Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Tendry na zakázku. Ale koho?

18. června 2008, 19:18 - Táňa Králová
18. června 2008, 19:18

Poradci vybraní předem v politickém zákulisí vyvolávají emoce

Asi 700 miliard korun mohou do České republiky nasypat v letech 2007 až 2013 evropské strukturální fondy. Je to lákavé sousto, které si chtějí vychutnat i poradenské firmy. Bez jejich pomoci se totiž mnohdy žadatelé neobejdou - neorientují se v bludišti, které si Česko složitým dotačním systémem samo vytvořilo. Přihrává tím práci europoradcům a občas zejména některým, což u ostatních vyvolává zlou krev.
Netradiční cestou k tomu, jak zajistit pro kraj služby spojené se získáváním eurodotací, se vydaly Ústecký a Jihomoravský kraj. Místo vybírání poradců pro jednotlivé projekty se rozhodly ve veřejných soutěžích najít servisní firmy pro provedení velké zakázky, zastřešující desítky až stovky projektů. Krajské tendry však mají mít předem známé vítěze, tvrdí mnoho lidí z branže. Některé firmy proto tyto hrátky ani nepodstupují, další - neúspěšné - soutěž nenapadají, protože „s politiky nemá cenu bojovat“. Odvážnější se politikům snaží zkomplikovat protežování spřátelených firem a mohou za to, že průběh regionálních tendrů prošetřuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Nemilé. Nejen z důvodu, že by se už měly tahat evropské peníze, ale i kvůli blížícím se krajským volbám, do nichž je třeba ještě leccos zařídit. Neví se, kdo převezme veslo.

Jihomoravský zádrhel

Veřejnou zakázku na „externí poradenské, konzultační a zpracovatelské služby zaměřené na přípravu a realizaci projektů“ vyhlásil Jihomoravský kraj loni v srpnu. Jde asi o 80 projektů a zadavatel byl ochoten za tuto práci zaplatit zhruba 30 milionů korun. Přihlásilo se pět uchazečů, z nichž dva byli vyloučeni pro neprokázané splnění kvalifikace (viz Europoradci). Další dvě firmy - Raven EU Advisory a Renards - kraj vyřadil z tendru s odůvodněním, že nabídly mimořádně nízké ceny. Obstál jediný zájemce - společnost Eurovision, kterou v soutěži doprovázely Regionální poradenská agentura a pražská firma DHV. „Proti vyloučení z důvodu mimořádně nízké nabídkové ceny jsme se odvolali. Nabídli jsme totiž cenu, kterou kraj udával jako očekávanou. ÚOHS pak také rozhodl v náš prospěch,“ připomíná šéf Renardsu Dušan Fibingr. Antimonopolní úřad vrátil Renards a Raven zpátky do hry, kraji vyměřil 30tisícovou pokutu za to, že nepostupoval v souladu se zákonem a závažně pochybil při posuzování nabídkových cen. Kraj prostě neměřil všem stejným metrem a ÚOHS svým rozhodnutím ze začátku letošního dubna v podstatě potvrdil podezření, že vítěz tendru byl předem daný. Kraj se proti tomu odvolal a v současné době probíhá řízení druhého stupně. Současně se Pecinův úřad zabývá podezřením z kartelové dohody mezi Ravenem a Renardsem kvůli použití obdobné cenové strategie. Vzhledem k tomu, že šéfové obou brněnských firem a kdysi kolegové se nerozešli zrovna jako přátelé, nejeví se usvědčení z kartelu jako příliš reálné. „Je to spíše odveta za rozbití zakázky Jihomoravského kraje,“ vysvětluje si Fibingr. Úřadu zabere toto zkoumání řádově měsíce.

Ústecký tendr číslo jedna a dvě

Ústecký kraj vyhlásil první tendr na získávání evropských peněz na konci loňského dubna. Nabídky podaly brněnská firma AQE advisors (propojená s Ravenem), brněnský Renards a Regionální rozvojová agentura Ústeckého kraje (RRA), která měla mít za zády Eurovision. Hejtman Jiří Šulc (ODS) se netají se svou představou o tom, kdo zakázku má, respektive nemá zajišťovat. „Není naším zájmem, aby nám tyto projekty připravovaly firmy z Prahy či dokonce ze zahraničí,“ řekl Šulc v nedávném rozhovoru pro severočeskou přílohu MF Dnes. Jenže režie prvního tendru se při takto pojmenovaných zájmech vymkla z rukou a schylovalo se k tomu, že vyhraje někdo jiný, než kdo by měl. Zatímco místní RRA byla vyloučena, protože nabídku „zpackala“, jako nejlepší vyšla překvapivě pro některé nabídka AQE. Na průběh soutěže si oficiálně nikdo nestěžoval, přesto ÚOHS z vlastního podnětu prošetřoval postup zadavatele. Výsledek? Antimonopolní úřad celý tendr zrušil a jeho verdikt nabyl právní moci těsně před Vánoci. Kraj se pochopitelně neodvolal, dostal k úhradě náklady na řízení ÚOHS za 30 tisíc korun a otevřel si dveře k novému, lépe ohlídanému tendru.
Začátkem letošního března pak Ústecký kraj zveřejnil podmínky zakázky nazvané Získávání dotací z fondů EU (EURO 23/2008). Nabídka na dvě stě milionů korun za přípravu a správu asi tří set projektů do konce roku 2011 oslovila pět soutěžících. Krajští radní na konci května stvrdili vítězství Sdružení pro rozvoj Ústeckého kraje, v němž se sešly místní Regionální rozvojová agentura, mimokrajská společnost Eurovision a ústecká firma Ropro. Jak si trojice mezi sebou rozdala karty, považuje za interní věc, odpověděl ředitel RRA Jan Kučera. „Nejvíc práce budeme mít my. Ale v období, kdy se sejde hodně projektů, se o ně budeme muset podělit,“ říká Kučera, který má k ruce asi dvacet zaměstnanců. Dokud nebude podepsaná smlouva s krajem, nechce sdělit cenovou nabídku, s níž sdružení vyhrálo. „Vycházeli jsme z ceny, která je daná maximální hranicí zakázky, a té se značně blíží,“ naznačil. Spojení s dalšími dvěma firmami vysvětluje ředitel RRA už dřívějšími kontakty: „Ropro má sice krátkou historii, ale lidé, kteří v ní působí, se v oblasti pohybují již delší dobu. S firmou Eurovision spolupracujeme zhruba rok.“

Neodpáraný Eurovision

Domovem Eurovision je Brno, pro ústeckého hejtmana Šulce je to firma „cizí“, politicky však blízká. Šulcův náměstek Radek Vonka (ODS), jinak také předseda představenstva krajské RRA, oceňuje na spřátelené společnosti Eurovision zkušenosti s pražským prostředím. Nepochybně je bude mít David Šeich, do loňska oficiální majitel zmíněné firmy, který zasedá od roku 2002 ve sněmovní lavici v centru metropole jako poslanec za ODS. Když před rokem upozornily Lidové noviny, že je ve střetu zájmů, spoluvlastní-li firmu, která radí, jak získat dotace z EU, a přitom je členem sněmovního výboru pro evropské záležitosti, okamžitě se členství vzdal. Střet zájmů tehdy popřel. Svůj krok obhajoval tím, že chce předejít dalším spekulacím.
Šeich byl jednatelem Eurovisionu od ledna 2000 do srpna 2005. Loni v květnu citovala média jeho snahu o přepuštění 80procentního podílu ve firmě: „Několik let hledám vhodného kupce pro společnost, což není snadné.“ Tehdy také prohlásil, že po přechodu firmy na akciovou společnost budou akcie převedeny na kupující stranu. A komuže svůj podíl prodal? „Jsem vázán závazkem mlčenlivosti, která vyplývá z kupní smlouvy s novým nabyvatelem obchodního podílu. Pokud bude vydavatel týdeníku EURO ochoten sankci uhradit, je možné o zveřejnění této informace dále diskutovat,“ odpověděl na e-mailový dotaz (osobní rozhovor odmítl). K vlastnictví firmy se nechce vyjadřovat ani její vedení. Lidé z poradenských kruhů považují za veřejné tajemství, že za Eurovisionem stále je Šeich a údajně firmu formálně prodal 29letému právníkovi Zdeňku Mokrému, svému asistentovi ve sněmovně. Šeich tuto informaci nepotvrdil, Mokrý ji vyvrací. „Žádný podíl jsem určitě nekoupil. Z pozice právního zástupce jsem byl na řadě jednání kolem prodeje a z toho důvodu jsem figuroval určitou dobu (září 2007 až březen 2008 dle obchodního rejstříku) v představenstvu společnosti,“ vysvětluje Mokrý, čímž prý mohl vzbudit dojem, že se zajímá o Eurovision. Nadále pro poradenskou firmu zajišťuje právní servis s advokátní kanceláří Mokrý, Pokorný & Partners. Mokrý pro Šeicha jako asistent pracuje na zkrácený úvazek, poslanec má ještě asistentku - Lenku Nedbálkovou, která pro bulvár loni vybarvila milenecký vztah s poslancem Vlastimilem Tlustým (ODS).
Přímo ve sněmovně Šeich nepatří mezi nejaktivnější - za toto volební období vystoupil za mikrofonem sedmkrát, z toho letos dvakrát. Nadále se zajímá o dotace z EU, což mu jistě jako předsedovi Unie malých a středních podniků přísluší. Mimochodem generálním partnerem sdružení je Eurovision. Možná i kvůli svému předsedovi unie měnila loni v prosinci stanovy - do té doby totiž členem mohla být jen právnická osoba (což Šeich po prodeji Eurovisionu není). Po valné hromadě na sklonku roku to může být i fyzická osoba. O propojení Šeich-Eurovision leccos napovídá také série seminářů k eurofondům, které po celý letošní rok pořádá unie spolu s Hospodářskou komorou ve všech krajích. Spolu se zástupci ministerstev a státních institucí se na nich prezentují dvě poradenské firmy - Eurovision a Raven. „Měly o to zájem a nikdo jiný se neozval,“ vysvětlil jejich angažmá šéf sekretariátu unie Jan Průša.

Z velkých malé

Zpátky k tendrům. Jaký je aktuální stav? Jihomoravský kraj nemůže kvůli pokračujícímu šetření ÚOHS podepsat smlouvu na velkou zakázku s vítězným Eurovisionem. Našel si však cestičku, jak ze zablokované zakázky vybruslit. „Část projektů zpracovává krajský úřad vlastními zaměstnanci. Některé projekty či jejich části připravují poradenské firmy. Jde pouze o podlimitní zakázky a projekty, jejichž přípravu nelze vzhledem k aktuálním výzvám dále odkládat,“ uvedl mluvčí úřadu Jiří Klement. Potvrdil, že kraj v jednom případě oslovil také Eurovision, ale firmu nevybral. ÚOHS v takovém postupu nevidí problém. „Může nastat případ, kdy zadavatel musí pokračovat v zadávání, protože to vyžaduje předmět plnění, a není možné čekat na dvouinstanční rozhodování u ÚOHS. Může jít také o situaci, kdy zadavatel několik menších zakázek, které dle zákona může zadávat samostatně, sám sloučil do jedné společné. Pokud se tedy později rozhodne je znovu rozdělit, není to problém,“ uvedl Filip Vrána z tiskového odboru ÚOHS. Není však pak zákon o veřejných zakázkách poněkud zbytečný?
Také v ústeckém tendru se prostřednictvím vybraného sdružení zadrápl Eurovision. „Výběrové řízení je v mnoha případech formalita. Obecně platí, že často existuje tlak na to, aby byla vybraná předem určená poradenská firma,“ říká Martin Dítě, šéf Grant Advisor, člena konsorcia, které se umístilo jako druhé. Stejně jako v Brně i v Ústí protestuje proti krokům zadavatele firma Renards. „Proti vyloučení jsme se odvolali,“ potvrdil ředitel Fibingr. Odmítá důvody, jimiž kraj vysvětlil vyřazení jejich konsorcia s UniCredit Bank a dalšími dvěma partnery. „Pokud nás vezmou zpátky, soutěž s naší nabídkou musíme vyhrát,“ je přesvědčen Fibingr.
„Ještě jsme o tom nediskutovali,“ odpovídá náměstek hejtmana Šulce Radek Vonka na dotaz, jak bude kraj po komplikaci v tendru postupovat. Přitom by bylo třeba, aby poradce už pracoval. Ústecký kraj nyní uplatnil v regionálním operačním programu čtyři rekonstrukce silnic za 733,5 milionu korun a projekty dopravní infrastruktury připravované pro další výzvy dosahují 2,5 miliardy korun. Na nejbližším zastupitelstvu chce otázku tendru otevřít Jaroslav Foldyna, kandidát ČSSD na post hejtmana. „Filozofie generálního partnera není od věci, ale zakázka by měla být na rok. Takhle to vypadá, že si kolegové z ODS chtějí zajistit vliv na 3,5 roku bez ohledu na výsledek voleb,“ kritizuje Foldyna a dotýká se personálního a politického propojení krajské rady a Regionální rozvojové agentury. „Po volbách nebudou přece v představenstvu RRA opoziční politici. Je jasné, že změní-li se politická garnitura, lidé se vymění,“ oponuje Vonka. „Pokud kraj agenturu ze 70 procent vlastní a chce, aby byla dobře řízená, dosadí do ní přece politika,“ dodává náměstek. K obřímu tendru, jaký RRA absolvuje poprvé, přitom s dotazem na nabídnutou cenu odpovídá: „Nevím, mám jiné starosti a tímto nežiji.“

BOX 1:
Europoradci

Firmy a sdružení, které se hlásily do tendrů

Ústecký kraj
První tendr vyhlášený 30. dubna 2007, který zrušil ÚOHS - tři uchazeči: Regionální rozvojová agentura Ústeckého kraje
Renards
AQE advisors
Druhý tendr vyhlášený 5. března 2008:
Vítěz - Sdružení pro rozvoj Ústeckého kraje
Regionální rozvojová agentura Ústeckého kraje
Eurovision
Ropro
Druhé místo - Ernst & Young s partnery:
Asistenční centrum
Grant Advisor
Vyloučení:
Renards s partnery: UniCredit Bank Czech Republic, Progrant, HOPE-E.S. (nízká nabídková cena)
Centire Czech (z formálních důvodů)
Technoexport (z formálních důvodů)

Jihomoravský kraj
Vítěz - Eurovision s partnery:
Regionální poradenská agentura
DHV CR
Vyloučení:
Raven EU Advisory
Renards
JMK Projekt - společná nabídka čtyř firem (Euronest z Třebíče, GaREP z Brna a GHC Regio z Olomouce), vyloučena, protože neprokázala splnění kvalifikace
Equica - neprokázala splnění kvalifikace

BOX 2:
Kdo je kdo
Představení firem usilujících o krajské zakázky v abecedním řazení
AQE advisors - společnost z Brna, do loňska dcera poradenské firmy Raven. Jednateli byli Jan Havránek (nyní Raven EU Advisory) a Stanislav Podroužek. Od konce května uvádí obchodní rejstřík jako jediného akcionáře občanské sdružení Fairway se stejným sídlem jako Raven.
Asistenční centrum - firma z Mostu, která má deset kanceláří po celé ČR. Exkluzivní smluvní partner ČSOB pro oblast poradenství a financování projektů s podporou dotací z fondů EU a státního rozpočtu. Hlavní osoba - František Jochman.
DHV CR - člen mezinárodního holdingu DHV Group založeného v roce 1917 v Nizozemsku, v Česku působí od roku 1992. Sídlí v Praze a pobočky má v Brně a Ostravě. Hlavní osoba - Radim Gill. Ernst & Young - světová poradenská firma, která v Česku působí od roku 1991. Zabývá se mimo jiné poradenskými službami v oblasti fondů EU.
Eurovision - poradenská společnost, která vznikla před osmi lety. Centrálu má v Brně a pobočku v Praze. Spolumajitelem firmy byl David Šeich, od roku 2002 poslanec za ODS. Původní firma byla předloni vymazána z obchodního rejstříku - po rozdělení „eseročka“ na nástupnické Eurovision, s. r. o. (vloni transformované na akciovou společnost) a Grant Advisor. Grant Advisor - malá brněnská firma, kterou před dvěma lety založil Martin Dítě, bývalý Šeichův partner v Eurovision. HOPE-E.S. - brněnská agentura vznikla v roce 1997 a poskytuje kompletní jazykový servis. Její divize EUservis se specializuje na dotační projektování.
Raven EU Advisory - velká brněnská poradenská firma, která vznikla před osmi lety jako Raven Consulting. Majoritním akcionářem je Česká spořitelna. Hlavní osoba - Jan Havránek (s 34procentním podílem je společníkem poradenské firmy BIC Brno).
Progrant - malá firma z Prahy, založená v roce 2004, patří třem společníkům z Říčan.
Regionální poradenská agentura - brněnská firma, která vznikla v roce 2002. Vlastní ji tři společníci z Brna, mladí křesťanští demokraté. Jako svého partnera uvádí Jihomoravský kraj. Regionální rozvojová agentura Ústeckého kraje - ze 70 procent ji vlastní kraj. V čele představenstva je náměstek hejtmana Radek Vonka, místopředsedou Jan Řehák, náměstek primátorky Chomutova. Dalšími členy jsou náměstek primátora Teplic Pavel Šustáček, krajský radní Pavel Kouda a šéf litoměřické hospodářské komory Zbyněk Pěnka.
Renards - brněnská firma vzniklá v roce 1997. Vlastní ji čtyři společníci, kteří odešli z Ravenu. Hlavní osoba - Dušan Fibingr, ředitel a jeden ze společníků.
Ropro - malá firma se sídlem v Ústí nad Labem, která vznikla vloni. Jediným akcionářem je osmadvacetiletý Michal Petřík z Brna, který tvoří jednočlenné představenstvo. V Brně mají bydliště i dvě ženy z tříčlenné dozorčí rady. Lidé z branže vidí v Ropru ústeckou odnož Eurovision. Petřík je asistentem poslance za ČSSD Petra Červenky, zvoleného za Ústecký kraj.

BOX 3:
Miliardy pro kraje
Dotace pro regionální operační programy na léta 2007 až 2013 (v milionech eur)
Region*Finance
Severozápad (Ústecký a Karlovarský kraj)*745,9
Jihozápad (Plzeňský a Jihočeský kraj)*619,6
Střední Čechy*559
Severovýchod (Královéhradecký, Pardubický a Liberecký kraj)*656,5
Jihovýchod (Vysočina a Jihomoravský kraj)*704,4
Střední Morava (Olomoucký a Zlínský kraj)*657,4
Moravskoslezsko*716
Celkem*4 659

Pramen: Ministerstvo pro místní rozvoj

Praporek 1: Jihomoravský kraj neměřil všem stejným metrem a ÚOHS svým rozhodnutím v podstatě potvrdil podezření, že vítěz tendru byl předem daný
Praporek 2. Není naším zájmem, aby projekty připravovaly firmy z Prahy či dokonce ze zahraničí, prohlásil ústecký hejtman Jiří Šulc
Praporek 3: Jihomoravský kraj nemůže kvůli pokračujícímu šetření ÚOHS podepsat smlouvu na velkou zakázku s vítězným Eurovisionem. Našel si však cestičku, jak ze zablokované zakázky vybruslit.


Čtěte také

 ArcelorMittal Ostrava

Ostravská huť sníží výrobu oceli o pětinu. Propouštět nebude

Ostravská huť ze skupiny Liberty Steel dočasně sníží výrobu oceli o 20 procent. Pokles…

před 2 hodinami

Kryptoměny  Investoři do kryptoměn Cameron a Tyler Winklevossové

Vlastní kryptoměnu budou mít i Amazon a Google, předpovídají bitcoinoví miliardáři Winklevossové

Bratři Tyler a Cameron Winklevossové, jedni z nejznámějších investorů do bitcoinu, vítají…

před 3 hodinami

 Lithium na Cínovci

Lithium, grafit či uran. Stát chce získat kontrolu nad strategickými surovinami

Kauza lithium už by se neměla opakovat. Vláda totiž připravuje nové geologické průzkumy,…

před 9 hodinami

 Předseda ČSSD Jan Hamáček

ČSSD trvá na jmenování Šmardy. Hamáček dostal mandát ukončit vládní spolupráci s ANO

Sociální demokracie i po dnešním jednání svého předsednictva zůstává ve vládě s hnutím…

15. července 2019

 Polský prezident Andrzej Duda a slovenská prezidentka Zuzana Čaputová

Podle Čaputové chybí Rusku úcta k pravidlům. NATO musí být jednotné, shodla se s Dudou

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se dnes ve Varšavě shodla s polským prezidentem…

15. července 2019

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
A co když mi v práci nedají dovolenou?
Jaké dotace můžete získat na tepelné čerpadlo?
Hygienické limity aneb kolik toho můžete uzvednout v práci
Jak správně napsat motivační dopis
Nejvyšší průměrnou čistou mzdu mají Švýcaři
Auta
Nastupující generace Škody Octavia ukázala na neoficiálních…
Eco Rally Bohemia 2019: Audi e-tron znovu středem pozornosti a znovu kvůli hlouposti mistrů světa
Galerie fotek, které se do AMS nevešly: BMW X7, DS3 Crossback, Peugeot 508 SW
Continental uspěl ve sporu o porušení průmyslového vzoru
Galerie: Renault připomíná 40 let přeplňovaných motorů. Prohlédněte si jeho slavné civilní i závodní modely
Hry pro příležitostné hráče