Teplárny v ČR jsou na arktické mrazy připravené

02. února 2012, 16:53 - MediaFax
02. února 2012, 16:53

Teplárny v České republice dokončují všechny činnosti nutné k zajištění dodávek tepelné energie pro své odběratele při příchodu arktických mrazů. Dnes o tom informovalo Teplárenské sdružení ČR.

Foto: Profimedia.cz

„Už současné teploty (kolem -10 °C) dokonale prověřují špičkové zdroje i dispečinky soustav zásobování teplem. Některé teplárny ohlašují operátorovi trhu s elektřinou snížení výroby elektřiny ve prospěch dodávek tepla pro další dny a někde se posilují pohotovostní týmy,“ poznamenal mluvčí sdružení Pavel Kaufmann.

Pokud teploty skutečně klesnou ve městech až pod hranici minus 25 °C, dojde ke zvýšení odběru tepla oproti teplotám kolem 0 °C (které v letošní zimě zatím převažovaly) zhruba o 50 až 60 procent. “To v reálu odpovídá nárůstu odběru tepla z průměrné denní teploty 0 °C na minus 15 °C, neboť je počítáno s průměrnou denní teplotou. Mrazy minus 30 °C jsou avizovány pro mrazové kotliny, které teplárny teplem nezásobují a navíc se jedná o hodnoty špičkové (maximální), nikoliv trvalé po dobu celého dne,“ vysvětlil Kaufmann.

Výrazné navýšení odběru tepla však nemusí znamenat i stejné zvýšení výroby tepla. “Teplárny už připravují omezení výroby elektřiny tak, aby uvolnily dostatek tepla pro svoje odběratele – domácnosti, průmyslové podniky i služby. V praxi to znamená, že výroba tepla v teplárnách se zvýší zhruba o 30 až 50 procent, podle technologického složení a možností jednotlivých tepelných zdrojů a distribučních soustav,“ dodal mluvčí Teplárenského sdružení.

I blokové plynové kotelny bez výroby elektřiny podle Kaufmanna nastávající arktické mrazy zvládnou. “Společně se špičkovými zdroji byly projektovány tak, aby krátkodobě zvládly i mrazy mínus 20 °C. Ale vzhledem k zateplování došlo k výraznému snížení spotřeby tepla u všech skupin odběratelů, takže je tu dostatečná výkonová rezerva pro překlenutí ještě větších mrazů, včetně předpovídaných minus 30 °C,“ uklidňuje Kaufmann.

Teplárny by tímto zároveň chtěly upozornit své odběratele, aby také zvýšili kontrolu odběratelských tepelných zařízení, neodstavovali jejich části a neotvírali dlouhodobě okna nad otopnými tělesy, kromě krátkého intenzívního větrání,“ vyzval Kaufmann.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít