To si zasloužíme

31. července 2009, 14:52 - Petr Nováček
31. července 2009, 14:52

Pokud voliči ve volbách nedají najevo, co jim vadí, nebudou se moci divit, kdo jim vládne

Říjnové volby prý budou mezníkem. Prý hrozí levicová vláda ČSSD s podporou komunistů, budou-li mít v příští sněmovně většinu. Anebo velká koalice ODS a ČSSD, pokud se Jiří Paroubek komunistů lekne a Mirek Topolánek nebude mít s kým sestavit většinovou pravostředovou vládu. Levicová vláda by prý přidusila demokracii, protože by udělala „čelem vzad“ k minulým poměrům, a velká koalice oklestila demokracii změnou volebního zákona. Tím by ODS a ČSSD zlikvidovaly menší politické strany a zmonopolizovaly si moc ve státě. Prý to skončí špatně, pokud občané naloží 9. a 10. října se svým volebním právem neuváženě, alarmují politici potenciální voličstvo.
Stejně jako před červnovými volbami 2006 se i před těmi nastávajícími nad Českou republikou vytváří atmosféra, jež racionálnímu uvažování nepřeje. Před třemi lety to byla takzvaná Kubiceho zpráva, údajně dokládající prorůstání politické moci s organizovaným zločinem. Indiskrecí, jíž napomohl přinejmenším jeden poslanec ODS a jeden KDU-ČSL, se z příslušného parlamentního výboru dostala na veřejnost čtyři dny před volbami. ČSSD, tehdy osmým rokem u vládního vesla, neměla už kdy na Kubiceho zprávu pádně reagovat a před veřejným míněním se, měla-li čím, obhájit. Nikdo zpětně nezjistí, kolik z oněch sto tisíc a celkově tří procent hlasů, o něž ČSSD ve volbách zaostala za ODS, padá na vrub Kubiceho zprávy. Poněvadž obsahovala zjištění, k nimž příslušný policejní útvar dospěl už dříve, a přesto byla zveřejněna až těsně před volbami, byl to prostě faul. Neúmyslný, jen pokud připustíme, že jeho aktéři byli hlupáci neuvědomující si dosah svého jednání.
Z toho, co jednou projde a není potrestáno (pokuty dvěma poslancům byly spíše pro legraci), hrozí, že se stane v zemi s nevyspělou politickou a právní kulturou obvyklá praxe. Do voleb tentokrát nezbývají dny, ale něco přes dva měsíce. Je doba dovolených, jakýs takýs volební program zveřejnila ČSSD, zatímco ODS bude v srpnu sbírat názory občanů a až počátkem září zveřejní ten svůj. Prý aby jej nikdo nestihl okopírovat. Místo zřetelně nedostatkových idejí se tato prý liberálně konzervativní strana prezentuje billboardy s Topolánkem a spol. v plavkách. Za Klausovy éry, jakkoli programové dokumenty nemiloval, by to bylo nepředstavitelné. ODS přestává být pojmem. A ať už z vlastní nemohoucnosti, anebo na rady PR kouzelníků se stává dojmem čili povýtce emocionální, a nikoli empirickou veličinou. Rubem této změny je její zvýšená zranitelnost.
PR kouzlo sem, PR kouzlo tam, ale pokud se ve vlivných médiích objeví taková smršť negativních informací jako v minulých dvou týdnech o Romanu Janouškovi, lobbistovi a příteli pražského primátora Pavla Béma, je to pro ODS před volbami malér. O Janouškovi se dávno traduje, že kdo chce v Praze - a nejen tam - cokoli většího dojednat, nemůže ho obejít. Ačkoli měl být zapojen do Bémova pokusu o sestřelení Topolánka z křesla předsedy ODS, mezi Janouškovy „kontakty“ údajně náleží i expremiérův intimus Marek Dalík a Topolánkův přítel, bývalý ministr dopravy Aleš Řebíček. S tím měl mít Janoušek co do činění v souvislosti s připravovanou privatizací Letiště Praha.
Několik set milionů korun, jež má mít Janoušek „ulité“ na švýcarských kontech, vedlo tamní prokuraturu k podezření z praní špinavých peněz, a proto loni na podzim navázala kontakt s naší protikorupční policejní službou. Tuto informaci i s příslušnou, dle některých však zfalšovanou dokumentací ne tehdy, ale teprve nyní kdosi „pustil“ do médií. ODS to před volbami poškodí. Ať už Janouška „práskl“ někdo blízký konkurenční ČSSD anebo z řad ODS, což je pravděpodobnější. Proč? Topolánek a jeho věrní mají na Béma spadeno a rádi by ho „dorazili“. I kdyby totiž řeči o Bémově „kasírtašce Janouškovi“ byly jen zlovolnou pomluvou, primátora nemohou nekompromitovat a jeho pozici v ODS neoslabit. Přitom její pražská organizace si už prý za něho vyhlédla jiného příštího primátora. A poněvadž ani Klausova podpora Béma už nemá váhu, jakou mívala, začíná být slabý v kramflekách. A pokud s kamarilou svých lidí v čele pražské kandidátky ODS v říjnových volbách nezazáří, Topolánek, jestliže jako její předseda s ODS obstojí, ho stranicky zašlápne.
Topolánek vede kandidátku ODS na jižní Moravě, v kraji převážně zemědělském, kde bývaly úspěšné ČSSD a KDU-ČSL, strany lidí povýtce nezámožných a solidaristicky cítících. V Topolánkově zálibě v exkluzivních vilách, jachtách, vozech, ostrovech a přátelích sui generis, nejčerstvěji doložené snímky z jeho dovolené v italském Monte Argentariu, je přitom těžké najít zrnko solidarity s těmi, na něž už i na jižní Moravě nynější hospodářská krize doléhá. Mnozí čeští politici však v těchto souvislostech neuvažují. Byť v západních demokraciích je to zprava doleva před volbami obvyklé. Pokud nám to vadí, ale nedáme to ve volbách najevo, dobře nám tak! Stále totiž platí, že máme a budeme mít vládu, jakou si zasloužíme.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít