Tesla: Návrat legendy

23. září 2011, 08:33 - Robert Šimek
23. září 2011, 08:33

Už roku 1948 byl v Československu poprvé vyzkoušen televizní přenos. Nedostatek součástek ale ještě neumožňoval sériovou výrobu televizorů. Teprve počátkem 50. let byly vyvinuty nové elektronky, kterými byl osazen první československý televizor Tesla 4001A.

 

Foto: Flickr.com

Koncernový podnik Tesla vznikl 10. srpna 1946 zestátněním a spojením 16 firem, mezi kterými byly například Elektrotechna, Mikrofona, Radiolelektra, Radiotechna nebo české pobočky společností Siemens a Philips. Název byl inspirován jménem původem srbského elektrotechnika Nikoly Tesly. Protože však v 50. letech došlo k ideovému rozkolu zemí socialistického bloku a tehdejší Jugoslávie se stala neoblíbenou, začala být značka vydávána za zkratku spojení TEchnika SLAboproudá.

Podnik měl velké množství závodů, jen v Praze to byly Tesla Karlín, Tesla Vršovice, Tesla Strašnice, Tesla Hloubětín a Tesla Holešovice. Další provozy byly v Liberci, Hradci Králové, Kolíně, Pardubicích či Jihlavě. Koncern byl monopolním výrobcem elektrotechnických a elektronických přístrojů pro celé Československo a zboží dodával i do všech socialistických států v rámci RVHP. Zpočátku to byly hlavně radiopřijímače a různá vysílací zařízení, od 50. let pak také televizory.

Mánes, Lotos, Kriváň

První televizor 4001A z roku 1953 vznikl v Tesle Strašnice a měl kulatou obrazovku o průměru 25 centimetrů. O rok později byl doplněn o rozhlasový přijímač a prodáván pod označením 4002A. Následoval typ 4202A Akvarel, který měl už obdélníkovou obrazovku o úhlopříčce 36 centimetrů i samostatnou regulaci basů a výšek. Vrcholem produkce strašnické Tesly se pak roku 1957 stal moderní televizor 4102U Mánes. Odvozený typ Aleš měl úhlopříčku 43 centimetrů, a zamýšlený model Myslbek dokonce 53 centimetrů. K jeho uvedení na trh už ale nedošlo, protože roku 1958 byla výroba televizorů převedena ze Strašnic do Tesly Orava.

Roku 1960 začala s konstrukcí televizorů také pardubická Tesla, jejíž první model Lotos využíval nové výrobní postupy a technologie. Základní deska byla uložena svisle a obrazovka o úhlopříčce 53 centimetrů měla větší rozptyl, čímž se snížila hloubka přístroje. K dispozici bylo dálkové ovládání, které kromě zapínání a vypínání umožňovalo i regulaci jasu, kontrastu a hlasitosti. Na podobném principu pak vznikly také modely Kamelie, Mimosa a Orchidea.

Pardubické televizory byly velmi oblíbené, jejich výroba ale netrvala dlouho. V polovině 60. let se totiž veškerá československá produkce televizorů definitivně přesunula do Oravy a na pultech obchodů se objevily modely Oravan, Kriváň, Štandard, Pallas či Luneta.

Doba tranzistorová

Roku 1972 začala Československá televize vysílat barevně. Původně se počítalo s kódováním barev v soustavě Pal, po politických změnách roku 1968 byl ale podle sovětského vzoru zaveden systém Secam, jehož hlavní nevýhodou byly rušivé pruhy a ztráta barev při střihu obrazu. Zastavení hospodářské spolupráce se západními trhy a nedostatek devizových prostředků navíc neumožnily výrobu celotranzistorového televizoru, pro který bylo potřeba dovézt řadu součástek. Na tuzemském trhu se proto zpočátku objevil jen hybridní přijímač Tesla Color 4401A.

Vývoj tranzistorového televizoru zahájila Tesla Orava až roku 1973. Následující model 4260A Dukla byl ale opět pouze hybridem. Měl ještě tři elektronky, protože se nepodařilo dovézt objednané tranzistory z Jugoslávie a firmy v NDR nestihly zahájit výrobu ekvivalentních náhrad. Celotranzistorový televizor se nakonec v Československu podařilo vyrobit až roku 1976. Zpočátku byl černobílý, od roku 1980 i barevný. O čtyři roky později pak v Tesle Rožnov pod Radhoštěm vznikla také linka na barevné obrazovky o úhlopříčce 56 a 67 centimetrů v licenci firmy Toshiba. Jako první byl jimi vybaven televizor BTV Color 110.

Televizory Tesla (1953–1990)

První československý televizor 4001A vyrobila roku 1953 Tesla Strašnice. Měl kulatou obrazovku o průměru 25 centimetrů a vzniklo ho 20 tisíc kusů. Následovaly modely 4002A, Akvarel, Mánes a Aleš. Tesla Pardubice vyrobila roku 1960 televizor Lotos s dálkovým ovládáním a později i podobné modely Kamelie, Mimosa a Orchidea. Od roku 1965 byla veškerá československá produkce televizorů soustředěna do Tesly Orava, kde vznikly mimo jiné přístroje Oravan a Kriváň. Výroba skončila roku 1990 spolu s rozpadem koncernu.

Tesla se vrací

Výroba televizorů Tesla pokračovala až do roku 1990, kdy se koncern rozpadl a jeho jednotlivé provozy se osamostatnily nebo zanikly. Jediným přímým pokračovatelem zůstala firma Tesla Group, která vlastní všechny ochranné známky. Vyrábí především vysílací zařízení, vojenské mikrovlnné systémy, ale také některé zdravotnické přístroje nebo mobilní úpravny vody.

Výroba obrazovek v Rožnově byla zrušena a osamostatněním Slovenska přišla Česká republika i o závod v Oravě, později přejmenovaný na OTF (Oravská televízna fabrika). Televizory značky Tesla přesto z českých obchodů úplně nezmizely. Roku 1998 si slavnou značku pronajala společnost Tesla Media, která do Čech dovážela televizory z Turecka. Zájem o tyto přístroje byl ale minimální, proto se Tesla Group roku 2008 rozhodla pro změnu. Zrušila spolupráci s Turky a licenci poskytla čínské společnosti Changhong, která ještě tentýž rok začala s výrobou plazmových a LCD televizorů Tesla v Nymburce. Tesla Group, ovládaná irským fondem Kilcullen Kapital Partners, si od této spolupráce slibuje návrat Tesly mezi české průmyslové značky.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít