Tomáš Ježek: Bankovní dohled potřebuje změnu

19. září 2012, 08:34 - Tomáš Ježek
19. září 2012, 08:34

Není sporu o tom, že selhání bankovního dohledu může způsobit těžkou finanční krizi a následně i krizi hospodářskou. Své o tom vědí třeba na Islandu. Bankovní dohled tam nečinně přihlížel, jak islandské banky nakupují aktiva, jimž se posléze začalo říkat toxická.

Islandské banky jako o závod nakupovaly sekuritizované pohledávky amerických bank za nesolventními příjemci hypotečních úvěrů. Zabalením pohledávek do cenného papíru se nechal oklamat kdekdo; kromě bankovních dohledů zklamaly i ratingové agentury.

České banky byly nákupem amerických sekuritizovaných pohledávek a dluhopisů islandských bank postiženy relativně méně než jiné. Ale třeba ČSOB na nich ztratila deset miliard korun, což nejsou žádné drobné. Dobrý a výkonný bankovní dohled by býval musel velmi brzy odhalit, když už to neodhalili dobře placení bankovní analytici, že ony americké a islandské cenné papíry, které banky nakupovaly, jsou bezcenné. Pak by bankám musel takový nákup buď rovnou zakázat, nebo alespoň důrazně nedoporučit.

V české paměti je také těžké selhání bankovního dozoru v první polovině devadesátých let, kdy ČNB „závodila“ s ministerstvem financí o to, kdo bude liberálnější při poskytování bankovních licencí či licencí obchodníka s cennými papíry.

Jinými slovy, špatných zkušeností se suverénním domácím bankovním dohledem se napříč Evropou nahromadilo opravdu hodně. Proto je dobře, že Evropská komise rozhodla, že nebude čekat na další krizi způsobenou slabým či nefunkčním bankovním dohledem. Navrhla, aby ECB převzala dohled nad bankami v eurozóně. Měla by udělovat a odebírat licence a rozhodovat o tom, zda je kapitál všech šesti tisíc bank eurozóny přiměřený rizikům, jimž se tyto banky vystavují svou úvěrovou politikou.

Společný bankovní dohled je nesmírně důležitým krokem na cestě k budování bankovní unie, tedy systému odolnému vůči selhávání jednotlivých národních bankovních dohledů i vůči turbulencím světového finančního systému. Musí však být zřejmé, že vytvoření bankovní unie je jen tím prvním a snazším krokem na cestě k funkčnímu evropskému finančnímu systému.


Čtěte také:

Kroky centrálních bank vyvolaly strach z inflace

Soudci z Karlsruhe schválili ESM, mají ale podmínky

Klaus: V Česku je averze k plánu evropské bankovní unie


Tím druhým, mnohem těžším krokem je budování fiskální unie. Těžším proto, že součástí vládnoucích ekonomických doktrín v mnoha evropských zemích včetně Česka je doktrína o fiskální suverenitě státu, o jeho právu neomezeně rozhodovat o příjmech a výdajích státního rozpočtu.

Poslední dluhová krize ukazuje, jak mylná a nebezpečná tato doktrína je. Jakkoli banky a bankovní dohledy v eurozóně nesou část viny za vznik finanční krize, hlavním viníkem jsou nekoordinované, „suverénní“ a sobecké fiskální politiky států. Ty rozpoutaly dluhovou krizi. Banky se „jen“ vezly a snažily se profitovat ze zadlužovací mánie mnoha evropských vlád.

Autor je ekonom, pedagog a bývalý ministr

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
Apple má v iMacu Pro ARM procesor A10. Běží na něm Siri a náhrada Intel ME, i po vypnutí
Herní pocta metalové hudbě jménem Brütal Legend je teď ke stažení zdarma
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Google vytvoří lepší Street View. Budovy už nebudou roztrhané
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít