The New York Times: Co bude po volbách?

16. března 2016, 13:17 - hro
16. března 2016, 13:17

Boj o Bílý dům je ve fázi, kdy se kandidáti protříbili. Komentář deníku the New York Times se zamýšlí nad několika možnými scénáři budoucího politického vývoje v USA.

Američtí republikáni začali po prohraných prezidentských volbách v roce 2012 zkoumat, v čem vězí příčina jejich neúspěchu. V dokumentu nazývaném s nasázkou Pitevní zpráva dospěli k závěru, že nutným předpokladem jejich vítězství v nadcházejících volbách bude to, že osloví širší spektrum voličů, včetně menšin.

Novou strategii shrnuli do chytlavého sloganu „Pomozme všem v Americe uspět“. Součástí jejich kampaně měl být také boj proti nešvarům velkých korporací. Teď jim plány zkřížil jejich vlastní kandidát Donald Trump a strana stojí před těžkou volbou.

Podle autora komentáře se strana buď rozhodne Trumpa uznat a podpořit, nebo se ho zřeknout a doufat, že uspěje jiný republikánský kandidát. V prvním případě panují ve straně obavy, že nezvladatelný Trump pověst strany pošramotí, pokud ji rovnou neodsoudí k zániku. V druhém případě otázka zní, zda má všeobecně nepopulární senátor Ted Cruz naději proti demokratickému kandidátovi či zda má přijatelnější John Kasich vůbec nějakou naději na nominaci.


Přečtěte si: Vulgární přebíjená: americké primárky se mění v boj proti establishmentu


V případě Trumpova zvolení je tu pak dilema, jaký postoj má vedení strany vůči dříve zatracovanému Trumpovi, který je některými označován jako hrozba národu, zaujmout. Demokraté mají v případě vítězství o něco méně chmurné vyhlídky. Slabina Hillary Clintonové spočívá v tom, že má malou podporu mezi mladými a obecně mezi muži. Bernie Sanders si mezi mladými vede podstatně lépe, ale nezískal si srdce Afroameričanů ani Hispánců.

Navíc postrádá jasnou strategii, jak prosadit své ideály proti republikány ovládaném Kongresu. Jeho slovní útoky nicméně odhalují slabiny Clintonové, které se nyní těžko bude vyvracet, že své názory nepřizpůsobuje politické poptávce, nebo že její posun doleva je snahou přetáhnout Sandersovy sympatizanty.

I přesto má nyní Clintonová podle preferencí před vermontským senátorem značný náskok. Aby ale měla naději proti republikánskému kandidátovi, musela by přesvědčit i Sandersovy voliče, že bude prosazovat i jejich zájmy. Autor komentáře se domnívá, že Clintonová pro své zvolení bude muset přestat skrývat některé věci ze své minulosti, například přepisy svých přednášek pro Wall Street. Bez větší ochoty vrhnout světlo na tyto stíny se jí těžko podaří přesvědčit dosud váhající.


Čtěte také:

Trump a Clintonová v úterních primárkách potvrdili roli favoritů

Clintonová upevnila roli favoritky, jasně vyhrála další souboj o nominaci

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
DVB-T2 bude od příštího týdne pro 94 % domácností. Přibude i nová stanice
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít