The Guardian: Turecko: poučuje, neposlouchá

18. prosince 2013, 11:35 - tisk
18. prosince 2013, 11:35

Intelektuálové na Blízkém východě i mimo něj mohli dlouho tvrdit: Turecko je důkazem, že islám a demokracie jdou dohromady. Tato víra však zřejmě potřebuje kritické přezkoumání.

Temnější strana tureckého systému se ukázala nedávno, když premiér Recep Tayyip Erdogan obrovsky selhal při zvládání protestů proti výstavbě obchodního centra v istanbulském parku Gezi. Nechápe a nerespektuje postoje svých oponentů. Mnohé v Turecku ukazuje na liberalizaci, ale způsob provádění jednotlivých kroků nikoli.

Staré sekulární elity byly odříznuty od veřejných funkcí ministerstvo po ministerstvu. Armáda byla omezována podivnými obviněními z příprav převratů. Nyní dochází na dosavadní spojence AKP, umírněné islamisty z malé strany Hizmet.

Erdogan mezitím dál instruuje národ o všem od stravy po plánování rodiny. Pokud to dokáže, což je otázka, měl by Erdogan méně komandovat a více naslouchat. Turecko se během jeho vlády vyvinulo. Nyní se on i jeho strana musejí naučit žít s tím, co pomohli vytvořit.

Die Welt: Berlínská politika se poženšťuje

Ještě nikdy nebyly německé političky tak sebevědomé jako dnes. Ursula von der Leyenová ani na okamžik nepochybuje, že se stane ministryní obrany, a pokoří tak jednu z posledních mužských bašt. A sociální demokratka Andrea Nahlesová už se nemůže dočkat velkého rezortu práce a sociálních věcí.

Zřejmě ani nyní nezasedne kolem vládního stolu většina žen, nicméně jejich zastoupení bude důstojné. Není pochyb, že politika se poženšťuje. Angela Merkelová není čelnou postavou ženského hnutí. Přesto šéfka CDU unii tímto směrem posunula – k lítosti mnoha konzervativců. Nakolik se tento společenský posun projevil v berlínské politice, je vidět i na mužích.

Jörg Asmussen se vzdává svého vlivného postu v ECB, aby se stal šéfem kabinetu Andrey Nahlesové. Do Berlína jej prý táhnou i rodinné důvody – chce trávit více času s manželkou a dětmi, kteří žijí v Berlíně. V Kabinetu Angely Merkelové sedí mnoho otců a matek malých dětí. Spojení politiky a soukromého života už dávno není jen ženské téma.

SME: Na Moskvu platí činy, ne gesta

Je správné, že po německém prezidentovi bude zahajovací ceremoniál olympiády v Soči bojkotovat i jeho francouzský kolega. Je to jen symbolické gesto, zasahuje však Putina na citlivém místě – čím méně se nějaký režim může opřít o demokratickou legitimitu, tím větší má potřebu vzbuzovat dojem, že jej ostatní uznávají, obdivují, případně se ho bojí.

Celá olympiáda slouží režimu jen k propagandě a bojkot sice mírně, ale přece zpochybňuje jeden z jeho nosných pilířů. Je však třeba přidat pár ale. Bojkot přichází trochu s křížkem po funuse. Rusko pořádání olympiády prostě nemělo získat, stejně jako jej neměla dostat Čína. Oblíbený argument sportovních papalášů, že sport není politika, neplatí zejména u režimů, jako je ten ruský. Tam je politika úplně všechno včetně sportu.


Čtěte také:

Turecký megaprojekt. Evropu s Asií spojuje podmořská železnice

Erdogan chce v Istanbulu postavit největší letiště na světě

Německý prezident odmítá jet do olympijského Soči. Merkelová váhá

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít