TELEKOMUNIKAČNÍ NOVINKY

27. října 2003, 00:00 - ROSTISLAV KOCMAN
27. října 2003, 00:00

Těžká situace se státním rozpočtem přinutila naši vládu souhlasit se zpomalením technického pokroku. Moderní mobilní sítě třetí generace (UMTS) u nás totiž podle licenčních podmínek měly začít fungovat od 1. ledna 2005. Licence na provoz sítí třetí generace vlastní Eurotel a T-Mobil.

SÍTĚ TŘETÍ GENERACE U NÁS BUDOU POZDĚJI

Vláda s nimi nyní prostřednictvím ministra informatiky Vladimíra Mlynáře vyjednává o posunutí termínu spuštění o rok - tedy na 1. leden 2006. Důvod těchto ústupků je jednoduchý. Operátoři měli splácet licence ještě téměř deset let. Jenže vláda potřebuje peníze ihned, a tak se jí přibližně pět miliard korun, které by měli operátoři splatit, velmi hodí. Výměnou za předčasné splacení souhlasí s oddálením spuštění sítí UMTS. Operátoři samozřejmě mohou spustit své sítě třetí generace kdykoliv dříve.

ZÁKON O ELEKTRONICKÝCH KOMUNIKACÍCH

Velmi důležitý zákon o elektronických komunikacích, který by měl nahradit i současný telekomunikační zákon, rozhodně nebude platit od května roku 2004, jak původně předpokládalo ministerstvo informatiky. Přijetí tohoto zákona po České republice požaduje mimo jiné i Evropská unie, jejíhož komisaře již ministr Mlynář o zpoždění informoval. Zákon o elektronických komunikacích ale potřebuje především český telekomunikační trh, protože současný telekomunikační zákon se v praxi ukazuje jako neefektivní. I když jde o zákon jen několik let starý, ukazuje se dnes jako zastaralý a málo flexibilní vzhledem k novým technologiím a novým formám podnikání v oblasti elektronických komunikací.

FIRMY MOHOU VOLAT MEZI ČR A SR LEVNĚJI

Telekomunikační firmy se předhánějí v nabídkách levného volání mezi Českou a Slovenskou republikou. V září oznámila společnost T-Mobile, že české firmy, které mají pobočky na Slovensku (může jít i o dvě firmy jednoho holdingu; musí být majetkově propojené) a používají tam služeb sítě EuroTel Bratislava, si mohou volat na vzájemné mobilní telefony za zvýhodněnou sazbu. Na tuto nabídku reagovali i ostatní mobilní operátoři zlevněním některých mezinárodních sazeb za volání a zvýšila se i aktivita pevných operátorů, kteří nabízejí zvýhodněné volání se Slovenskem již delší dobu. S agresivní nabídkou přišel Contactel, který nabízí volání mezi českými a slovenskými pobočkami firmy zdarma. Nejde sice o klasické volání, ale o volání přes internet, ale kvalita těchto hovorů již dávno odpovídá klasické telefonní síti. Je možné předpokládat, že s podobnými nabídkami přijdou i ostatní operátoři.

VÍKENDOVÉ VOLÁNÍ MOBILNÍCH OPERÁTORŮ

Eurotel i T-Mobile již nabízejí svým zákazníkům možnost volat výhodně o víkendu. Služba T-Mobile Víkend+ za měsíční poplatek 30 korun umožňuje po vyčerpání volných minut volat o víkendu do sítě T-Mobile za 0,50 Kč za minutu. Eurotel nenabízí levné minutové sazby, ale balíček Eurotel Top Víkend. Ten stojí 150 korun měsíčně a zákazník za něj získá možnost provolat bezplatně o víkendu 100 minut do sítě Eurotel a do pevné sítě a po celý měsíc poslat zdarma 50 SMS a 25 MMS. Do konce roku si Eurotel účtuje měsíční poplatek jen jednu korunu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít