Tichá samota. Přivřené hranice škodí fanouškům i organizátorům festivalů - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Tichá samota. Přivřené hranice škodí fanouškům i organizátorům festivalů

,
Tichá samota. Přivřené hranice škodí fanouškům i organizátorům festivalů
Zdroj: Profimedia.cz

Ztráty sčítají i hudební festivaly. A přemlouvají fanoušky, aby nevraceli vstupenky.

 „Organizátoři počítali s tím, že přilákají také pravidelné návštěvníky brněnského veletrhu, výstavy plemenného dobytka v Přerově a zahradnické výstavy v Lednici, tedy akcí, které se konaly v podobných termínech,“ píše se v publikaci Trnkobraní v proměnách času. Právě takhle se vizovičtí pořadatelé na jaře roku 1968 chystali na druhý ročník přehlídky, která existuje dodnes. Nakonec ale valašskou oslavu spojenou s dožínkami, zábavou a výstavami museli zrušit. „Okupace sovětskými vojsky 21. srpna 1968 další organizaci Trnkobraní zmrazila. Na přelomu srpna a září mnoho potravinářských podniků odvolávalo svou účast s poukazem na ‚vliv mimořádných událostí‘ a mikulovský vinařský závod hlásil, že jak Pálavské vinobraní, tak i vinobraní ve Znojmě jsou zrušeny,“ píše se v kronice.

Minulou středu pak museli pořadatelé Trnkobraní oznámit, že festival neproběhne ani letos. Teprve podruhé za více než padesátiletou historii. „Poprvé ho zmařily v roce 1968 ruské tanky a nyní čínský virus a související vládní opatření. O to je to smutnější,“ reagují Michal Šesták a Pavel Dvořáček z realizačního týmu festivalu. Vizovická přehlídka se tím dostala na stále bobtnající seznam akcí, jejichž konání překazily vládní protipandemická opatření a nepřehledný postoj ministrů.

Zatěžkávací zkouška

Zrušení velkého letního festivalu, na jehož přípravě se obvykle začíná pracovat i rok předem, přitom není jednoduché rozhodnutí. I proto většina českých pořadatelů s ortelem čekala až na přelom dubna a května a doufala, že vláda dá jasné slovo, jestli – a za jakých podmínek – je možné letní open-air podniky uspořádat,…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?