Tlačítková velmoc. Česko vyváží do světa statisíce telefonů pro seniory či nevidomé - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Tlačítková velmoc. Česko vyváží do světa statisíce telefonů pro seniory či nevidomé

,
Tlačítková velmoc. Česko vyváží do světa statisíce telefonů pro seniory či nevidomé

Tenké telefony bez tlačítek s mnoha funkcemi a malými ikonami nejsou pro všechny. I proto existují firmy, jež ignorují trendy ve vývoji běžných chytrých telefonů a soustředí se na specifickou část trhu. Česko se v posledních letech stalo kolébkou značek, které vyvíjejí speciální telefony pro potřeby seniorů či nevidomých uživatelů.

„Jde o úplně opačnou logiku než to, co je teď u telefonů běžné. Zatímco obyčejně jsou čím dál složitější a mají stále víc funkcí, u seniorského telefonu jsme šli přesně opačným směrem\" popisuje Michael Krejčí, zakladatel značky Aligator, která vyrábí telefony pro seniory.

Čechům již důvěrně známá značka Aligator je důkazem, že nejlepší nápady vznikají díky osobní zkušenosti. „Někdy v roce 2008 se na nás začali obracet kamarádi, že by potřebovali pro své babičky telefon, který by měl velká tlačítka. Tendence ve vývoji byly přitom spíš opačné,\" vzpomíná Krejčí. První telefon jejich značky - téměř ikonická „kalkulačka“ - se dostal na trh už v roce 2005.

\"\"

Podobný příběh byl i za vznikem telefonů BlindShell, které vyrábí firma Matapo. Jeden ze zakladatelů Petr Svobodník měl nevidomého kamaráda. A protože přicházela doba, kdy úplně mizely tlačítkové telefony a trh pohlcovaly ty dotykové, které ale nebyly nevidomým lidem nijak přizpůsobené, začal Svobodník vymýšlet speciální gesta, pomocí nichž by se klasický dotykový telefon s operačním systémem Android ovládal.

Odrazovým můstkem pak pro firmu byla v roce 2014 výhra v soutěži nadace Vodafone Nápad roku, kde získali i počáteční kapitál a začali s…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?