poté šéfoval Fondu národního majetku.

Jak dnes hodnotíte s odstupem téměř patnácti let kuponovou privatizaci?

 

Samotná kuponová privatizace jakožto proces proběhla bezchybně. Pak ovšem nastaly obrovské problémy, těsně po ní v důsledku opožděného a koncepčně vadného zákona o investičních společnostech a fondech. Třetina lidí, kteří investovali prostřednictvím fondů, byla kvůli tomuto špatnému zákonu okradena. Za tuto fázi však odmítám odpovědnost. Já jsem se podílel na kuponové privatizaci pouze do voleb roku 1992, to bylo dávno předtím, než k rozkrádání majetku došlo. Zmiňovaný zákon byl v rukou federálního ministerstva financí, v jehož čele stál Václav Klaus.

V čem byl hlavní problém zákona o investičních společnostech a fondech? V tom, že neodděloval majetek zakladatele a majetek investorů. Zakladatel fondu tedy ovládal i majetek akcionářů a mohl si s ním dělat, co chtěl. Snažil jste se na tyto chyby alespoň upozornit? Fond národního majetku, kde jsem tehdy byl předsedou prezidia, poslal tehdejšímu ministru financí Klausovi dopis, v němž na výše zmíněné problémy poukazoval, ale nikdy se nedočkal odpovědi. Mohl být za špatným zákonem úmysl, nebo to byla pouze neznalost? To, že musí být majetek zakladatele a investorů oddělen, odborníci z nižších pater hierarchie ministerstva financí dobře věděli. Museli to vědět, protože je to jedno z kanonických pravidel vyvinutých pro kolektivní investování v zemích s rozvinutým kapitálovým trhem. Kolik majetku bylo rozkradeno? Zhruba padesát miliard korun. Vidíte ještě kromě zákona o investičních fondech další zásadní chyby?

Díky odporu ministerstva financí také dlouho neexistovala Komise pro cenné papíry, která vznikla až v roce 1998, tedy o pět let později, než bylo třeba. Šokem pro mě byla schůzka 15. prosince 1996, na kterou si kromě mě pozval Václav Klaus všechny své přátele z finančního trhu a tam se přede mnou dohadovali, jak dlouho mají trh ještě nechat bez dozoru, aby mohla proběhnout koncentrace kapitálu.

Nemohlo být více podniků prodáno zahraničním investorům?

Kuponovou metodu privatizace jsme použít museli, protože tady nebylo dost zahraničního ani domácího kapitálu. Byl tu také český nacionalismus. Přesto jsme však do června roku 1992 zprivatizovali velké množství společností do zahraničních rukou. Tento trend však zastavila Klausova vláda, která vyhlásila takzvanou českou cestu privatizace. Zahraničním investorům říkali, že si musí počkat, až bude majetek v soukromých rukou, a pak ať si ho koupí. *

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít