Tomáš Hrdlička mě nevodí

10. června 2010, 14:26 - Martin Shabu
10. června 2010, 14:26

O funkci prvního místopředsedy ODS má před kongresem zájem více adeptů

Necelý týden před kongresem ODS probíhá tuhý boj o vedení ve straně. Dva kandidáti ze starého týmu se snaží svoje pozice obhájit. Vedle Petra Nečase je to i první místopředseda ODS, starosta Prahy 13 a čerstvý poslanec David Vodrážka (39). „Vadí mi dělení ODS na starou a novou, čistou a špinavou či kmotry a nekmotry. To je nebezpečná hra, kterou někdo rozjíždí před kongresem, aby označil ty ,špatný‘,“ říká Vodrážka v rozhovoru pro týdeník EURO.

EURO: Existují reálně nějaké rozdíly mezi dnešní ODS a stranou TOP 09? VODRÁŽKA: Zaprvé, za námi jsou vidět výsledky. TOP 09 je novým politickým subjektem. Nestihla udělat nic negativního, ale ani dobrého. Když máte vládní zodpovědnost, váš pohled například na finance a důchodovou reformu je daleko střízlivější. Návrhy TOP 09 se sice tváří pravicově, ale její politici musejí vědět, že jsou nereálné.

EURO: Uveďte konkrétní příklad. VODRÁŽKA: ODS říká, že se musí snížit provozní náklady státu o pět procent. „Topka“ říká, že tyto náklady sníží o deset procent. Hezky se to poslouchá, ale hůře se to provádí. My proto tvrdíme, že je reálných pět procent nebo kombinace snížení reálných mezd a snížení počtu úředníků. Jiným příkladem z dílny TOP 09 je snížení sociálních dávek po dobu tří let, které chce zároveň ponechat bez valorizace. To považujeme za radikální škrt. My počítáme se zpřísněním výplat dávek a jejich navázáním na to, že děti příjemců musejí chodit do školy. Bereme v úvahu, jestli se daný člověk snaží najít práci. Díváme se na jednotlivé příběhy lidí. Není možné plošně škrtat.

EURO: Nebojíte se zvýšení nezaměstnanosti? VODRÁŽKA: Může dojít ke skokovému zvýšení. Propouštění musí jít ruku v ruce s rekvalifikacemi a možnostmi krátkodobých pracovních smluv. Připustíme-li, že zaměstnáváme celou řadu lidí zbytečně, je namístě si položit otázku, jestli je lepší, aby takový člověk byl doma nebo v úřadě. Dám příklad z oblasti zemědělství a veterinární správy: máme snahu slučovat několik úřadů pod jednu střechu, aby jich nebylo současných sedm. Shodujeme se na tom s možnými koaličními partnery.

EURO: Jak se díváte na zástupce Věcí veřejných (VV) při jednáních o případné koalici, kdy na jedné straně máte těžké váhy typu Alexandra Vondry, Karla Schwarzenberga a na druhé straně o více než generaci mladší novou poslankyni Kristýnu Kočí za VV? VODRÁŽKA: Musím říci, a to „nemlžím“, že jsou konstruktivní. Jsou přístupní a věci se jim dají vysvětlit. Z jejich řad vzešel nápad sloučit ministerstvo zemědělství a resort životního prostředí. Vysvětlili jsme jim, co které ministerstvo dělá, a že se vzájemně kontrolují – tudíž je těžko lze sloučit, což nakonec akceptovali. Podobné je to i s termíny splnění programových bodů v koaliční smlouvě. Když nás partneři tlačí ke konkrétnímu termínu přijetí nějakého zákona, říkáme jim, že to není možné legislativně stihnout. VV chtějí také každoroční vyhodnocení realizace koaliční smlouvy. S tím osobně souhlasím. Minulá koaliční smlouva byl nic neříkajícím cárem papíru.

EURO: Nejsou tyto „koaliční námluvy“ nebezpečné s ohledem na podzimní komunální volby? Nestírají se rozdíly mezi stranami? VODRÁŽKA: ODS musí být odlišná osobami a obsazením.

EURO: Programové body se měnit nebudou? VODRÁŽKA: ODS nemá a nikdy neměla špatný program.

EURO: Spíše jde o to, že vám ho ostatní pravicové strany vykrádají. VODRÁŽKA: Není potřeba si nic nalhávat. Programy stran čte jen úzká vrstva lidí. Tvrdím, že se program ODS od devadesátých let příliš neměnil. U nás jde skutečně o osoby a obsazení. Hodně lidí dá na to, co napíší média. Buď politik dostane nálepku slušného, nebo naopak neslušného člověka. V Praze nám chybí dobrá nálepka i vzhledem k různým kauzám na magistrátu.

EURO: Netýká se to i jiných částí? VODRÁŽKA: Samozřejmě sem patří i Milan Jančík. Udělal toho pro Prahu 5 mnoho dobrého, ale jeho jméno je natolik zprofanované, že poškozuje celou ODS. Pokud zde neuděláme změny, nepomůže nám sebelepší program. Obměnili jsme proto celé pražské vedení strany. Po volbách odstoupil i předseda pražské ODS Pavel Bém.

EURO: Primátorem ovšem Bém zůstává i nadále, přestože je nyní zároveň poslancem. Jaký je to vzkaz pro Pražany? VODRÁŽKA: Z hlediska úřednického se to zvládnout dá…

EURO: O tom nepochybuji. Tento primátor zvládl řídit Prahu i z Everestu. VODRÁŽKA: Sociálnědemokratičtí hejtmani Michal Hašek a David Rath také tvrdí, že zvládnou souběh funkcí s výkonem poslaneckého mandátu. Tvrdím, že se to dá čtyři měsíce zvládnout. Určitě to však není před komunálními volbami ideální z hlediska signálu pro veřejnost.

EURO: Co byste doporučil Pavlovi Bémovi, kdyby vám zavolal? VODRÁŽKA: To je tvrdá otázka (smích). Není možné oddělit odstoupení primátora od jmenování osoby, která by nastoupila na uvolněné místo. Umím si osobně představit, že by Prahu mohl dočasně vést první náměstek.

EURO: Kdo bude kandidátem ODS na příštího primátora? VODRÁŽKA: Ve čtvrtek 17. června proběhne předkongresový sněm, který řekne, koho by chtěla Praha ve vedení ODS, a 24. června se uskuteční další sněm, jenž navrhne kandidáty v jednotlivých obvodech.

EURO: Osobně primátorskou ambici nemáte? VODRÁŽKA: Budu kandidovat do zastupitelstva hlavního města Prahy. Obdržel jsem poměrně dost preferenčních hlasů do Poslanecké sněmovny a myslím si, že by to ODS mohlo pomoci.

EURO: Poslanecký mandát je pro vás zajímavější než primátorské křeslo? VODRÁŽKA: Preferenční hlasy jsou zavazující. Ve chvíli, kdybych si řekl, že funkci poslance nechci a jdu se ucházet o funkci primátora, tak by to bylo hodně nefér vůči lidem, kteří mě volili.

EURO: Kdo je váš osobní kandidát na primátora? VODRÁŽKA: Těch jmen je celá řada. Kdybych někoho zmínil, automaticky bych ho zvýhodnil, nebo naopak diskvalifikoval. Může vyskočit i úplně nové jméno. Nemáme ještě stanoveno, kolik bude v Praze volebních obvodů. Náměstek Rudolf Blažek nejprve předloží příslušný návrh s počtem volebních obvodů na zastupitelstvu města. Nyní se bavíme, zda by mělo být obvodů pět až sedm, či jeden. Nebudeme prozrazovat jméno kandidáta dříve, než začne horká volební kampaň. Není tajemstvím, že při všech výhradách k primátorování Pavla Béma šlo o silnou a charismatickou osobnost. Po takovém lídrovi se nástupce hledá těžko. ODS musí navíc v Praze tvrdě zabojovat, abychom pražské volby vůbec vyhráli.

EURO: Nakolik v Praze rozhodují politici a nakolik podnikatelé stojící za nimi? U Béma se dříve hovořilo o vazbě na Romana Janouška a u vás padá nejčastěji jméno podnikatele a radního Prahy 10 Tomáše Hrdličky. VODRÁŽKA: Propojení byznysu a politiky bude fungovat vždycky. Bylo by naivní tvrdit, že to tak není. Ze své zkušenosti mohu říci, že se politici rozhodují nezávisle. Je to dáno tím, že odpovědnost nese politik, a ne nějaký člověk v pozadí, který tahá za nitky. Znám se s Tomášem Hrdličkou. Je to politik ODS, a ne jen nějaký podnikatel.

EURO: V Praze 10 byl Hrdlička spojován s řadou kontroverzních rozhodnutí. Nenarušuje tedy pověst ODS stejně jako například Milan Jančík? VODRÁŽKA: To je absolutně nesrovnatelné. Nezaznamenal jsem žádnou kauzu s výjimkou jediné, v níž byl soudem zproštěn obžaloby v plném rozsahu. Je ale jasné, že to na daného člověka vždycky vrhne stín podezření.

EURO: Neovlivňuje vaše známost s Hrdličkou negativně vaši politickou kariéru? VODRÁŽKA: Tomáš Hrdlička mě nevodí. Rozhoduji se skutečně podle sebe. Podívejte se na jednotlivá hlasování. Když se jednalo o předsedovi pražské ODS a kandidoval Rudolf Blažek proti Pavlovi Bémovi, tak Tomáš Hrdlička a Praha 10 hlasovali pro Béma, zatímco já a Praha 13 jsme podporovali Blažka.

EURO: Když je vše transparentní, zkuste čtenářům přiblížit, o čem jste jednal ve Žlutých lázních těsně po zveřejnění výsledků sněmovních voleb? VODRÁŽKA: Byl jsem tam asi čtvrt hodiny. Připili jsme si. Viděl jsem tam řadu lidí a jel jsem do Malostranské besedy a na Prahu 13. Je naprostý nesmysl, že se tam rozdělovala ministerská křesla. Důrazně to odmítám. O tom jsme se dosud nebavili ani na jednáních s koaličními partnery ani v rámci nejvyššího vedení ODS. V zákulisí politické strany se samozřejmě mluví o tom, že „tenhle“ člověk by mohl dostat „toto“ křeslo. Jestli ale někdo tvrdí, že se ve Žlutých lázních sešli podnikatelé a rozdělili, kdo bude jakým ministrem, tak to považuji za blbost. Takhle to nefunguje.

EURO: Proč jste na schůzku ve Žlutých lázních vůbec jel? Bylo přeci velmi pravděpodobné, že se kvůli tomu objeví řada spekulací. VODRÁŽKA: Já se nemíním schovávat. Věděl jsem, že tam má pražská ODS oslavu. Neznal jsem dopředu obsazení a osoby, které tam potkám. Kdybych strkal hlavu do písku, mohli by si to lidé vykládat také různě. Mimo jiné i v Praze 13, kde jsme slavili, se sešli někteří podnikatelé. Tak to prostě je. Vadí mi spíše dělení ODS na starou a novou, čistou a špinavou či kmotry a „nekmotry“. To je nebezpečná hra, kterou někdo rozjíždí před kongresem, aby označil ty „špatný“.

EURO: Kdo tyto hry rozehrává? VODRÁŽKA: Můžu to tušit, ale nevím to přesně. Je možné, že tu jde o lidí, kteří usilují o místopředsednické funkce ve straně. Je to zjevně boj o vedení v ODS. Já před tím varuji. To totiž řešíme nepřetržitě od minulého kongresu, kdy se rozjelo označování „kmotr – nekmotr“. Trvá to už druhý rok.

EURO: Znamená to, že se ODS za ty dva roky nedokázala obměnit a očistit v očích veřejnosti? VODRÁŽKA: Veřejnost strana nepřesvědčí, pokud budeme používat podobné termíny, a dokonce je vytvářet. To, že se setkám s podnikatelem, neznamená, že jsem kmotr, že jsem „špinavej“ a nedejbůh, že pro něj něco dělám.

EURO: Myslíte si, že obhájíte své místo ve vedení ODS? VODRÁŽKA: Pokud získám nominaci v Praze, budu usilovat o pozici prvního místopředsedy strany.

EURO: Víte o nějakých lidech z Prahy, kteří by měli podobnou ambici? VODRÁŽKA: Může se stát všechno. Vím, že někteří lidé a protikandidáti z jiných regionů se snaží přesvědčit některé lidi v Praze, aby kandidovali, a mě tak oslabili.

EURO: Které protikandidáty máte na mysli? VODRÁŽKA: To vám nemohu říci.

EURO: Už jste mi zatajil váš typ na primátorského kandidáta ODS, neřekl jste, s kým jste si připil ve Žlutých lázních, a nyní nechcete říci, kdo přesvědčuje straníky v Praze, aby vás nevolili do vedení strany… VODRÁŽKA: To neřeknu. Nechci nikoho vystavovat zbytečnému tlaku. Z druhé strany to považuji za legitimní. Kandidovat může koneckonců kdokoli, a je to tak správně. Potíž mám s tím, když se ODS začne před kongresem dělit.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít