To se nepovedlo - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

To se nepovedlo

, Blanka Růžičková Euronews a.s.,
To se nepovedlo
Zdroj: Euro.cz

Znovu do tendru

BRNO (rů, pp) – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zrušil soutěž na dodávky tramvají pro hlavní město Praha. Dopravní podnik hlavního města Prahy, který tuto soutěž vyhlásil již podruhé, tak možná bude muset nastavit nové podmínky, pokud předseda ÚOHS Bednář nevyhoví připravovanému rozkladu. Týdeníku EURO prvoinstanční rozhodnutí potvrdily dva nezávislé zdroje. Mluvčí ÚOHS Kristián Chalupa v pátek 26. září potvrdil, že úřad již vydal rozhodnutí, odmítl však uvést podrobnosti, protože ještě nenabylo právní moci. Vyjádření zadavatele soutěže, Dopravního podniku, se v pátek odpoledne nepodařilo získat.
O zakázku původně usilovalo několik zájemců, ale do soutěže se letos v červenci (EURO 30/2003) přihlásila jen plzeňská Škoda. Firmy Inekon Group a Siemens, které se původně rovněž angažovaly, nabídku nepodaly. Jejich představitelé uvedli, že Dopravní podnik připravil soutěž pro jejich konkurenta a podmínky tendru označili za diskriminační. O zrušení soutěže požádal Inekon, který se domnívá, že Dopravní podnik porušil nastavenými podmínkami zákon o zadávání veřejných zakázek. Podle úřadu bylo v rozporu se zákonem ustanovení, podle něhož by mohl DP měnit parametry tramvají i po uzavření soutěže.
Zakázka na tramvaje pro Prahu zahrnuje dodávku 60 vozů v hodnotě zhruba tří miliard korun a je pro výrobce prestižní záležitostí (EURO 32/2003). Inekon, Siemens Kolejová vozidla a Škoda Holding jsou tradičními soupeři v dodávkách všech kolejových vozidel. Týdeník EURO má informaci, že ÚOHS začal minulý týden vyšetřovat další kauzu: dodávku 26 vagonů pro České dráhy, kterou získal vídeňský závod firmy Siemens začátkem září bez soutěže.