Televize žije

26. února 2010, 11:20 - David Kasl
26. února 2010, 11:20

Nový impulz sledovanosti přichází paradoxně z digitální fronty

Zabije internet televizi? Odpověď na otázku, která ještě před několika lety představovala noční můru pro majitele největších televizních sítí, naznačily již letní olympijské hry v Pekingu před dvěma lety. A právě skončivší zimní hry ve Vancouveru ji potvrdily: nikoliv. Alespoň prozatím.
Olympiáda ve Vancouveru se na severoamerickém kontinentu, odkud také Mezinárodnímu olympijskému výboru (MOV) plynou největší příjmy z prodeje televizních práv, stala nejsledovanějšími zimními hrami od roku 1994. Letošní Super-Bowl byl vůbec nejsledovanějším programem v historii USA (po závěrečné epizodě seriálu M*A*S*H v roce 1983). Podobně přitahují k televizním obrazovkám rekordní počet diváků rovněž udílení cen, jako jsou hudební Grammy. A mnoho šéfů televizních stanic přisuzuje největší zásluhu na „teleobrození“ právě internetu.
Prostřednictvím blogů a sociálních sítí jako Facebook nebo Twitter si lidé stále více předávají v reálném čase své dojmy ze sledování podobných monstrakcí. Touha po sdílení emocí díky tomu přiláká k obrazovkám i ty, kteří by jinak například o olympiádu zájem neměli. Dle americké společnosti Nielsen, jež monitoruje televizní sledovanost a aktivitu uživatelů na internetu, každý sedmý divák zahajovacího ceremoniálu olympiády či Super-Bowlu zároveň surfoval na webu. Dle viceprezidenta Nielsenu Jona Gibse tyto údaje naznačují rostoucí význam interaktivity pro televizní zážitky. „Do budoucna si nedovedu představit velkou událost, při níž by se diváci nestali součástí jejího příběhu,“ dodává mediální ředitelka Twitteru Chloe Sladdenová.

Samé rekordy

MOV během her ve Vancouveru odhadoval, že přilákají na 3,5 miliardy diváků, tedy polovinu světové populace. „Digitální boom pokračuje a objem hodin odvysílaných celosvětově prostřednictvím nových digitálních médií v podobě internetu či mobilních telefonů je stejný jako u tradičního vysílání,“ domnívá se šéf marketingu MOV Timo Lumme.
Dle údajů televizní stanice NBC, která koupila práva na Vancouver pro USA za 820 milionů dolarů (s 1,18 miliardy za Londýn zaplatila třetinu celkových příjmů MOV z televizních práv ve výši 3,3 miliardy dolarů), sledovalo hry během prvních deseti dní průměrně 26 milionů diváků, což je o 27 procent více než během předchozí zimní olympiády v Turíně. Samo zahájení her přilákalo k obrazovkám průměrně 32,6 milionu Američanů, o 47 procent více než před čtyřmi lety. Což je logické, protože Turín byl považován za „evropské hry“. Zahájení letních her v americké Atlantě v roce 1996 na NBC sledovalo na 77 milionů diváků. Letní olympiády jsou však tradičně mnohem sledovanější, čemuž odpovídá i vyšší cena za vysílací práva.
V Kanadě sledovalo hokejový duel domácích s USA již v základní skupině 10,4 milionu diváků, nejvíce v historii sportovních přenosů v zemi. A rekordy padaly i na internetu, kde francouzské a anglické stránky televizních stanic sdružených v olympijském konsorciu zaznamenaly na 110 milionů přístupů, což je srovnatelný počet jako po patnácti dnech letní olympiády v Pekingu (i když zvýšený zájem lze v tomto případě připsat kanadskému pořadatelství).
Přestože například americká NBC již před vypuknutím olympiády odhadovala především kvůli ekonomické krizi a výpadku inzertních příjmů ztrátu z her okolo dvou set milionů dolarů, MOV se snížení hodnoty televizních práv do budoucna nebojí. „MOV nikdy nikoho k placení nenutil, je to vždy otázka nejvyšší nabídky,“ podotýká Lumme z MOV. Olympiády budou podle všeho i nadále celosvětovou sportovní událostí číslo jedna. Aby na nich ale tradiční televizní obři dokázali vydělat, nesmějí zaspat v integraci nejnovějších trendů digitální komunikace. Jinak by mohli skončit na podobném huntě jako tradiční hudební vydavatelství.

*
(box + tab)
Česká televize
„Zlatý“ hokej Rychlobruslařka Martina Sáblíková vstoupila ziskem dvou zlatých a jedné bronzové medaile do historie. Tedy sportovní. Údaje o sledovanosti České televize během olympiády ve Vancouveru ukazují, že být megahvězdou světového formátu nestačí. Vítězem pomyslné olympiády sledovanosti se totiž stal hokejový zápas Česko versus Rusko 21. února, v němž jsme po prohře 2 : 4 přišli o přímý postup ze skupiny. Přímý přenos vidělo v televizi v průměru 2,163 milionu diváků (podíl na publiku 56 procent), o více než polovinu méně, než kolik jich před televizí sedělo během historicky dosud nejsledovanějšího pořadu zimních her. Finálový zápas Česka proti Rusku během olympiády v Naganu v roce 1988 zhlédlo 4,82 milionu diváků (při podílu na publiku 97,39 procenta).
Česká televize připravila sportovním fanouškům kromě zpravodajství na programech ČT2 a ČT4 rovněž nekomentované přímé přenosy na šesti internetových kanálech. „Na olympijském webu www.zoh.cz jsme do čtvrtka zaznamenali téměř tři miliony návštěv,“ uvedl pro týdeník EURO mluvčí České televize Ladislav Šticha. Ve dnech, kdy startovaly české naděje, se denní počet zobrazených stránek pohyboval kolem 1,5 milionu. Odbavovaný datový tok streamingu přitom ve špičkách přesahoval 30 gigabitů za vteřinu, což představuje více než čtvrtinu provozu celého českého internetu. V době uzávěrky tohoto vydání týdeníku EURO byly ve hře o diváckou přízeň ještě slalomářka Šárka Záhrobská a běžec Lukáš Bauer na 50 kilometrů klasicky.
Medailový zájem Sledovanost přímých přenosů závodů, v nichž Čeští sportovci získali medaile (k 25. 2. 2010) Sportovec*Diváků (průměrně v milionech)*Podíl na publiku
Martina Sáblíková (5000 m, zlato)*1,629*64 %
Martina Sáblíková (3000 m, zlato)*1,322*65 %
Lukáš Bauer (15 km volně, bronz)*1,125*36 %
Martin Jakš, Lukáš Bauer, Jiří Magál, Martin Koukal (štafeta 4x 10 km, bronz)*0,968*25 %
Martina Sáblíková (1500 m, bronz)*0,464*66 % Pramen: Česká televize
*
(anketa)
Partneři českého týmu
Olympijské hry a my Odpovídá Karel Kraus, senior brand manažer značky Pilsner Urquell

1. Jaké ekonomické efekty má pro vaši společnost partnerství v Českém olympijském týmu? Generuje nové podnikatelské příležitosti? Partnery Českého olympijského týmu jsme již od roku 2001 a nedávno jsme smlouvu prodloužili až do roku 2016. Pilsner Urquell je nejhodnotnější značka v oblasti pivovarnictví. Olympijské hry zase zastupují nejvyšší hodnoty v oblasti sportu. Obecně lze říci, že partnerství s Českým olympijským týmem podporuje poptávku po naší značce a má pro nás ekonomický efekt.

2. Je publicita vašeho partnerství uspokojivá? V tomto ohledu nemůžeme nikdy prohlásit, že nechceme být vidět více! Hledáme stále nové příležitosti pro co největší pozitivní publicitu spojenou s partnerstvím. Snažíme se využívat naší pozice generálního partnera a komunikovat partnerství s českými olympioniky zejména marketingovými a PR prostředky. Příkladem může být vypravení piva z Plzně do Vancouveru a cesta olympijské várky do Kanady či spojení s olympijskou legendou Jiřím Raškou.

3. Domníváte se, že se olympijskému hnutí podařilo de Coubertinovy olympijské principy, jako jsou přátelství mezi soupeři, čest či nezištnost, prosadit jako normu ve světovém sportu? Je to běh na dlouhou trať a jistě se liší sport od sportu. Není to ale úkol pouze pro olympijské hnutí, které tyto normy nastavilo, ale pro všechny, kteří se kolem sportu pohybují. Včetně partnerů a diváků. Doba i životní styl se mění, ale olympijská myšlenka zůstává a nabývá na popularitě – svědčí o tom i stále vyšší zájem o hry.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Psaní na displeji tažením a nová gesta při psaní rukou [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít