Termín stále v nedohlednu

22. září 2008, 08:00 - Filip Černoch
22. září 2008, 08:00

PŘÍJETÍ EURA - Českým firmám dochází trpělivost. Jejich rozhořčení nad chybějícím datem přijetí společné měny vyvrcholilo při zahájení Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně. „Termín závisí na úspěšně provedených reformách,“ odmítl ustoupit tlaku byznysu premiér Mirek Topolánek.

Oprátka ze sílící koruny a kolísajících zahraničních trhů škrtí stále více domácích firem. Pro řadu z nich hodiny ukazují za pět minut dvanáct, dalším už jednoduše odzvonilo. Sněm Svazu průmyslu a dopravy ČR, který za účasti čtyř set firem a několika desítek politiků a zástupců státní správy odstartoval minulé pondělí Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně, proto řešil hlavně jedno téma. Ze směsice přání, opatrné chvály i tvrdé kritiky vykrystalizovalo zoufalé volání: chceme euro!

Teď, nebo nikdy

„Silná koruna prý firmy připravila o pětinu zisků. Ve skutečnosti jsme ale přišli o všechny zisky,“ tvrdí viceprezident Asociace textilního, oděvního a kožedělného průmyslu Jan Heřmanský. „Když stoupají ceny energií, zvedá se nám jen jeden z několika vstupů. Když ale posiluje koruna, přicházíme o zisk jako celek,“ dodává. V takovém případě by údajně mohla textilní výroba v Česku v dohledné době úplně skončit.

Hozenou rukavici sice premiér Mirek Topolánek zvedl, přítomné podnikatele ale příliš nepotěšil. Vliv vlády na pohyb domácí měny podle něj nelze přeceňovat, a co se eura týče, jeho schopnost řešit aktuální problémy hospodářství je údajně značně pochybná.

„Zavedení eura by logicky vedlo k inflačním tlakům a vyšší ceně vstupů, nemluvě o tom, že silná koruna pomáhá tlumit dopady vysokých světových cen energetických surovin,“ vysvětluje. Přijetí společné měny bude podle jeho slov záviset jedině na dokončení potřebných reforem a připravenosti českého hospodářství. „Čemuž ale bohužel brání opozice,“ dodává.

Nepříjemně neurčitá odpověď, jejíhož naplnění by se leckterý vývozce vůbec nemusel dožít, příliš nadšení v sále nevyvolala. Na důsledně zdvořilou poznámku člena představenstva firmy Škoda Auto Martina Jahna, že firmy se dokáží s inflací vyrovnat daleko pružněji než se silnou korunou, navázal stejně zdvořilý, ale naléhavější prezident svazu Jaroslav Míl.

Ten premiéra chladně upozornil, že veškerou pozornost vlády i státní správy už brzy zabere předsednictví Česka Evropské unii. A vzhledem k nutným dlouhým přípravám na přechod na společnou měnu tak hrozí, že pokud žádané reformní kroky nebudou učiněny ihned, posune se termín přijetí eura o dalších několik let. „Potom už hovoříme někdy o roce 2018,“ varoval Míl.

V případě takto pozdního data by korunové Česko čelilo obklíčení zemí platících eurem. Rakousko a Německo totiž od Nového roku doplní i Slovensko a vůli ke vstupu do eurozóny v roce 2011 před několika dny vyjádřilo i Polsko.

Firmy, které tento krok oběma sousedům závidí, pravděpodobně nepotěší ani komentář prezidenta Václava Klause, který označil jejich volání po zavedení eura útěkem od vlastní zodpovědnosti.

Pomalu, ale jistě?

Naneštěstí společná měna není jediný problém, kterému v tuto chvíli čeští podnikatelé čelí. S nemenší naléhavostí proto brněnským výstavištěm zněly i výzvy ke zrušení vládního rozhodnutí o pátečním tříhodinovém stop stavu pro jízdu kamionů, ke změnám v nevyhovujícím zákoníku práce nebo k co nejméně zatěžujícím krokům v oblasti enviromentální legislativy.

Kabinetu premiéra Topolánka se ale dostalo i několika vážně míněných pochval. „Současná vláda je vládou, která si předsevzala uskutečnění řady reforem, které i my, reprezentanti zaměstnavatelské a podnikatelské sféry, považujeme za nezbytné,“ uvolnil atmosféru v sále Jaroslav Míl. „Její program jde správným směrem, o tom není pochyb, ale nejde tempem, které je potřebné,“ dodal.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Psaní na displeji tažením a nová gesta při psaní rukou [Windows Insider]
Začalo testování Opery 51. Už nezapomíná, které weby jste si připnuli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít