Tlaky, spekulace a mystifikace

25. května 2012, 16:43 - Petr Kolář
25. května 2012, 16:43

politický diář

Václav Moravec opět cítí tlaky. Moderátor pověstný svým někdy až hysterickým jednáním by propříště možná mohl říci, kdo jaké „tlaky“ konkrétně vytváří, a neschovávat to jen za věty typu „už jsem zaslechl“ v souvislosti s volbou nového ředitele České televize. Politikům by přitom na Moravcovi mohlo vadit maximálně to, jak moc rád poslouchá sám sebe. Například z úvodních dvaašedesáti minut Otázek Václava Moravce z 19. června, kdy byli hosty premiér Petr Nečas a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka, mluvil moderátor přesně 25 minut, Nečas 22 minut a Sobotka pouhých 15 minut! Jestli tedy ony nespecifikované „tlaky“ nesouvisejí buď se zvyšováním vlastní ceny, anebo s tím, že si partička „starých dobrých čétéčkářů “ nepřeje, aby do televize přišel někdo zvenčí.

V politických kruzích lze zaslechnout leccos. Třeba že by se do čela ČEZ anebo na jinou významnou manažerskou funkci mohl dostat bývalý premiér Mirek Topolánek. I kvůli tomu, že informace takto veřejně „běhá“, se to nezdá být pravděpodobné.
Z podobného ranku je zpráva, že když se vláda rozpadne, mohl by ji nahradit polopolitický kabinet ODS, TOP 09 a ČSSD (vyslány by byly nižší stranické šarže), který by do předčasných voleb v příštím roce vedl někdo zvenčí. V této souvislosti se objevuje jméno Martina Romana, kterému by tak prý bylo umožněno odejít důstojně z čela ČEZ. Roman by navíc mohl udělat nepopulární kroky, na něž byznysmeni v Česku čekají (prolomení těžebních limitů, dostavba Temelína). Podle těchto legend ale politici potřebují čas, aby se na takovou variantu nejen finančně připravili. Potíž je prý zejména s Bohuslavem Sobotkou. Ovšem jak říká jeden významný český lobbista, „on mu to Pokorný (právník Radek Pokorný, který má na šéfa ČSSD velký vliv – pozn. red.) vysvětlí“.
Do třetice lze „zaslechnout“, že po spekulacích o vystřídání náměstka ředitele Českých drah Milana Matzenauera Radkem Šmerdou je nyní žhavější, že by exministr dopravy nahradil Svatopluka Sýkoru v čele Lesů ČR. Pravomoc při obsazování vysokých pozic v Lesích ČR a v ČEZ si totiž vymínil premiér Nečas. Ten by se tak mohl Šmerdovi odvděčit za jeho vzpouru proti Vítu Bártovi a za to, že ho nakonec v rámci koaličního smíru obětoval. Tak uvidíme. Pokud by se nic z toho nestalo, dá se v Česku z fáze „zaslechl jsem“ kdykoli přejít do stadia „mystifikace“.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít