Tenhle fotbal neni pro mladý

18. ledna 2009, 17:23 - David Kasl
18. ledna 2009, 17:23

Smiřme se s tím, že o kvalitě fotbalové ligy rozhoduje ekonomická síla země

Nejmladší český fotbalista, který nastoupil v kvalifikaci. A nejmladší, který dal v boji o šampionát gól. Devatenáctiletý útočník Tomáš Necid zahájil v lednu pětileté angažmá v CSKA Moskva. Ruský klub zaplatil pražské Slavii za nejlepšího střelce podzimní části Gambrinus ligy přes sto milionů korun. „Transfer sanuje náš půlroční rozpočet. Zaplaťpánbůh, že jsme ho podepsali už v létě,“ libuje si šéf Slavie Petr Doležal. Dnes by za Necida lídr nejvyšší fotbalové soutěže tolik peněz nedostal. „Transferový trh v Evropě se zastavil, všichni i kvůli finanční krizi čekají, co se bude dít,“ dodává.
Zatím nejdražší odchod sezony potvrdil, že pro fungování tuzemských klubů představuje prodej hráčů pilíř rozpočtových příjmů. Přestože může angažmá v ekonomicky silném klubu znamenat pro mladého fotbalistu jistotu vyššího platu, ne vždy znamená i jistotu zařazení do základní sestavy áčka. Což neprospívá nejen hráčům samotným, ale ani českému fotbalu vůbec.
Momentální převaha byznysu v evropském fotbalu na úkor národního ducha kopané leží již delší dobu v žaludku předsedovi Evropské unie fotbalových asociací UEFA Michelu Platinimu. Pod praporem fotbalového romantismu se snaží i prostřednictvím nejvyšších orgánů Evropské unie prosadit omezení počtu cizinců v klubech a zakázat přestupy hráčů do 18 let. Což se samozřejmě nelíbí nejbohatším soutěžím v čele s anglickou Premier League.
Vraťme se ale do Ruska. Tam bude od příští sezony zavedeno pravidlo 5 + 6, „mírnější“ obdoba pravidla 6 + 5 (tedy minimálně pět potenciálních reprezentantů v klubu dané země), kterou prosazuje zejména šéf mezinárodní fotbalové asociace FIFA Sepp Blatter. „A už s tím mají problémy,“ upozorňuje hráčský agent Dalibor Lacina. V minulých letech totiž ruské kluby nakoupily spoustu zahraničních hráčů, jejichž cena se zavedením zmíněného pravidla rapidně poklesla. A cena některých ruských fotbalistů se naopak zvedla neúměrně jejich kvalitě.
Zavedení pravidla 6 + 5 v evropských ligách naráží na platnou legislativu EU, zejména na volný pohyb pracovních sil. Pokud by ale byl v rámci evropského práva přiznán fotbalu, a potažmo sportu potřebný punc specifičnosti, mohl by Platini podobné opatření teoreticky prosadit. „V takové chvíli by ale byla nutná spolupráce s EU nejen v oblasti pracovně-právních norem, ale i v oblasti ochrany investic,“ upozorňuje náměstek ministra školství pro sport Jan Kocourek. Majitelé klubů, které v posledních letech nakoupily zahraniční hráče za desítky i stovky milionů, by jistě znehodnocené investice neodepsali mávnutím ruky.
Nejvíce bita by byla kolébka fotbalu, přitom právě Anglie se stala průkopníkem všech moderních prvků ve fotbalové manažerské strategii. Jenže i díky finančním injekcím zahraničních majitelů klubů se nůžky mezi jejími příjmy a příjmy ostatních evropských lig stále více rozevírají. V tomto světle jsou Platiniho snahy o udržení významu a stability národních týmů, které anglickým modelem trpí nejvíce, pochopitelné. Za jistě chvályhodnou aktivitou je však třeba vidět i snahu udržet atraktivitu evropských a světových šampionátů, z nichž do pokladny UEFA proudí nemalé finanční částky. Takže přeci jen i onen proklínaný byznys.
„Ať je to, jak chce, národní identitu fotbal potřebuje,“ domnívá se souhlasně s Platinim slávistický Doležal. Jenže jak ji v současné „otevřené“ Evropě definovat? Třeba v Itálii kluby již dnes stahují patnáctileté hráče z ciziny, aby těm nejlepším v budoucnu nabídly italské občanství. Jakých rozměrů by mohla dosáhnout „asimilace“ zahraničních hráčů, napovídá pohled do soupisky reprezentačního týmu Německa. Smiřme se už konečně s tím, že o kvalitě národní fotbalové soutěže rozhoduje hlavně ekonomická síla dané země. A že jsou mylné naděje, že jakýkoliv zásah shůry tuto skutečnost jako písknutím do kouzelné píšťalky změní.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít