Tesla neudržela čtvrtletní zisk a opět se propadla do ztráty - Euro.cz

Přihlášení

Tesla neudržela čtvrtletní zisk a opět se propadla do ztráty

, čtk,
Tesla neudržela čtvrtletní zisk a opět se propadla do ztráty
Zdroj: CC BY 2.0: pestoverde via Flickr

Americký výrobce elektromobilů Tesla Inc. v posledním čtvrtletí loňského roku neudržel výjimečný zisk předešlého kvartálu a propadl se opět do ztráty. Tržby firmy však dál výrazně rostly.

Tesla snížila celkovou čistou ztrátu na 121,3 milionu dolarů (3,1 miliardy Kč) z úrovně 320,4 milionu dolarů o rok dříve. Ve třetím čtvrtletí vytvořila firma zisk 22 milionů dolarů, což byl první kladný výsledek za více než tři roky, a předpověděl kladný výsledek i ve čtvrtém čtvrtletí.

Bez započítání jednorázových položek vykázala Tesla v přepočtu na akcii ztrátu 69 centů. Analytici podle agentury FactSet předpovídali v průměru ztrátu 53 centů. Tržby Tesly se zvýšily meziročně o 88 procent na 2,28 miliardy USD a mírně překonaly odhady, uvedla agentura AP.


Přečtěte si o vizi budoucnosti dle šéfa Tesly Elona Muska:

Muskova vize: Lidé se musí spojit se stroji, jinak budou bezvýznamní

 Vynálezce a inovátor Elon Musk


Za celý loňský rok utrpěla Tesla ztrátu 675 milionů dolarů. Celoroční tržby se zvýšily o 73 procent na více než sedm miliard dolarů.

Vývoj cen akcií Tesla Motors mezi červencem 2016 a lednem 2017:

Tesla Chart

Zdroj: Ieconomics

Firma z kalifornského Palo Alta uvedla, že svůj nový vůz Model 3 začne vyrábět v červenci, což odpovídá dosavadním informacím. Výroba dvou současných firemních vozů, sedanu Model S a SUV Model X, za čtvrtletí vzrostla o 77 procent na 24.882 kusů. Firma očekává, že v prvním letošním pololetí dodá na trh celkem téměř 100 tisíc vozů obou těchto typů, o 71 procent více než o rok dříve.

Výrobní operace Tesly nadále spotřebovávají více peněz, než přinášejí, a šéf firmy Elon Musk analytikům řekl, že možná požádá investory o další kapitál. Do zahájení produkce vozů Model 3 plánuje Tesla kapitálové investice až 2,5 miliardy dolarů a nyní má k dispozici hotovost 3,4 miliardy dolarů.

Musk loni uvedl, že chce během příštích dvou let zvýšit produkci na půl milionu vozů ročně. Během dalších dvou let pak plánuje nárůst na milion vozů ročně. Musk je podle analytiků známý stanovováním ambiciózních cílů, které se mu často nedaří plnit.


O Tesla Motors dále čtěte:

Tesla plánuje pokutovat lenochy

Skvostná jízda Tesly. Hodnota firmy stíhá největší automobilky

Tesla loni prudce zvýšila výrobu. Dodávky ale váznou

Elektromobily od společnosti Tesla Motor


Diskuze