Tentokrát snad doopravdy - Euro.cz

Přihlášení

Tentokrát snad doopravdy

, Tomáš Skřivánek,
Tentokrát snad doopravdy
Zdroj: Euro.cz

Společnost Zentiva se chystá uvést své akcie na veřejný trh

Slovních pokusů umístit emisi akcií na burze již bylo v Česku za posledních deset let mnoho. Zvláště v době akciového boomu na přelomu století se analytici předháněli v odhadech, která firma uvede své akcie na burzu. Ohlásit “zvažujeme primární emisi akcií“, patřilo do PR strategie menších firem. Ohlášení vstupu na burzu vždy spolehlivě přitáhlo zájem médii a přineslo dostatek publicity. Nakonec se nikdy žádný úpis neuskutečnil a tituly z burzy od poloviny devadesátých let jen mizely. Nyní se zdá, že by se trend ztráty významu pražské burzy mohlo podařit přibrzdit. Lékárenský koncern Zentiva (dříve Léčiva), který svůj úmysl vstoupit na burzu ohlásil ve čtvrtek 20. května, patří do zcela jiné ligy než všichni ti, kteří o úpisu uvažovali v minulosti. Jde o stabilizovanou společnost s dlouhou historií, navíc z atraktivního sektoru farmacie. Firmy z tohoto oboru mají skutečná hmotná a nehmotná aktiva, nejsou to jen prázdné skořápky s dobrým jménem, jako většina podniků z oblasti služeb, například cestovních kanceláří nebo mediálních koncernů.

Zaplatit úvěr.

Zentiva doufá, že emisí získá 100 milionů amerických dolarů, tedy zhruba 2,7 miliardy korun. Její představitelé ale odmítli zveřejnit plánovaný termín uvedení a objem emise. Vedle akcií chce společnost kotovat globální depozitní certifikáty na londýnské burze. “Nabídka akcií podpoří naši expanzi na dalších klíčových trzích ve střední a východní Evropě. Nové trhy ve spojení s vylepšením produktového portfolia a dalším zefektivněním výroby a distribuce nám umožní maximalizovat přínosy akvizice Slovakofarmy,” komentoval záměr generální ředitel a předseda představenstva Zentivy Jiří Michal. Peníze od investorů, kteří nakoupí akcie, budou sloužit například k zaplacení úvěrů, které na koupi Slovakofarmy poskytly ING, Citibank, Komerční banka a České spořitelna. “Akcie na pražské burze budou moci nakupovat drobní a institucionální zájemci. Na ostatních burzách budou moci nakupovat pouze institucionální investoři. Další informace nemůže společnost vzhledem k zákonným normám zveřejnit,” doplnil kusé informace Michal.
Globálním koordinátorem a manažerem nabídky bude společnost Merrill Lynch. Vedoucím spolumanažerem a manažerem emise v České republice bude společnost Wood and Company.

Z burzy pryč a zpět.

Zentiva se vlastně vrací tam, kde již původní společnost Léčiva byla. Část akcií podniku se totiž, stejně jako většina ostatních tuzemských firem, octla po kuponové privatizaci na burze. Po manažerské privatizaci současným vedením v čele s Jiřím Michalem a vstupu amerického fondu rizikového kapitálu Warburg Pincus, zrušila firma na konci roku 1998 veřejnou obchodovatelnost akcií a o rok později proměnila zaknihované cenné papíry na listinné. Podobný osud, tedy povinný odkup a následné zrušení veřejné obchodovatelnosti, postihne o také akcie někdejší Slovakofarmy, nyní Zentivy Slovensko. S titulem, který byl jedním z nejobchodovanějších na bratislavské burze, skončí obchodování v nejbližších týdnech.
Firma Zentiva, která vstoupí na burzu, bude jiným podnikem, než který z ní před pěti roky odešel. Samostatné podniky Zentiva CZ a Zentiva SK zastřešila holdingová společnost Zentiva B.V. registrovaná v Nizozemsku. A právě tato firma se bude ucházet o přízeň investorů.

Naděje na oživení.

Pro tuzemský kapitálový trh je oznámení prvního vážně míněného primárního úpisu akcií dobrou zprávou. „Z technického pohledu by emise v objemu 100 milionů dolarů zhruba odpovídala tržní kapitalizaci nejmenší emise obchodované v Praze – konkrétně Českým radiokomunikacím, jejichž tržní hodnota volných akcií je aktuálně 140 milionů dolarů. Akcie Zentivy by se tak mohly bez problémů obchodovat v systému SPAD, který zaručuje dostatečnou likviditu,“ komentoval záměry Zentivy analytik společnosti Atlantik finanční trhy Jan Schiesser. V případě, že emise bude úspěšná, bude signálem také pro další společnosti a jejich majitele, aby uvažovali o podobném kroku. Díky tomu se zvýší počet obchodovaných emisí a rozšíří možnost investorů rozložit investice do více sektorů. A v neposlední řadě vzroste zájem domácích a zahraničních investorů o český kapitálový trh. Lepší zprávu si budoucí generální ředitel pražské burzy Petr Koblic ani nemohl přát.