Telefonování výrazně zdraží

15. prosince 2003, 00:00 - VLADIMÍRA BEZECNÁ
15. prosince 2003, 00:00

MAJITELÉ PŘEDPLACENÝCH KARET MOHOU ČÁSTEČNĚ ODDÁLIT ZDRAŽENÍ TELEKOMUNIKAČNÍCH SLUŽEB. STAČÍ JEN BRZO NAKOUPIT KREDIT A DOBÍT TELEFON CO NEJDŘÍVE. VYDĚLAJÍ. KLIENTI S PAUŠÁLNÍMI PROGRAMY NEMOHOU ZDRAŽENÍ NIJAK ODVRÁTIT ANI POSUNOUT.

S Novým rokem přijde i zvýšení DPH u telekomunikací o 17 procentních bodů. Většinu zaplatí zákazník. ZDRAŽENÍ SE DOTKNE I PEVNÝCH TELEFONNÍCH LINEK I PŘIPOJENÍ NA INTERNET. V podivném záchvěvu zařadila vláda a posléze i Parlament telekomunikační služby do vyšší sazby DPH. Ta je mimochodem nejvyšší ze všech přistupujících zemí do Evropské unie. V praxi to znamená, že všechny poplatky z telefonování a internet se výrazně zvednou. Téměř žádná telekomunikační společnost nehodlá své služby částečně zlevnit, aby zákazníkům kompenzovala vyšší daňové zatížení. Zvýšení se více dotkne domácností, protože firmy mohou uplatnit odpočet DPH. KREDIT SE VYPLATÍ DOBÍT

Výjimkou tak zůstane Český Telecom, který částečně zlevňuje připojení k internetu přes ADSL. Hlavním důvodem však není kompenzace vyšší daně, ale prostý fakt, že ADSL bylo neúměrně drahé. Méně se také dotkne nové DPH mobilního operátora Oskar. Už od začátku vstupu na trh uváděl své ceny tvrdošíjně bez daně z přidané hodnoty. Na jeho cenících se tedy opticky nic měnit nebude. Zbylí dva mobilní operátoři a všichni fixní budou muset své ceníky výrazně upravovat. Vyplatí se předem si dobít mobil v případě, že máte předplacenou kartu v nejbližších měsících. Operátoři totiž budou ještě několik měsíců refundovat zpětně zvýšenou daň z přidané hodnoty. Oskar zvyšuje hodnoty dobíjecích kuponů i částek v bankomatech pro dobíjení předplacených karet ze 400 a 1000 korun na 500, respektive 1200 korun včetně daně z přidané hodnoty. Zákazníci, kterým na konci roku zůstanou kupony se starými hodnotami, je budou moci použít do konce března. Navíc se jim zvýší kredit o 17 procentních bodů, tedy rozdíl mezi novou a starou sazbou DPH. Nově budou také nastaveny hodnoty pro dobití Oskaret v bankomatech a nebo přímo z mobilu. Od února budou v nabídce částky 250, 500, 1200 a 2400 korun. Nejnižší částka, kterou bude možno dobíjet kredit, se tím posunuje z 200 na 250 Kč. Podobně se zachová i Eurotel, který všem zákazníkům zvýší letos získaný kredit na předplacené kartě o rozdíl DPH. T-Mobile svou nabídku v době uzávěrky ještě nezveřejnil. Obecně však platí, že klient, který si letos koupí dobíjecí kupon pro předplacenou kartu a dobije z ní kredit před koncem roku, na něj provolá příští rok stejně minut jako letos a zdražení se jej tak nedotkne. U paušálních tarifů se zdražení nelze nijak vyhnout. Všichni mobilní operátoři zřejmě promítnou zdražení plně do svých cen přenesou jej tak zákazníky. Operátoři nepředpokládají, že by lidé začali kvůli vyšší DPH méně telefonovat. Naopak analytici počítají, že klienti budou ještě více přecházet z předplacených karet na levné paušální programy. Český Telecom podle mluvčího Vladana Crhy v současné době dopad zvýšení DPH teprve hodnotí. „Řešíme záležitost s Českým telekomunikačním úřadem, který je regulátorem některých našich cen,“ uvedl. Firma se podle něj bude v příštím roce snažit přijít s takovou nabídkou, která by zákazníkům alespoň částečně kompenzovala nepříjemný dopad 17procentního zvýšení DPH. Jinými slovy se to dá přeložit tak, že Telecom by neměl ceny bez daně určitě zdražovat. Spíše ceny udrží na stejné úrovni, případně lehce sníží. Možnou variantou jsou i nové cenové tarify, které změny trochu vybalancují. Po promítnutí zvýšené daně by například u nejvíce používaného programu Telecomu Home Standard vzrostl měsíční paušál z 299 Kč na téměř 350 korun. Minuta hovoru by pak mohla podražit o 20 haléřů na 1,60 Kč.

CENY MUSÍ STANOVIT ČTÚ Ceny Českého Telecomu však musí stanovit regulátor - Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Nové ceny však zatím úřad nestanovil, a ty se mají odvíjet podle inflace. „Zatím jsme nerozhodli. Termín není stanoven, ale Telecom chce mít nové ceny začleněné od 1. ledna, takže moc času není,“ uvedl předseda ČTÚ David Stádník. Připomněl, že údaj stanoví jen zvýšení celkové cenové hladiny, ale jednotlivé položky se mohou vyvíjet výrazně odlišně. Například v roce 2002 mohla firma zvýšit ceny o 3,7 procenta, měsíční paušál však vzrostl o 70 procent na 299 Kč. Možnou úsporou pro firemní sféru je u fixních linek přesun k paušálním tarifům, které umožní určitý objem provozu v rámci fixní měsíční částky. Domácnosti ušetří leda snížením objemu hovorů. Alternativní operátory vyšší DPH příliš netrápí. Jejich hlavními zákazníky jsou totiž firmy, které DPH odečítají. KABELOVÉ TELEVIZE SI VYMOHLY VÝJIMKU

Nezanedbatelný dopad bude mít zvýšení daně z přidané hodnoty i na přístup k internetu. Mobilní přístup i vytáčený přes dial-up modem nebo ADSL zdraží. Jedinou pravděpodobnou výjimkou bude internet přes kabelové televize. S odkazem na Evropskou unii si kabelové televize pravděpodobně vymohly výjimku a nebudou přeřazeny do vyšší sazby DPH. Získají tím nepoměrně velkou výhodu právě proti ADSL a dalším způsobům připojení.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
Zotac uvádí krátkou GeForce GTX 1080 Ti s vodním chlazením, pro kompaktní highendová PC
OLED, QLED a Smart TV. Jaké jsou nejlepší televizory roku 2017?
Jak (ne)funguje propojení počítače s mobilem ve Windows 10 Fall Creators Update?
Mladí Číňané soutěží ve virtuálním tleskání prezidentovi, mají na to aplikaci
Volby.cz byly pod „hackerským“ útokem, tvrdí Český statistický úřad
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít