Tohle bude bolet. Současný lockdown omezuje kapacitu české ekonomiky o čtvrtinu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Tohle bude bolet. Současný lockdown omezuje kapacitu české ekonomiky o čtvrtinu

,
Tohle bude bolet. Současný lockdown omezuje kapacitu české ekonomiky o čtvrtinu
Zdroj: Shutterstock

Kvůli druhému uzavřeni lze čekat dvouciferný pro rostoucí nezaměstnanost, snížení cen bytů.

Monitorovací systém, měření teploty při vstupu do továrny, změna režimu provozu šaten, ale také změna ve způsobu občerstvování či propracovaný systém pro zaměstnance, kteří se vrátí z dovolené z rizikové oblasti. To je výčet jen některých interních opatření, jež v posledních měsících připravil výrobce dveří a zárubní Solodoor ze šumavské Sušice. Nazývá to „pandemickým plánem“ a vytvořil ho poté, co na jaře udeřila první koronavirová vlna.

Plán pracuje také s různými scénáři v případě nakažení jednoho ze zaměstnanců, tak aby se nemusel omezit či zastavit celý provoz. Při dalších investicích Solodoor myslí na takzvaný „pandemický ukazatel“, který se projevuje v tom, že například některé investice pod vlivem pandemie urychluje. Aktuálně tak firma například chystá pořízení softwaru pro obsluhu CNC stroje za půl milionu korun, který bude řízen bez nutnosti dotýkat se klávesnice.

Zaměstnanec jednoduše vybere pro daný výrobek příslušný program načtením kódu z výrobního příkazu. „V automatizaci a robotizaci chceme nadále pokračovat. Aktuálně zpracováváme studii dalšího stupně automatizace naší výroby,“ přibližuje další plány generální ředitel Solodooru Martin Dozrál.

\"\"

Během jarní koronavirové krize se ukázalo, že firmy, jež mohou snadno přejít do režimu home office, měly obrovskou výhodu. Navíc u výrobních podniků byly v daleko lepší situaci ty, které nebyly tolik závislé na lidské pracovní síle čili měly většinu procesů zautomatizovaných.

Solodoor investoval za posledních pět let do nových automatických strojů téměř 200 milionů korun a právě…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?