TENDR VZOR POLDI - Euro.cz

Přihlášení

TENDR VZOR POLDI

, István Lékó,
TENDR VZOR POLDI
Zdroj: Euro.cz

Vláda rafinérii asi prodá zájemci, který nabídne nejvyšší cenu

Vláda má v příštích dnech vyhlásit výběrové řízení na prodej státního podílu ve strategickém podniku Paramo, ve kterém první podmínkou bude nabízená cena a až druhou podnikatelský záměr. Ministerstvo financí očekává, že se prodej uskuteční na ja ře roku 2000 a výnos by neměl být nižší než 600 milionů korun. Vyplývá to z vládních privatizačních dokumentů, které má týdeník EURO k dispozici.

O sedmdesátiprocentní podíl FNM v podniku se zajímá Lukoil, Unipetrol, Česká rafinérská a Elf Aquitaine. Podle nejmenovaného člena představenstva Unipetrolu se do tendru přihlásí buď samotný holding, anebo Česká rafinérská, kde 49 procent akci í vlastní mezinárodní konsorcium společností Agip, Conoco a Shell, nicméně rozhodnutí o tom zatím nepadlo. Záleží prý na podmínkách vlády. Pro tento holding není jedno, kdo bude vyrábět benzin v Pardubicích a prodávat ho na desítkách pump Parama. Bude-li to konkurent České rafinérské, její podíl na trhu pohonných hmot klesne pod kritickou hranici.

Druhá podmínka tendru je podnikatelský záměr, který má být podle společného návrhu ministrů Grégra a Mertlíka strukturován tak, že například zahrne základní směry rozvoje, udržení stávajícího sortimentu petrolejářských produktů a jejich rozvoje, zabezpečení exportních trhů v okolních státech, zajištění pomoci regionu, analýzu výrobních a odbytových možností a analýzu potřeb pracovních sil.

Mezi podmínkami už nenajdeme návrh ministra Grégra, aby se nový vlastník, bude-li dodavatelem ropy i pro ostatní rafinérie v ČR (například Lukoil), zavázal, že bude tuto surovinu všem prodávat za stejnou cenu (EURO 47/1999).

Tržní hodnotu Parama vedení Unipetrolu odhadlo pře několika měsíci na 640 milionů korun. Očekává se ale, že víc peněz nabídne ruský Lukoil, který by u nás rád získal rafinérii a jejích 25 (v budoucnu až 40) čerpacích stani c.

Kdyby se na Václava Klause neuskutečnil takzvaný sarajevský atentát, Paramo by již dva roky bylo privátní. Privatizační materiál tehdejší vlády z podzimu 1997 navrhoval tři varianty: vložit podnik do Unipetrolu, prodat ho firmě Petrolin, kterou vlastnilo pět manažerů a majitel Sezooz Group Roman Zubík, nebo privatizovat formou výběrového řízení. Klausova vláda očekávala, že podnik prodá za zhruba 660 milionů korun.

Diskuze