Technologická gerila. Češi prodali firmu Integromat za 100 milionů eur - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Technologická gerila. Češi prodali firmu Integromat za 100 milionů eur

,
Technologická gerila. Češi prodali firmu Integromat za 100 milionů eur
Zdroj: Archiv

Po čtyřech letech fungování prodala skupina českých ajťáků firmu Integromat za miliardy korun.

Americká firma, která instaluje solární panely na střechy domů, měla původně třináct zaměstnanců, kteří zajišťovali všechno od přijetí objednávky až po výslednou realizaci. Pak začala používat českou společnost Integromat a v jejích střevech se hodně změnilo. Zákazník sice pořád na webu musí vyplnit formulář, kde zadá velikost střechy, typ panelu a vybere si termín montáže, ale Integromat tato data vezme a pokračuje sám automaticky − zkontroluje sklad, jestli je na realizaci zakázky dostatek materiálu.

Pokud ne, posílá nákupčímu upozornění, co chybí. Současně vystavuje zálohovou fakturu, kterou odesílá zákazníkovi. Dále hlídá banku, a jakmile zálohová platba přijde, automaticky se rezervuje termín montáže, a pokud už není volný, navrhuje zákazníkovi nejbližší možné termíny. Jakmile je vše nachystané, zákazníkovi odejde faktura na doplatek a následuje samotná instalace.

\"\"

Během celého procesu je zákazník o průběhu jasně informován e-maily či SMS. Co se předtím dělalo manuálně, je automatizováno. Odpadají zaměstnanci, eliminuje se lidská chyba. A Integromat na tom vydělává.

Počítačoví hráči

Nápad vytvořit program propojující aplikace, které vzájemně nekomunikují, vznikl před osmi lety. Ondřej Gazda a Patrik Šimek tehdy vlastnili slevový portál Fajnslevy, který si sami naprogramovali. „Podařilo se mi potom náš systém pronajmout slovenskému portálu Centrum.sk, který měl také slevovou sekci. Ale měli v back office šest lidí, kteří jim všechno dělali ručně, zatímco my jsme všechno automatizovali,“ vypráví šéf Integromatu Gazda ve videohovoru z Islandu, kde momentálně tráví volno. „Bylo neuvěřitelné,…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?