Teleworking je příležitostí k úsporám i výkonům

14. října 2002, 00:00 - (vza, pr)
14. října 2002, 00:00

Šanci na zajímavé zaměstnání mají i občané zdravotně či sociálně handicapovaní Standardní začátek dne pracujícího člověka: Probudí se v půl sedmé do pošmourného podzimního rána, aby vyrazil do procesu, tedy do práce či zaměstnání. Schéma začátku pracovního dne běžného zaměstnance obyčejně začíná obdobně.

Šanci na zajímavé zaměstnání mají i občané zdravotně či sociálně handicapovaní

Standardní začátek dne pracujícího člověka: Probudí se v půl sedmé do pošmourného podzimního rána, aby vyrazil do procesu, tedy do práce či zaměstnání.

Schéma začátku pracovního dne běžného zaměstnance obyčejně začíná obdobně. V rychlosti zhltne trochu jídla a vyrazí rychle do práce, aby třeba na osmou byl na místě. Rychle - to je už v celé řadě našich měst dost relativní pojem. Pokud člověk jede autem, spíše stojí v nekonečných kolonách aut s nervózními řidiči. V přeplněném autobuse nebo tramvaji pak musí ignorovat zvonění mobilního telefonu, protože ve skrumáži tlačících se spolucestujících vůbec neprostrčí ruku do kapsy, aby hovor přijal. Po dlouhých minutách takového stresu dorazí pracující do práce v devět hodin. Ještě se ani nezačal věnovat svým povinnostem a už je psychicky unavený. Po náročném pracovním dni se vydává na cestu domů a přemítá o tom, co ho čeká následující pracovní den. Je pravděpodobné, že ranní situace se bude příštího dne opakovat. Uvědomuje si, jak netrpělivě ho vyhlíží manželka a jak se na něho těší děti, on se však vrací značně vyčerpaný. Na radostném návratu domů to moc nepřidá. I takový je život.

Jiný model

A teď jinak. Ráno zaměstnanec vstane o hodinu později. Zajde si koupit noviny a čerstvé pečivo. V klidu se nasnídá a zapne počítač. „V práci“ je opět v devět hodin. Zkontroluje e-mail, prostřednictvím mobilního telefonu domluví podrobnosti svých úkolů a termíny jejich splnění. Pracuje v klidu domova, nerozptyluje ho okolní hluk a hovory kolegů. Netřeba dodávat, že práce je tak produktivnější a efektivnější. V přestávce na osvěžení stihne třeba vyzvednout děti ze školky a navíc může zapomenout na několik hodin promarněných v kolabující dopravě.

V práci, a přesto doma

První příklad je jakýmsi standardem daným tradičním a klasickým přístupem k práci, k zaměstnanosti a organizaci práce. Technologie však v poslední době pokročily tak daleko, že ani druhý příklad, práce z domova, již nepůsobí jako utopie a výplod choromyslného vizionáře. Už i u nás je možné uplatnit druhý model prvním průkopníkem je společnost Contactel. Nabízí zákazníkům na českém trhu nový koncept práce na dálku pod názvem HOMEWORKING. Vývoji a testování tohoto konceptu věnoval Contactel více než jeden rok. Impulzem, který urychlil jeho uvedení na trh, byla situace, v níž se Česká republika ocitla po nedávných povodních. Koncept teleworkingu - jak se tento způsob práce nazývá je již dlouho a detailně rozpracován. Teleworking ve vyspělých zemích podporují jak zaměstnanci, tak i zaměstnavatelé. Ostatně, svědčí o tom i evropské dohody mezi organizacemi zaměstnanců a zaměstnavatelů. Zaměstnavatelům přináší úspory na ubytovacích prostorech pro administrativní činnosti, na nábytku a vybavení kanceláří; zaměstnancům úsporu času při docházení za prací, příjemnější pracovní prostředí domova a pružnější pracovní dobu. V neposlední řadě jde i o efekt dalšího vzdělávání, neboť se každý článek systému teleworkingu musí pravidelně orientovat a seznamovat s jednotlivými články nového systému organizování a řízení práce. Využití počítače a informačních technologií pro práci z místa mimo sídla či pracoviště firmy má své jisté výhody a může být šancí i pro skupiny občanů, kteří jsou určitým způsobem handicapováni. Jak po zdravotní, tak po sociální stránce. Nejde jen o zdravotně postižené a nemocné, ale i o skupiny, o kterých zahraniční materiály hovoří jako o občanech se ztíženým přístupem k práci i bankovnímu kontu. Své problémy mají například absolventi škol, matky, které se chtějí vrátit do zaměstnání po mateřské dovolené, navrátilci z výkonu trestu odnětí svobody, vyléčení narkomani a alkoholici, příslušníci etnik či imigranti. V ýčet není zcela jistě úplný, může mít svůj celostátní, v blízké budoucnosti celoevropský rozměr, stejně jako rozměr „jen“ regionální. Nový pohled na uvedenou problematiku zprostředkují zahraniční zkušenosti s tzv. sociální ekonomií. Tam, kde už umí pojem definovat, vědí, že činnost, spojující v sobě prvky podnikání, charity a sociálních služeb, je přínosem pro celou společnost a hlavně pro jednotlivce. U nás se o ní příliš neví, i když například výrobní družstva invalidů nebo firmy, které takové skupiny občanů dokáží zaměstnat, jsou vlastně subjekty sociální ekonomie. Práce z domova má ale i svá proti. Odborníci hovoří o tom, že práce prostřednictvím informačních technologií je náročná z hlediska sociálních vazeb, psychiky a psychologie. Upozorňují, že ji bez náležité přípravy každý nezvládne a že určitou dobu trvá přechodné období, ve kterém jde o adaptaci, o vytváření nových organizačních modelů jak v řízení, tak v mezilidských vztazích.

Teleworking

Jak je možné si představit „Práci na dálku“? Činnosti, které obvykle vykonává pracovník v zaměstnání každý den, je schopen stejně dobře udělat z domova nebo z místa, z něhož se může připojit do počítačové sítě svého zaměstnavatele, ať jde o firmu, podnik či kancelář.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
Další devadesátková hra zdarma. Stáhněte si akci MDK
AMD brzo vydá nové procesory, podpora už je v BIOSech. APU Raven Ridge možná v lednu?
10 tipů na nejlepší tablety pro práci i zábavu [Vánoce 2017]
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít