Telecom v sedle černého koně

11. dubna 2005, 00:00 - RADAN DOLEJŠ
11. dubna 2005, 00:00

DOMINANTNÍ OPERÁTOR Zhruba do léta by měl Český Telecom definitivně skončit v rukou španělské Telefónicy. Zaplatí za něj více než 82 miliard korun. Rozhodla o tom minulý týden vláda. Po letech snažení a dvou neúspěšných pokusech o prodej by se snad měl Český Telecom konečně dočkat strategického majitele.

DOMINANTNÍ OPERÁTOR

**Zhruba do léta by měl Český Telecom definitivně skončit v rukou španělské Telefónicy. Zaplatí za něj více než 82 miliard korun. Rozhodla o tom minulý týden vláda.

Po letech snažení a dvou neúspěšných pokusech o prodej by se snad měl Český Telecom konečně dočkat strategického majitele. Stane se jím zřejmě španělská obdoba Telecomu, společnost Telefónica, která je odhodlána odkoupit majoritní podíl 51 procent akcií Telecomu za 82,6 miliardy korun.

Podmiňovací způsob je namístě, protože nákup musí ještě schválit antimonopolní úřady v obou zemích a také Evropská komise. Peníze za Telecom by měly na účet vedený u centrální banky dorazit do konce první poloviny letošního roku. To je datum, kdy ukončení prodeje předpokládá ministr financí Bohuslav Sobotka. První splátka však má přijít mnohem dřív. Telefónica se totiž zavázala, že uhradí desetinu ceny do čtyř dnů po doručení podepsané kupní smlouvy. Ta by měla být podle Fondu národního majetku podepsána už toto úterý. Nabídka na prodej Telecomu platí pro Telefónicu 45 dní, do té doby by firma měla definitivně potvrdit koupi. Pokud tak Telefónica neučiní, hrozí jí pokuta ve výši 10 procent kupní ceny.

Španělská firma porazila v privatizaci další konkurenty, kteří nabídli méně peněz. Švýcarský Swisscom chtěl dát 79,2 miliardy korun a společnost Belgacom 67,4 miliardy. Kupní cena výrazně předčila očekávání. Původně se uvažovalo o 65 miliardách jako maximálním možném příjmu. Telefónica si také musí připravit další finance na povinný odkup akcií od minoritních akcionářů. Názory analytiků se rozcházejí v tom, zda minoritní držitelé akcií prodají, nebo si je ponechají.

Příjmy z privatizace mají být použity k více účelům. Peníze chce vláda věnovat na financování fondů dopravy a bydlení, sanaci ekologických škod, úhradu ztrát České konsolidační agentury a nastartování penzijní reformy. ODS navrhuje, aby stát na zvláštní účet pro penzijní reformu převedl co největší část výnosu. A vláda také nedávno slíbila jedno procento z výnosu privatizace Telecomu na rozvoj českého internetu.

Při prodeji se stát rovněž zbavil rozhodující zlaté akcie, oplátkou však získal místo v dozorčí radě na tři roky po definitivním vypořádání celé transakce.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za…
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Technologie
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Galaxy S9 uvidíme už za sedm týdnů. Samsung jej přiveze na CES 2018
Herní počítač pod stromeček II: levná sestava do 20 tisíc [Vánoce 2017]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít