Tečka za krizí. Irsko nabízí čtvrtinu akcií zestátněné banky AIB - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Tečka za krizí. Irsko nabízí čtvrtinu akcií zestátněné banky AIB

, čtk,
Tečka za krizí. Irsko nabízí čtvrtinu akcií zestátněné banky AIB

Irsko zahájilo dlouho očekávanou primární nabídku akcií zestátněné banky Allied Irish Banks (AIB). Celkem chce na trhu nabídnout 25 procent akcií banky. Celého podílu v bance by se stát mohl zbavit v období osmi až deseti let, uvedl ministr financí Michael Noon. Primární nabídka AIB by mohla být podle agentury Reuters jednou z největších nabídek bankovní společnosti v Evropě od finanční krize v roce 2008.

Dublin spustil záchranu banky na počátku roku 2009. Za záchranu AIB daňoví poplatníci zaplatili 21 miliard eur (555,1 miliardy korun). Od loňského roku vláda zvažuje, že by mohla začít získávat zpět peníze, které za záchranu banky vydala.

Úspěšný vstup na burzu bude znamenat další milník v dramatickém obratu země z bankovní a fiskální krize, která zničila ekonomiku před deseti lety. Z prodeje akcií by podle obchodníků mohl stát získat tři miliardy eur. Její tržní hodnotu nyní obchodníci odhadují na 12 až 13 miliard eur, tedy méně, než kolik stát zaplatil za její záchranu.

„Myslím si, že pokud jde o úplný prodej AIB, bude pravděpodobně zapotřebí osm až deset let, aby to bylo učiněno takovým způsobem, že bude maximalizován návrat peněz od irských daňových poplatníků,“ řekl Noonan televizní stanici RTE. „Předvídám, že daňový poplatník bude v době, kdy bude banka plně v soukromých rukou, v zisku,“ dodal. Odmítl se však vyjádřit k tomu, kolik by stát mohl získat za podíl 25 procent.

Allied Irish Banks Chart

AIB je jednou ze dvou dominantních bank v Irsku. Banka se vrátila k zisku před třemi lety. Letos se stala první bankou v domácím vlastnictví, která od krachu obnovila vyplácení dividend.

Vláda plánuje nabídnout akcie na irské a londýnské akciové burze. Cenové rozpětí pro nabídku akcií chce vláda zveřejnit kolem poloviny června. Pokud bude zájem vysoký, může se nabídka akcií zvýšit až na 28,75 procenta. Zisk z prodeje chce Irsko použít na snížení dluhu, který nyní činí 200 miliard eur a patří mezi nejvyšší v eurozóně.

Po kolapsu realitního trhu v roce 2008 Irsko napumpovalo do svých bank 64 miliard eur. To byla nejdražší záchrana bankovního sektoru ve srovnání s dalšími zeměmi eurozóny. Částka tvořila téměř 40 procent hrubého domácího produktu, uvedla agentura Reuters.

Přečtěte si také:

Česká spořitelna vyplatí dividendu. Rakouské Erste poputuje 11 miliard

Čtveřice největších bank vydělala 12 miliard, o dvě miliardy více

10 dobrých důvodů, proč se světové trhy opět propadnou


Ohodnoťte tento článek
Diskuze