Telekomunikace zřejmě čeká vyšší sazba DPH

25. listopadu 2002, 00:00 - (av)
25. listopadu 2002, 00:00

Telekomunikace se těsně před vstupem ČR do Evropské Unie mají přesunout z nižsí (tedy 5%) sazby DPH do vyšší 22%. Informovala o tom nedávno MF DNES. Stane se tak v souladu s požadavky EU na zařazení telekomunikačních služeb do vyšší sazby DPH. Nejedná se však o netušenou informaci.

Již delší dobu je známo, že náš vstup do EU si vyžádá řadu změn v oblasti DPH. Pokud by se tedy zachovala výše stávajících sazeb, znamenalo by to faktické zvýšení o zhruba 16 %. Do vyšších sazeb DPH se mimo telekomunikací chystají také stavební práce nebo teplo, ale naštěstí se našim vyjednavačům podařilo dosáhnout dohody s EU a odložit toto zvýšení až do roku 2007. U telekomunikací se tak ale nestalo, a tak nás čeká cenový skok. Běžné domácnosti a neplátci DPH toto pocítí jako silné navýšení, naproti tomu u plátců DPH fakticky o nic nejde, protože ti si stejně zaplacené DPH nechají odečíst. Přínosy pro stát jsou to značné, do státní pokladny by po zvýšení DPH mělo proudit zhruba o 17 - 21 miliard více než dosud. Faktorů ovlivňujících výpočet je mnoho, nelze proto stanovit přesnou částku. Jedná se tedy o hrubý odhad, který nepočítá s plátci DPH, kteří si nechávají DPH od státu zase vrátit. Ovšem každé zvyšování cen je velice nepopulární a v oblasti telekomunikací to platí dvojnásob. Zvlášť hákliví jsou uživatelé internetu, ti domácí dvojnásob. Příslušná novela zákona by měla být parlamentu předložena v dubnu příštího roku. Očekává se, že by měla projít oběma komorami bez problémů, ovšem při rychlosti projednávání je duben termín tak akorát přesný pro schválení ke konci roku. Stávající vláda se již nedávno ve svém známém „povodňovém balíčku“ pokoušela prosadit trojí sazbu DPH, jejíž střední výše se měla pohybovat kolem 12 - 13 %. Do této střední sazby měly být zařazeny také telekomunikace, což by sice zřejmě zmírnilo konečný efekt zvyšování sazeb DPH, ale hlavním hnacím motorem by byly spíše zvýšené příjmy do státní pokladny.

Ačkoliv se Česká republika řadí k nejvyspělejším zemím bývalého východního bloku, stále ještě nedosahujeme na západní Evropu. Čísla o počtu domácností s telefonní linkou, počítačem a připojením k internetu o tom svědčí zcela jasně.

Český telekomunikační trh se rozrůstá, před sedmi lety dosahoval necelého 1,5 % HDP a v roce 2000 to byl již více než dvojnásobek, tedy přibližně 3,4 %.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
DVB-T2 již pro 83 % domácností. Nové pokrytí hlásí Černá hora a Lysá hora
Objevil se první dvoujádrový Ryzen, vzorek mobilního čipu s GPU Radeon Vega 3
Samsung udělá z mobilů ještě lepší počítače. Na Galaxy S8 a Note8 poběží Linux
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít