To nejlepší z českých tvarů

24. ledna 2010, 01:05 - Renata Lichtenegerová
24. ledna 2010, 01:05

Dvě stovky prací tuzemských designérů, módních návrhářů a fotografů se utkají v letošním ročníku prestižní soutěže Czech Grand Design 2009. S jejich díly se budeme setkávat v každodenním životě.

Mezi módními návrháři soutěží se svou novou kolekcí i Kláda Nademlýnská.

Již počtvrté za sebou bude Akademie designu České republiky hodnotit práci nejlepších zástupců designérského oboru a udělí výroční ceny Czech Grand Design 2009. V prvním nominačním kole akademie navrhla téměř dvě stovky prací. O prestižní tituly se utkají v osmi kategoriích. Soutěžní díla vznikala v období mezi 30. listopadem 2008 a stejným datem loňského roku.

Ceny navrhl loňský vítěz

Na cenu Designér roku, kterou uděluje Ministerstvo kultury, nominovali akademici v prvním kole soutěže celkem 33 umělců. Kategorie nabízí různorodé výrobky, například nástěnné hodiny, jejichž autorem je designér Vít Cimbura, motocykl Café Racer F800 Renocar od Petra Nováka či křeslo systému Hellmut z dílny Lukáše Raise.

V loňském ročníku soutěže si tuto cenu odnesl Jan Čtvrtník. Zároveň získal i titul Grand Designér pro umělce s největším počtem nominací. Byl totiž nominován za tři umělecké počiny, a to za vázu Droog Aalto, kolekci sedacího nábytku pro Polstrin a vázy pro Moser. Právě on je proto autorem podoby cen, které letošní výherci získají.

Na veletrh za státní peníze

Mezi módními návrháři se utkají například Jakub Bryxi, Linda Čihařová, Eva Jiřičná, Helena Mertlová nebo Klára Nademlýnská. Oděvním designérem roku 2008 byla Monika Drápalová se svojí kolekcí Modrá.

V kategorii průmyslového designu s názvem Výrobce roku mají žhavé polínko v ohni například značky Becherovka se svou novou limitovanou sérii likérek, Škoda Auto za design vozu Yeti či Tescoma za výstavu Design Stage ve Veletržním paláci v Praze. Loni v této kategorii zvítězila firma Lucis za kolekci svítidel Helium, Neon, Argon, Antimon designéra Reného Šulce.

Kategorie Výrobce roku nese podtitul Cena Ministerstva průmyslu a obchodu za průmyslový design. Její vítěz získá prostřednictvím ministerstva možnost účasti na vybraném veletrhu na státní náklady. Zde bude mít příležitost prezentovat produkty oceněné právě v této soutěži.

Česká spořitelna, která je hlavním partnerem akce, podpoří vítěze další kategorie, konkrétně Objev roku. Ten získá šek v hodnotě padesát tisíc korun.

Dalšími kategoriemi soutěže jsou Grafický designér roku, Fotograf roku a Obchod roku. Jeden z významných českých umělců bude také po Stanislavu Lachmanovi, René Roubíčkovi a Janu Kaplickém zařazen do Síně slávy.

Rozhodovat bude i veřejnost

V letošním roce přicházejí Výroční ceny Akademie designu s novinkou. O svém vítězi napříč kategoriemi bude nově svým hlasováním rozhodovat také veřejnost, a to pomocí SMS zpráv či přes webové stránky projektu.

Ceny Czech Grand Design 2009 budou vyhlášeny na slavnostním večeru ve Stavovském divadle, který se bude konat 6. března. Po vyhlášení vítězů v jednotlivých kategoriích bude následovat výstava oceněných prací v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Google vytvoří lepší Street View. Budovy už nebudou roztrhané
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít